Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Тінь перемоги 📚 - Українською

Читати книгу - "Тінь перемоги"

313
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Тінь перемоги" автора Віктор Суворов. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 50 51 52 ... 109
Перейти на сторінку:
створені, не можна повідомляти навіть у таємному документі. Тому Жуков черкає недописане звернення до військових рад Північно-Західного та інших фронтів і звертається до військових рад округів.

Потім у готовий документ між рядків дрібними буквами додано ще одну адресу: «Копія наркому Внутрішніх справ». Жуков за п'ять місяців болісних роздумів не спромігся скласти список тих, кого в першу чергу слід оповістити про початок війни. Перед війною Жукову не прийшла в голову думка, що в момент її початку треба про це повідомити прикордонним, конвойним, охоронним, оперативним та інших військам НКВС. Але в останній момент Жуков схаменувся, згадав про чекістів і вписав відомство Берії в число адресатів.

Але Жуков не згадав народного комісара Військово-Морського флоту. Тут, у Москві, з будівлі Генерального штабу в будівлю НКВС на Луб'янці народному комісару Внутрішніх Справ Лаврентію Павловичу Берії терміново передають копію директиви начальника Генерального штабу Жукова, щоб Берія знав: війна почалася! Але тут же в Москві таку ж копію не передають народному комісару Військово-морського флоту адміралу Кузнєцову.

Правда, знизу під документом приписано: «Знята копія від руки одному прим. і вручена капітану 1 р. Голубєву - НКМФ. Розписка на звороті». У критичні хвилини та години ця директива не була передана флоту. Хтось потім від руки переписував каракулі Жукова і доставляв директиву в наркомат ВМФ.

Жуков не згадав про начальника Головного управління ППО і начальника Головного Управління ВПС. Тому директиву Жукова не передали до Головного управління ВПС, і в Головне управління ППО - теж не передали. Про них стратег просто по-людськи забув.

Далі після перерахування адрес розсилки - дата і час 22.6.41. 7.15. Так що 7 година 15 хвилин це не час, коли директиву передали в округи. О 7 годині 15 хвилин Жуков тільки сів її писати і в лівому верхньому кутку поставив час. Директиву ще треба скласти, а потрібні слова як на зло не йшли. Потім її треба передати шифрувальникам. Їм теж потрібен час на те, щоб документ зашифрувати. А потім його треба віднести на вузол зв'язку. Його треба передати. Його треба прийняти і розшифрувати...

А в цей час давно горіли аеродроми. А в цей час чекісти хапали тих небагатьох льотчиків, які на свій страх і ризик встигли підняти літаки в небо, вступити в бій і повернутися живими на землю. До військ дійшла поки лише директива Жукова № 1: на провокації не піддаватися! Той, хто вступив у бій, провокатор. Тому тут же на аеродромі серед палаючих літаків і розривів боєприпасів чекісти відбивають нирки, щоб іншим не кортіло на провокації піддаватися.

І поки у військах кожен робить те, що прийде на думку, Жуков болісно складає документ. Він черкає, зверху пише щось інше, знову черкає, осторонь пише щось зовсім інше і стрілкою показує, куди цю вставку вписати в текст. Не маючи часу й можливості чекати вказівок від великого стратега, командувачі фронтами й арміями генерали Кузнєцов, Павлов, Черевиченко, Кирпонос були змушені перевищувати повноваження й порушувати злочинні заборони Жукова. Вони віддавали свої власні накази «діяти по-бойовому». А це означало: централізоване управління Червоною Армією втрачене. Така ситуація нашими трибуналами у всі часи кваліфікувалися як злочинна халатність і каралися розстрілом.

Після війни Жуков валив провину на Павлова, Кузнєцова, Кирпоноса та інших командувачів округів. Але чи вони винні?

Диригент репетицій не проводив, ноти виконавцям не роздав. Ноти були опечатані, і доступу до них у виконавців не було. Диригент навіть не повідомив, що належить виконувати. Розпочався концерт, а диригента немає. Кожен музикант, діючи по-бойовому, виконує те, що йому подобається: хто «Танець з шаблями», а хто - «Вмираючого лебедя». Наш оркестр закидали тухлими яйцями. І тут з'являється геніальний майже святий диригент. Весь у білому. І він виносить свої оцінки. І він у своїх виконавців теж тухлі яйця кидає. І він розповідає про нестачу освіти у виконавців, і про те, що інструменти погані.

І ми віримо диригенту в білому. Ми ліпимо йому пам'ятник і навіки покриваємо ганьбою тих, хто хоч щось робив, коли Жуков не робив нічого.

Так от. Управління Червоною Армією було втрачене не на рівні командувачів військових округів, а на рівні Генерального штабу. Управління Червоною Армією було втрачене не в перші хвилини війни, а до її початку. В перші години війни Жуков не давав Червоній Армії ніяких вказівок, про те, що потрібно робити в разі нападу. Але й перед війною Жуков не давав ніяких вказівок військовим округам, що треба робити у разі раптового нападу. Отже, Червона Армія була некерованою не тільки з перших миттєвостей війни, а й до її початку.

2.

Жуков мав ще одну можливість оповістити війська про початок війни: оголосити мобілізацію. Маршал Радянського Союзу І. Х. Баграмян повідомляє, що перед війною був наказ: по німецьких літаках не стріляти. І було роз'яснення: відкривати вогонь можна при оголошенні мобілізації. (Так йшли ми до перемоги. Москва. Воениздат 1988. Стор. 46)

Хто ж відповідає за мобілізацію? Генеральний штаб і особисто начальник Генерального штабу. Мобілізацію готує Генеральний штаб, а проводиться вона за рішенням вищих органів державної влади. Однак обов'язок начальника Генерального штабу в тому, щоб цій самій владі підказати і нагадати: пора!

Вся вища державна влада - Сталін. Повіримо Жукову: Сталін перелякався і не знав, що робити. Ну, так підкажи йому! Прояви ініціативу! Скористайся мовчанням Сталіна, як знаком згоди. А якщо згоди Сталіна немає, перевищуй повноваження! Генерал армії Павлов повноваження перевищив. Він не мав ні розпоряджень Москви, і не було Сталіна поруч з ним. А Жукову не треба кричати в мертву телефонну трубку, йому не треба писати і шифрувати послання Сталіну. Жуков перебуває в кабінеті Сталіна, тут зібрано все Політбюро. Якщо всі ці діячі не знали, що робити, то Жукову слід було кричати: я оголошую мобілізацію! Хто проти? От і все. Хто б заперечив? А якщо б заперечив, то на нього і впала б відповідальність за зволікання. А так зволікання в оголошенні мобілізації навіки

1 ... 50 51 52 ... 109
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тінь перемоги», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тінь перемоги"