Книги Українською Мовою » 💛 Фентезі » Пісня дібров, Павло Сергійович Дерев'янко 📚 - Українською

Читати книгу - "Пісня дібров, Павло Сергійович Дерев'янко"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пісня дібров" автора Павло Сергійович Дерев'янко. Жанр книги: 💛 Фентезі. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 176
Перейти на сторінку:
загони. Дорога сюди була закрита будь-кому, крім обраних вояків Смарагдового війська, і ніхто не міг би пройти крізь ті кордони.

Ніхто у людському тілі.

Василь привів загін до Лютіжа, до садиби край села, що ховалася за високим частоколом біля Дніпра, де, за словами кобзаря, мешкав надійний чоловік, який допоможе безпечно дістатися міста з огляду на нову ситуацію. Мовчазний господар, гостроносий пасічник-самітник Дмитро, який дивом порався по такому великому господарству одинаком, зустрів подорожніх непривітно. Здавалося, що він позбавлений будь-яких людських емоцій.

— Можу дати човен, — сказав він, вислухавши запит. — Румаків лишіть тут.

— А водою безпечно? — Василь потер чоло. — Ординці луплять по човнах із усіх гармат.

— То було під час облоги, — відповів Дмитро. — Нині смарагдовим плювати. Може, з рушниці хтось стрельне заради розваги. Тому раджу водою, а про колишні лазівки забудь: зрадники виказали кожну.

— Полишити коней? — вигукнув Гнат. — Він же їх продасть одразу! Чи монголам подарує, аби його не чіпали!

Бджоляр зміряв його риб'ячим поглядом.

— Тобі шаблі за спиною для краси чи ковбасу різати?

— Довгі язики вкорочувати.

— Тоді ти тут лишишся, — заявив господар. — Наглядатимеш за кіньми, допомагатимеш по господарству, а якщо припрутяться монголи, їхні посіпаки чи інші бандити, — даси збройну відсіч.

— Хіба у тебе бджоли не жалять до смерті будь-якого зайду?

— Василь чув багато оповідок про нещасних, які намагалися без запрошення завітати до пасіки Дмитра.

— Від ординців бджоли не вбережуть, — пасічникове обличчя не здригнулося. — Тому мені потрібен оборонець. Така моя умова.

Він тицьнув пальцем у бік Енея.

— Ще чого, — пхекнув Бойко. — Я сюди пхався не вулики охороняти!

— Мається харч і медовуха.

— Лишаюся! — характерник завзято потер долоні. — А дівки тут у тебе є?

— Тільки бджоли.

— Вибачайте, браття, — Гнат із удаваною прикрістю зітхнув. — Пишіть історію без мене. Розкажете, як усе минулося, а я тут бджіл захищатиму.

Катря обдарувала брата презирливим поглядом, Ярема стенув плечима, а Северин подумав, що коли вони вже мають когось залишити — то нехай це буде Еней. Він збайдужів до всього, крім випивки. Чорнововк відчував до побратима суміш зневаги і жалю, і йому це не подобалося.

Настрій Шарканя у передчутті розлуки зіпсувався: він боднув Катрю головою, подарував Северинові докірливий погляд і замалим не гризнув руку, яка намагалася вхопити за вуздечку.

— Який гоноровий, — прокоментував Дмитро без тіні емоції.

З приземкуватого рибацького сараю пасічник витяг човна, що бачив кращі часи, і додав пару міцних ясеневих опачин.

— Потопити вас надумав, — заявив Гнат. — Ця шкаралупа миттю на дно піде!

— Смолив нещодавно. Витримає десяток людей, — відповів господар. — Не подобається — бокуйте в гузно.

Василь запевнив, що їм усе подобається.

— Може, почастуєш нас обідом?

— Ні.

Вони покидали торби до човна, без довгих прощань лишили Гната з гостинним господарем і рушили до Києва водою. Веслували парами, вичерпували воду: в одному місці човен протікав, і характерники пом'янули бджоляра злим тихим словом. За цим винятком пливли без розмов, лише Матусевич оповідав, куди спрямувати човна і які орієнтири видивлятися.

Дніпро ніс тихою, спокійною течією. Ліси на лівому березі зникли: натомість усе поросло ворожими таборами, наче величезний людський мурашник. Колись Орда була невпинною кінною сараною, але нині перетворилася на новітню армію, що складалася з могутньої кавалерії, величезних піхотних корпусів і потужної артилерії — не мали хіба повітряної фльоти. Солдати смарагдових улусів, що охоплювали майже всю Азію, компенсували нестачу військової муштри чисельністю і спрагою завоювання.

Северин уперше побачив ворога, про якого лише чув: при далекому березі, під косими променями вечірнього сонця, купалися чоловіки, і вітер приносив їхній далекий галас. Характерник вдивлявся в ті невеличкі фігурки, відчуваючи палку ненависть. А коли змусив себе перевести погляд на київський берег, то бастіони міської фортеці відповіли йому порожніми бійницями. Численні гармати, що мали поливати безтурботних купальників ядрами, мовчали. Северин вдивлявся у знайомі схили, і з болем рахував кожен смарагдовий прапор. Бачив понівечені артилерійським вогнем захисні мури, зруйновані річковий, порт цепелінів — повалені башти нагадували зламані ікла — спостерігав безлюдні вулиці і знищені кам'яниці... Все завмерло німою руїною.

Зустріли кілька рибалок: ті проводжали загін поглядами спідлоба. Завдяки досвіченому керманичу Василеві човен прибув на потрібне місце до сутінків, пристав до невеликого причалу, і Северин подумав, що колись тут бував. Звуки людської домівки поступилися місцем тиші; плоди фруктових дерев клювали птахи; стежки поволі заростали. Кілька хат обернулися чорними кістяками згарищ, решта витріщалися на прибульців мертвою темінню віконечок.

Коли вони дісталися названої Василем хатини, Северин згадав.

— Тут народилася Оля! — Катря випередила його. — У цій самій хаті!

Вона всміхалася так щасливо, ніби вгледіла доньку біля дверей.

— Дивовижний збіг, — сказав кобзар. — І гарний знак! Добре, що хата вцілила, бо я переживав. Ключ шукайте у третьому глечику під вікном... Тутешня господиня мала чоловіка-сіроманця, але я не знав, що вона була повитухою!

— А де стара зараз? — спитав Северин.

— Невідомо, — Матусевич постукав костуром по землі. — Звідси всі виїхали. Я можу провести до інших помешкань, але там наша поява приверне забагато уваги, а через столичну моду на зраду це може мати згубні наслідки...

У хаті було порожньо. Запахи виказували давню відсутність людини. Характерницький дуб, який ріс на подвір'ї, зник.

... Перший кордон. Двійко безпритульних псів добігли до стінки з кількох набитих землею мішків і проминули її під байдужими поглядами чатових...

Часу не марнували: при світлі дня Пилип і Катря у вовчих подобах скидалися на собак, тому зранку рушили досліджувати Темуджинів табір та його околиці. Вдавали, ніби мітять територію, лежали в затінку, випрошували їжу — а насправді пильнували, чи не покинув верховий каган сталевої мушлі, спостерігали зміни вартових Сонгосон, виглядали маршрути і

1 ... 48 49 50 ... 176
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пісня дібров, Павло Сергійович Дерев'янко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пісня дібров, Павло Сергійович Дерев'янко"