Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Чорний хліб 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорний хліб"

453
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорний хліб" автора Александр Аркадьевич Сидоренко. Жанр книги: 💛 Інше / 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40 41 ... 63
Перейти на сторінку:
в Олега є фото з того самого дня, вона ледь досиділа до кінця.

Андрій його значно прискорив, влаштувавши скандал, — гості поспіхом збиралися, відводячи одне від одного очі. Присоромлена Анжеліка винесла надвір пару пляшок горілки з пиріжками, аби хоч попрощатися з усіма нормально, як тут на балконі з’явився Дяченко-молодший з гвинтівкою в руках й оголосив, що зараз буде урочистий салют на честь батька.

Він тричі вистрелив у повітря, серйозно перелякавши тих, хто ще не поїхав. Дехто почав ховатися проміж машин, а той самий водій з мастями на руках запропонував його звідти зняти, та не встиг пояснити, в який саме спосіб — Анжеліка скомандувала решті їхати з двору, гукнула Гюлю, і вони побігли на другий поверх великої хати — забирати в малого зброю, поки він ще чогось урочистого не накоїв.

Андрій сидів на батьковому ліжку й плакав, поклавши голову на руки. Біля його ніг лежав пістолет і купа фотографій. Карлиця обійняла його, жестом голови вказавши на гвинтівку, що лежала на подушці. При ближчому огляді з’ясувалося, що це автомат, такі були на зоні в охоронців зовнішнього периметра — серйозна річ, не пукалка. Тільки ріжок менший — мабуть, стріляє одиночними. О, так навіть краще!

Трохи подумавши, Лилєкей засунула його під ліжко, пісто­лет поклала до кишені й підійшла до них. Андрій щось бурмотів незрозуміле, Анжеліка гладила його по голові й казала: «Тихо, тихо, вони вже всі пішли, все буде добре». Все правильно вона робила — потрохи хлопець почав заспокоюватися, і за кілька хвилин завгоспка повела Андрія до його кімнати, наостанок вказавши: «Поскладай всьо у той шкап залізний».

Вона і поскладала — все, окрім одного фото й автомата, який лишила під ліжком, — скаже, що забула. Про всяк випадок перевірила, чи порожній патронник, а магазин витягла й сховала в іншому місці — засунула під шафу з красивим посудом.

Потім спустилася до кухні, прибрала те, що лишила їм у спадок Леся Андріївна, а посуд мити та не любила, отже, Лилєкей довелося вимити геть усе. Посеред цього прийшла Анжеліка, запропонувала допомогу, та де їй, маленькій, упоратися з цими тарілками, чарками та високими полицями?

Лилєкей сказала, що все зробить сама, вислухала слова вдячності, серед яких уже розуміла фрази на кшталт «Зая моя дорогая» та «Шо б я без тебе робила?», й відпустила карлицю спати. Їй не терпілося закінчити всі справи й нарешті дістати з кишені фото, на якому Омрин стояв біля човна, а дурний південний вітер куйовдив його довге чорняве волосся.

Того, з гуртожитку, на картинці не було, проте Олег, Теюттін та малий оленяр (як же ж його звали?) стояли на березі й усміхалися. Всі вони перебували в одному з вищих світів, Лилєкей сподівалася, що хороший хлопчик там почувається добре, натомість поганим дають баланду й примушують працювати на машинках з тупими голками, а на свята б’ють у душовій.

Її все це цікавило вже менше, ніж раніше. Що зроблено — то зроблено, а от побачити сина… Того дня, коли вона почала роздавати борги, могла ж узяти його картку! Та тоді вона була надто зла на Омрина, який мав би бути пильним і не лізти куди не треба. От і лишила фото на місці. І скільки разів потім — що в СІЗО, що в тюрмі, що на зоні — вона шкодувала про це! В усіх сусідок були якісь фото, й не дай бог комусь зачепити чи взяти їх, не спитавшись, — вбивали й за менш дурні жарти.

Коли повернулася в Тавайваам, шукала вдома — не знайшла, Лєна з Русланом казали, що ніяких фото Юра їм не передавав. І тепер, коли жодних сподівань не було, отримати таку передачку! О, дякую тобі, хто б ти не був…

Вже була глибока ніч, коли Лилєкей поставила останній стос тарілок у шафу, протерла стіл і вийшла на вулицю, не забувши увімкнути світло над лавкою й прихопити кружку чифіру, що якраз добре настоявся, поки вона протирала посуд рушником. До неї відразу підбіг Конак, він сьогодні нажерся кісток, тому прийшов не по їжу, а привітатися. Просто довести, що він у неї є й прийшов підтримати — чомусь їй хотілося думати так.

Разом з ним явилися й Нюся з Будьоним. Хоч Лилєкей і не любила їх, але дозволила лягти поруч — нехай. Сього­дні такий день, що можна все, якщо обережно. Вона заку­рила люльку, дивлячись у ніч і відчуваючи ніжність, яка пережила зиму, що тривала багато років і нарешті почала визирати назовні.

Докуривши, вона витерла руки об поділ спідниці, щоби раптом не замацати картку, і нарешті дістала її. Підібравши відстань, з якої вона у Савиних окулярах могла роздивитися всі деталі, вона їла фото очима, помічаючи все до дрібниць — одяг, позу, човен. Час минав, гарячі літні зорі то зникали за невидимими хмарами, то з’являлися знову, а вона все дивилася.

А потім, ніби відчувши перше з важливих запитань, почала розповідати все, що пам’ятала, і так, як пам’ятала. Як вона прийшла до Теюттіна, як почала підбиратися до студен­тів, як опинилася в тюрмі і як вийшла звідти. І це була довга розмова, у якій ішлося й про сподівання перейти з Лєною і її хлопцем через велику протоку, спробувати пожити в Америці. Хоча б спробувати, розумієш? І він розумів, йому все було цікаво — як це телефон тепер носять із собою і в ньому навіть фотоапарат є? Омрин такому би страшенно зрадів.

Вже і Будьоний загавкав, і Дзьоба прокинувся, скоро дід Семен прийде по корів, а Лилєкей все сиділа, згадуючи старі слова й промовляючи їх усі. Аж поки різкий звук клаксона не розірвав тишу, висмикнувши її із затишної бесіди.

Собаки підбігли до воріт, хором визвіряючись на двох чоловіків у чорній формі, які стояли за воротами й дивилися на бабку, яка витріщилася очманілими очима на них, ніби побачивши живих людей вперше за багато років.

— Чуєш, бабуся, хто у вас тут за старшого? Ми з ордером, відчиняй, — сказав один з них, і Лилєкей аж підкинуло.

Вони приїхали її заарештовувати — хтось зробив ту експертизу, про яку всі постійно говорили, і тепер міліція знає, що Олег загинув та хто це зробив. Вона хутко підвелася, на ходу сховала фото в кишеню спідниці й забігла до малої ­хати. Похапцем висмикнула з-під свого ліжка всі скарби — міше­чок з паспортом, ніж, чорні окуляри, — покидала в полотняну сумку й вилізла через вікно.

Побігла мимо теплиць до бані, за якою і була задня хвіртка, як тут почула дикий крик Анжеліки: «Гюля, ти дееее? Гюляяяя!» Лилєкей різко зупинилася й, діставши ножа, заправила його у рукав. Потім витягнула звідти, повернула до сумки й рушила до бані. І знов зупинилася.

Якби хтось бачив у цей момент її рухи, він би злякався — стареньку сіпало на два боки: вона то розверталася до будинків, то оберталася до них спиною, збираючись бігти звідси. Її ніби розривало на частини. З боку воріт почулося ще раз: «Гюююляяяя!», і вона зупинилася. Якось зм’якнула, знову дістала ніж і побігла назад, тільки не до малої хати, а ліворуч, до господарського будинку, де вікна першого поверху були теж відчинені — бо літо.

Вона підняла спідницю, наче дівка на сцені, закинула коліно на найближче підвіконня й почала підтягуватися на руках. Не з першої спроби,

1 ... 39 40 41 ... 63
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорний хліб», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорний хліб"