Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Хвилини життя Лесі Українки, Старицька-Черняхівська Людмила 📚 - Українською

Читати книгу - "Хвилини життя Лесі Українки, Старицька-Черняхівська Людмила"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Хвилини життя Лесі Українки" автора Старицька-Черняхівська Людмила. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5
Перейти на сторінку:

обминали її. В сій своїй замітці я не маю на меті характеризувати творчости Лесиної, скажу тільки коротко: твори її стали б окрасою кожної з європейських літератур. Глибоке почуття пекучої любові й непохитної віри, героїчний настрій поетеси, разом з тим широкий світогляд письменниці й глибинь її думки підносять твори її на надзвичайно високий рівень. Вони буквально переймають читача вогнем серця й натхнення самої Лесі Українки. Й не дивно: сі твори — се саме життя її, її страждання, її сльози, її зброя, її віра й любов.

Останній раз, в маю сього року, коли я бачила Лесю Українку в Київі, вона оповідала мені, як турбувалася перед страшною операцією в Берліні за свою п'єсу "Руфін і Прісціла", що не скінчить її, що вмре і не скаже людям того слова, яке так хотіла сказати.

— А потім, my dearest friend, — додала вона з ухмилкою, — побачила я, що, як кажуть у нас: прийшов Прокіп, — кипить окріп, пішов Прокіп, — кипить окріп, і без Прокопа кипить окріп.

Червоною ниткою переткано всю творчість Лесину почуттям високого героїзму. Героїнею була вона і в поезії, і в щоденному життю. Але се був не той героїзм, що вибухає, як лава, кривавим полум'ям з жерла вулкана, коли сила натиску нижніх шарів підійма його до небес, се був не той п'янючий героїзм великих дзвінких хвилин життя, коли й "крамар героєм стає", — її героїзм був героїзм великого серця й залізної волі, що бореться з щоденними буднями життя.

Можна офірувати рідному краєві все, та коли людина чує одгук на свою офіру, — офіра легкою стає. Леся одгука майже не чула, — її твори були вищі середнього рівня її часу. В якийсь лихий жарт заграла з нею доля: перші несмілі проби Лесині зустріли тепло і щиро старші і молоді товариші. Критика привітала її перші видання і піднесла її творчість на високий рівень. Читачі захопились її поезією, і Леся зайняла відразу чільне місце в українській літературі, але останніми роками, коли творчість її піднеслась до найвищого ступня, коли вона пішла на снігову верховину життя, — читачі лишились в долині.

Проте Лесиної Любови, Лесиного завзяття не зламало ніщо.

Біля неї вигравало на сонці широке море російської літератури, російської суспільносте, де б завчасу зрозуміли і піднесли її, — але вона лишилась в своїх Термопілях, "вірна законам своєї країни".

На залізний вівтар свого убогого краю вона поклала все, що мала, — талант, і серце, і свої недовгі дні.

Шумує життя і наче не розуміє того, щ о воно втеряло. Я живу, дивлюсь надоколо, стою на варті біля дорогих могил, і з душі моєї, як туман над осіннім лісом, підіймається холодне почуття образи, образи за мертвих.

"І без Прокопа кипить окріп". Кипить окріп і буде кипіти. Але одшумує життя, і прийдуть ті, що відчують всю глибінь її творчости, всю красу її душі.

Українська література втеряла з нею одного з найбільших поетів життя — втеряла душу, яка рідко коли пробуває на землі.

Пояснення:

ХВИЛИНИ ЖИТТЯ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Уперше надруковано в журн. "Літературно-науковий вістник". — 1913. —Т. 64. — С. 12-31.

Автограф невідомий.

Подаємо за першодруком.

1 Слова Гамлета з однойменної трагедії У. Шекспіра.

2 ...о Id people. — Старший (англ.).

3 ...перший вірш свій написала вона, коли їй було 12 рокі в... — Перший вірш Лесі Українки "Надія" датовано 1880 р., тобто тоді поетесі було 9 років.

4Лотоцький О. — Псевдонім Білоусенка. Олександр Лотоцький (1870—1939) закінчив київську духовну семінарію, з 1920 р. перебував в еміграції в Празі, з 1929-го — у Варшаві, де й помер. Він — автор праць про суспільне становище духовенства в Україні, історію церковного права та засади автокефалії, професор теології.

4 ...d roben auf dem Himmel kochen ohne

Fleisch die Seligkei t... — у небесній високості куховарити без м'яса — для них це щастя (нім.).

5 ...с ontra spem sperere. — Без надії сподіватись (латин).

7Мачтет Григорій Олександрович (1852— 1901) — російський письменник. За революційну діяльність був засуджений до сибірської каторги. Після заслання жив і працював у Житомирі, звідки наїздив до Києва.

5 То be or not to be? — Бути чи не бути? (Англ.).

6 ...рar occasion... — принагідно (фр.).

7 ...в и б у х н у л а Вітровська історія..— Вітрова Марія Федосіївна (1870—1897) — революціонерка-народниця. Під час ув'язнення в Трубецькому бастіоні Петропавлівської фортеці на знак протесту спалила себе. Це викликало хвилю протестів прогресивної молоді — у Петербурзі, Києві, інших містах. У Києві 1897 р. відбулися арешти демонстрантів, зокрема ув'язнили сестру Людмили Старицької— Черняхівської — Оксану Старицьку (за чоловіком — Стешенко).

8 ...М a d a m е, vous aevenez tout е s р r і t. — Мадам, набирайтеся духу (фр.).

9 ...м ала писати для "Вістник а". — Йдеться про журнал "Літературно-науковий вістник".

10 ...d iarest frien d... — найдорожча товаришко (англ.).

11 Idee fixe — невідв'язна ідея (фр.).

15 Zusammengeklappt — сплющена (нім.).

16 М і t Todensverachtung — зневажаючи смерть (нім.).

1 2 3 4 5
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хвилини життя Лесі Українки, Старицька-Черняхівська Людмила», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Хвилини життя Лесі Українки, Старицька-Черняхівська Людмила» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Хвилини життя Лесі Українки, Старицька-Черняхівська Людмила"