Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 51 52 53 ... 86
Перейти на сторінку:
і част­ко­ві, і го­лов­на ка­са?

- Пристаємо! Прис­таємо!

- А на то­то чи прис­таєте, що­би дві тре­ти­ни ли­ша­ли­ся в част­ко­вих ка­сах, а од­на тре­ти­на що­би йшла до го­лов­ної ка­си?

- Ні, най дві тре­ти­ни йде до го­лов­ної ка­си! Во­ли­мо да­ва­ти по два цен­ти, а що­би тілько нам усім швид­ше яка по­лег­кість вий­шла!

- А до го­лов­ної ка­си я би га­дав виб­ра­ти до за­ря­ду трьох лю­дей, кот­рих доб­ре знаєте і кот­рим мо­же­те за­ві­ри­ти. А го­лов­на річ, що­би ка­са бу­ла у та­ко­го чо­ло­ві­ка, що ту має яку свою по­сі­лість.

- Ба, а де ж ту та­ко­го най­ти, ко­ли всі ми зай­шлі, бід­ні?

- Я знаю та­ко­го чо­ло­ві­ка - ста­ро­го Ма­тія, що у него ту своя ха­ти­на. Я би га­дав, що най­ліп­ше ка­су у него по­міс­ти­ти. І то так, що­би кож­дий част­ко­вий ка­сієр міг кож­до­го ча­су прий­ти і пе­ре­ра­ху­ва­ти, що і від­ки є в ка­сі, і опо­віс­ти­ти о тім своїх лю­дей. Два дру­гі при го­лов­ній ка­сі ма­ли би що­тиж­день хо­ди­ти по ко­ша­рах і зби­ра­ти гро­ші. Та­ким спо­со­бом усе бу­ло би без­печ­ні­ше, що ніх­то ані не оцига­нить ні­ко­го, ані со­бі гро­шей не прис­воїть. Чи прис­таєте на то­то?

- Пристаємо! Прис­таємо!

- А де є той Ма­тій? Хо­че­мо ви­ді­ти єго! - зак­ри­ча­ли де­які, кот­рі не зна­ли Ма­тія. Ма­тій ви­ліз на ка­мінь і пок­ло­нив­ся гро­ма­ді.

- Ти що за оден? - зак­ри­ча­ли до нього.

- Ріпник, лю­ди доб­рі.

- У те­бе є своя ха­та?

- Своя не своя, а так, як би своя. Моєї не­віст­ки ха­та, але во­на в служ­бі, не си­дить тут­ка.

- А прий­меш­ся, що­би у те­бе бу­ла на­ша ка­са і що­би ти мав нам за неї да­ва­ти від­по­відь?

- Як пе­ред бо­гом і своїм сум­лін­ням, так і пе­ред ва­ми. Ко­ли ва­ша во­ля на то, я го­тов пос­лу­жи­ти гро­ма­ді. А впро­чім, вас ту з по­ло­ви­на знає ме­не.

- Знаємо! знаємо! - оз­ва­ли­ся мно­гі го­ло­си.- Мож­на пок­лас­ти­ся на него!

- Ну, а ко­го ж на дру­гих ка­сієрів ви­би­ра­ти? - пи­та­ли ріп­ни­ки.

- Вибирайте ко­го знаєте, а най­мім та­ких, що­би мог­ли до­б­ре бі­га­ти,- ска­зав Бенедьо.

- Будь ти!

- Ні, я не мо­жу - сла­бо­ви­тий, як ба­чи­те, та й за­ня­тий над­то при ро­бо­ті, не змо­жу бі­га­ти. А що змо­жу, то й без ва­шо­го ви­бо­ру бу­ду ро­би­ти.

За сим Бенедьо по­дя­ку­вав гро­ма­ді за пос­лу­хан­ня і зліз із ка­ме­ня. По­чав­ся шум і га­мір між ріп­ни­ка­ми. До Бе­не­дя ти­с­ли­ся ріп­ни­ки, що­би стис­ну­ти йо­го за ру­ку, гля­ну­ти йо­му в ли­це і го­лос­ним, щи­рим сло­вом по­дя­ку­ва­ти за доб­ру ра­ду.

Між тим ро­біт­ни­ки швид­ко зго­ди­ли­ся виб­ра­ти за двох дру­гих ка­сієрів Прий­де­во­лю і Се­ня Ба­са­ра­ба.

- Дякуємо за ви­бір і за ва­шу доб­ру ві­ру! - гук­нув Сень до гро­ма­ди.- Пос­та­раємся доб­ре пос­лу­жи­ти на­шій за­гальній спра­ві! А те­пер, хто що мо­же, про­шу ски­ну­ти по цен­то­ві, по два, що­би на­ша ка­са від по­чат­ку не сто­яла пус­то!

- Гурра! По цен­то­ві до ка­си! - зак­ри­ча­ли ро­біт­ни­ки.

- Скидайте кож­дий по цен­то­ві, але кож­дий,- ска­зав Ма­тій,- то та­ким спо­со­бом, по­ра­ху­вав­ши, бу­де­мо зна­ти, кіль­ко нас ту є!

Пристали й на то, і ко­ли зіб­ра­но гро­ші, на­чис­ли­ли 35 ринських.

- Півчверта ти­ся­ча нас зій­шло­ся! - крик­нув Сень Ба­са­раб.- В ка­сі на­шій трид­цять і п’ять ринських! А чи тяж­ко нам прий­шло ски­ну­ти тільку су­му?

- Що то за си­ла - гро­ма­да! - го­во­ри­ли між со­бою ріп­ни­ки.- Доб­ре то який­сь ска­зав: гро­ма­да плю­не по ра­зу, та й од­но­го по­то­пить!

Гамір зміг­ся, але був се вже не по­ну­рий, три­вож­ний га­мір при­би­тої без­рад­ної ма­си; се був ве­се­лий га­мір пчіл, що і для них нас­та­ла вес­на і зац­ві­ли цві­ти, і ожи­ла на­дія щас­ли­ві­шо­го жит­тя.

 

 

 

Діла йшли ду­же доб­ре. Ле­он Гам­мерш­ляг хо­див зем­лі не до­ти­ка­ючи з гор­дос­ті і ра­дос­ті. Все йо­му уда­ва­ло­ся щас­ли­во, і хоть се був тільки по­ча­ток го­лов­но­го ді­ла, то вже той по­ча­ток ві­щу­вав доб­ре про вда­чу ці­лос­ті. І так по­пе­ред усього від «Вос­ко­вої спіл­ки» з Ро­сії Ле­он одер­жав ось яку звіст­ку: «Пос­та­чай­те це­ре­зин, ко­ли мож­на, ще й пе­ред кон­т­рак­то­вим тер­мі­ном. Спіл­ка ула­ди­ла щас­ли­ву шту­ку. При по­мо­чі, знаєте, звіс­них ту­теш­ніх спо­со­бів нам уда­лось зак­лю­чи­ти з св. си­но­дом конт­ракт на дос­та­ву це­ре­зи­ни до це­рк­вів пра­вос­лав­них. 100 000 кав­цій зло­же­но. Жде­мо від вас віс­ті, ко­ли бу­де го­тов пер­ший ла­ду­нок».

Прочитавши то­ту звіст­ку, Ле­он мов на кри­ла під­няв­ся. Зна­читься, ді­ло уг­рун­то­ва­не міц­но і трив­ко. Він за­раз же за тим ру­шив до Бо­рис­ла­ва, щоб пог­ля­ну­ти, як стоїть бу­до­ва фаб­ри­ки. По до­ро­зі він ду­же бід­ку­вав, що бу­до­ва ще аж че­рез тиж­день має бу­ти го­то­ва і що не мож­на так-та­ки відзавт­ра за­ча­ти фаб­ри­ка­ції вос­ку. Що ці­ла то­та фаб­ри­ка­ція бу­ла влас­ти­во конт­ра­фак­цією, об­манст­вом,- про се Ле­он ані крих­ти не ду­мав. По­чут­тя спра­вед­ли­вос­ті бу­ло у нього вза­га­лі ду­же не­яс­не, а вже ж то­го по­чут­тя, що іс­ну­ючі ус­та­ви і при­пи­си дер­жав­ні обов’язу­ють в чім-не­будь уся­ко­го го­ро­жа­ни­на, сього по­чут­тя у Ле­она, як і вза­га­лі у на­ших жи­дів, лед­ве чи був і слід який-не­будь.

За улад­жу­ван­ням уся­ких бі­жу­чих діл в Дро­го­би­чі, особ­ли­во за кло­по­та­ми при заку­пу­ван­ні си­ро­го вос­ку зем­но­го від різ­них дріб­них влас­тив­ців, Ле­он уже більше як тиж­день не заг­ля­дав до Бо­рис­ла­ва і не знав, що і як там ді­є­ть­ся. Він у всім пок­лав­ся на Бе­не­дя, пе­ре­ко­нав­ши­ся вже по­пе­ре­ду, що ді­ло своє він ро­бить со­віс­но і доб­ре. Але як же зди­ву­вав­ся Ле­он, ко­ли, приїхав­ши до Бо­рис­ла­ва, по­ба­чив, що при но­вій бу­до­ві ро­біт­ни­ків не­ма, крім кількох, що до­кін­чу­ва­ли по­би­ва­ти дах, і ко­ли Бе­недьо вий­шов суп­ро­ти нього з за­яв­ле­ни­ям, що йо­го ді­ло вже скін­че­не, бу­до­ва впо­в­ні го­то­ва і ос­тається тільки йо­му ог­ля­ну­ти все до­оч­не і від­пус­ти­ти йо­го. Ле­он сам не знав, що й ка­за­ти на та­ку ра­діс­ну нес­по­ді­ван­ку, і ко­ли б Бе­недьо був «пан» бу­дов­ни­чий, а не прос­тий ро­біт­ник і не­дав­ній по­міч­ник му­ляр­сь­кий, він був би об­няв і ви­ці­лу­вав йо­го з ве­ли­кої ра­дос­ті. Зна­читься, щас­тя нез­мін­но всмі­хається йо­му! Зна­читься, во­но підс­лу­хує йо­го таємні дум­ки і ба­жан­ня і, мов ко­хан­ка, бі­жить на­пе­ред нього, що­би в миг ока спов­ню­ва­ти їх! Ра­дість ши­ро­ко роз­ли­ла­ся по Ле­оно­вім ли­ці. Він по­чав дя­ку­ва­ти Бе­недьові і пі­шов з ним ог­ля­да­ти бу­до­ву. Во­на сто­яла пе­ред ним у всій своїй по­каз­нос­ті: дов­га-дов­га,

1 ... 51 52 53 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."