Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

278
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 49 50 51 ... 86
Перейти на сторінку:
і гро­мадську си­лу. А по­ки що все ще но­ві гро­ма­ди нап­ли­ва­ли і нап­ли­ва­ли. Со­неч­ко сто­яло вже се­ред не­ба і пек­ло не­ми­ло­серд­но, під­ні­ма­ючи хма­рою гус­ту, во­ню­чу за­мо­ро­ку наф­то­ву по­над Бо­рис­ла­вом. По­над си­ні­ючим ви­со­кою сті­ною Ді­лом ме­ре­ща­ли хви­лі ро­зіг­рі­то­го воз­ду­ху. Від річ­ки ві­яло ла­го­дя­чим хо­ло­дом.

- Ну, що ж, по­ра за­чи­на­ти ра­ду, за­чи­на­ти ра­ду - вже всі зій­шли­ся! - за­го­мо­ні­ли ро­біт­ни­ки з усіх бо­ків.

- Хто має що го­во­ри­ти, не­хай ви­хо­дить все­ре­ди­ну, на от­сей ка­мінь! - ска­зав своїм по­туж­ним, звуч­ним го­ло­сом Ан­д­русь Ба­са­раб.

- Ставайте дов­ко­ла, зро­біть міс­це дов­ко­ла ка­ме­ня,- го­мо­ні­ли ріп­ни­ки обс­ту­па­ючи.

На ка­мінь вис­ту­пив Бе­недьо. Він не при­вик го­во­ри­ти пе­ред та­кою ве­ли­кою гро­ма­дою і був тро­хи змі­ша­ний: в ру­ці обер­тав свою шап­ку і по­зи­рав­ся на всі сто­ро­ни.

- Се що за оден? - зак­ри­ча­ли з усіх бо­ків ріп­ни­ки.

- От ро­бу­чий чо­ло­вік, му­ляр,- ска­зав Бе­недьо.

- Ну, то го­во­ри, що маєш го­во­ри­ти!

- Я й не­ба­га­то що маю го­во­ри­ти,- ска­зав Бе­недьо, пот­ро­ха ос­мі­ля­ючись.- Я тілько то хо­тів на­ра­зі ска­за­ти, що кож­дий і без ме­не знає. Бі­да нам, ро­бу­чим лю­дям. Пра­цюємо тяж­ко: но­чі не ­до­сип­ляємо, вдень і ві­дітх­ну­ти не маємо ко­ли, мо­зо­лі на ру­ках на­би­ваємо: ста­рі ще не зліз­ли, а вже но­ві на­рос­ли,- і що нам з то­го? Ка­жуть: гір­ко за­ро­биш, со­лод­ко з’їш; а ми чи ба­га­то со­лод­ко в’їмо­ся? Гір­ко за­роб­ляємо - то прав­да, але ще гір­ші на­ші вжит­ки. Та й то більше мліємо го­ло­дом, ніж си­тос­ті заз­наємо. Та й ще ко­би хоть не збит­ку­ва­ли­ся над на­ми, не крив­ди­ли, не зне­ва­жа­ли нас на кож­дім кро­ці! А то са­мі ви­ди­те, яка нам по­ва­га. Ро­бу­чий чо­ло­вік у них і за ху­до­би­ну не вар­тує!

- Правду го­во­рить, прав­ду го­во­рить! За ху­до­би­ною, за псом більше сто­ять, як за бід­ним чо­ло­ві­ком! Гей-гей, чи то бог ди­виться на то­то?

- Та й ще роз­важ­те,- го­во­рив да­лі Бе­недьо,- на ко­го ми пра­цюємо, хто з на­шої ро­бо­ти ко­ристь має? Жи­ди! Влас­тив­ці! Бід­ний ріп­ник си­дить по шість, по ві­сім, по два­над­цять го­дин у ямі, в за­мо­ро­ці та смро­дах, му­читься, ге­пає та коп­ле штольні по­під зем­лю, дру­гі ро­біт­ни­ки сто­ять при кор­бі, при млин­ку і кру­тять, аж їм мо­зок у го­ло­ві кру­ти­ться і пос­лід­ні цо­мо­ги з них тяг­не, а влас­тив­ці про­да­ють воски й наф­ти і зби­ра­ють ти­сяч­ні су­ми, і па­ну­ють, бу­ду­ють до­ми му­ро­ва­ні, вби­ра­ються та їздять в ка­ри­тах та бризька­ють бо­ло­том на бід­но­го чо­ло­ві­ка! І сло­ва доб­ро­го від них він ні­ко­ли не по­чує. От на ко­го ми ро­би­мо і яку по­дя­ку маємо за то­то!

- Най їх бог по­ка­рає за на­шу пра­цю і на­шу нуж­ду! - гук­ну­ли ріп­ни­ки з усіх бо­ків.

- Так-то во­но так,- го­во­рив да­лі Бе­недьо по ко­рот­кім пе­ре­ди­ху - що най їх бог по­ка­рає. Але то ще хто знає, чи бог схо­че їх по­ка­ра­ти, чи ні, а по-дру­ге, хто знає, чи нам від то­го бу­де лег­ше, як їх бог по­ка­рає. А ту ви­ди­мо, що бог якось більше лю­бить нас ка­ра­ти, ніж їх! От і те­пер по­ка­рав бог на­ші се­ла го­ло­дом, а ту, в Бо­рис­ла­ві, жи­ди при­ня­ли­ся й со­бі ж нас ка­ра­ти: пла­ту вмен­шу­ють що­тиж­день і ще як хто по­ва­житься до­по­ми­на­ти­ся, то ганьблять у очі: «Іди со­бі,- ка­жуть,- ко­ли то­бі крив­да, я де­сять най­ду на твоє міс­це за та­ку са­му пла­ту». То по­га­дай­те ж со­бі са­мі, що ту нам по­мо­же - зда­ва­ти­ся на ка­ру бо­жу! Я га­даю, що ліп­ше так ро­би­ти, як го­во­рять на­ші лю­ди: бо­га взи­вай, а рук прик­ла­дай. Ка­ра бо­жа - ка­рою бо­жов, а нам тре­ба со­бі бра­ти­ся до­ку­пи і ра­ди­ти­ся, як би ту влас­ним за­хо­дом з бі­ди ви­гар­ма­ти­ся.

- Ба, в тім-то й шту­ка! Як ви­гар­ма­ти­ся, ко­ли ми бід­ні і по­мо­чі ні­від­ки не маємо? - крик­ну­ли ро­біт­ни­ки.

- Ну, я на то­то на­ка­зу не мо­жу да­ти ні­яко­го,- ска­зав Бе­недьо,- але ко­ли би ва­ша во­ля пос­лу­ха­ти, то я ска­зав би вам, яка о тім моя гад­ка.

- Говори, го­во­ри! Слу­хаємо! - за­гу­ли ріп­ни­ки.

- Ну, ко­ли го­во­ри­ти, то бу­ду го­во­ри­ти. Прав­ду ви ка­же­те, що по­мо­чі нам ні­від­ки не на­ді­яти­ся, бо хто ж ни­ні хо­че по­ма­га­ти бід­но­му ро­біт­ни­ко­ві, а впро­чім, хоть би й схо­тів по­мо­чи од­но­му, то не змо­же по­мо­чи всім, та­кій ве­ли­чез­ній гро­ма­ді. Ту тілько ми са­мі, друж­ною си­лою, мо­же­мо со­бі по­мо­чи.

- Ми са­мі? А то як? - да­ли­ся чу­ти не­до­вір­ли­ві го­ло­си.

- Правда то є,- ска­зав Бе­недьо,- що на те­пер не змо­же­мо со­бі ціл­ком по­мо­чи. Бо яка по­міч мож­ли­ва, ко­ли чо­ло­вік пра­цює не на се­бе, ро­бить-ро­бить, а дру­гий єго пра­цею ко­рис­туєся? По­ки вся на­ша пра­ця не бу­де йти на наш хо­сен, по­ти нам доб­ра ціл­ко­ви­то­го не бу­де. Але дріб­ку, що то під­ра­ту­ва­ти­ся чень змо­же­мо. От а ди­віть, кілько ра­зів тра­фи­ться чо­ло­ві­ко­ві ос­та­ти­ся без ро­бо­ти? Хо­дить чо­ло­вік, як за­го­рі­лий, ме­че­ся, мов у га­ряч­ці, сю­ди й ту­ди, а ро­бо­ти го­ді діс­та­ти. Мліє чо­ло­вік з го­ло­ду, іде до жи­да і нап­ро­шуєся на яку-будь, хоть би й на най­по­га­ні­шу ро­бо­ту, що­би тілько з го­ло­ду не зги­ну­ти. Ну, ви­ди­те, а як­би так ми, кілько нас ту є, обов’яза­ли­ся що­тиж­день по вип­ла­ті скла­да­ти не­хай по цен­то­ві, не­хай по два, то по­чис­літь са­мі, яка би су­ма з то­го вий­шла. Як­би нас най­шло­ся та­ких ти­ся­ча, то ні­ко­му би той цент не впав­ся так тяж­ко і не за­тя­жів би на ки­ше­ні, а з то­го що­тиж­ня зіб­ра­лась би та­ка су­ма, що мож­на би на нес­по­ді­ва­ний слу­чай за­по­мо­чи́ де­сять лю­дей.

- Правда є, прав­да є! - за­го­мо­ні­ли ро­біт­ни­ки.

- Невелика то під­мо­га, прав­да,- го­во­рив да­лі Бе­недьо,- але вва­жай­те ли­шень, що се знов не бу­де й та­ка ма­ла по­міч. Бо вже як так на який­сь час за­ра­туєся чо­ло­ві­ка чи рин­ським, чи пів­то­ра, то він не бу­де пот­ре­бу­вав іти до жи­да, і кла­ня­ти­ся єму, і на­би­ва­ти­ся до ро­бо­ти за яку-будь мі­зер­ну плат­ню, не бу­де му­сив зни­жу­ва­ти плат­ню дру­гим ро­біт­ни­кам. А те, що єму дасться, він мо­же по­во­леньки та пот­рош­ка вип­ла­ти­ти на­зад, ско­ро тілько діс­та­не ліп­шу ро­бо­ту. Та­ким спо­со­бом на­ша ро­біт­ницька ка­са не тілько що не вмен­шу­ва­ла­ся би, але, про­тив­но, все би більші­ла.

Ріпники сто­яли мовч­ки і ро­зу­му­ва­ли. Зра­зу ді­ло ви­да­лось їм справ­ді не­мов і хо­ро­ше, і всі го­то­ві бу­ли від­ра­зу прис­ту­пи­ти до нього. Але швид­ко да­ли­ся чути за­ки­ди.

- Е, що з то­го,- го­во­ри­ли де­які ріп­ни­ки.- Ну,

1 ... 49 50 51 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."