Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

277
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 53 54 55 ... 86
Перейти на сторінку:
че­рез те зов­сім не вда­ти­ся. Він по­чу­вав, що в кож­дій но­воз­ло­же­ній для но­вих і неп­ри­вич­них ці­лей сві­жо зор­га­ні­зо­ва­ній гро­ма­ді ба­га­то і ду­же ба­га­то за­ле­жить на при­від­ці, на йо­го осо­бис­тім впли­ві і по­ра­ді. Прав­да, він по­чу­вав, з дру­го­го бо­ку, аж над­то доб­ре без­сильність і своєї дум­ки і був пе­ре­ко­на­ний, що не спіт­кай­ся він в Бо­рис­ла­ві з поб­ра­тимст­вом і з та­ки­ми тве­ре­зо мис­ля­чи­ми людьми, як Ма­тій і Ста­сю­ра, він сам не був би, пев­но, дій­шов до то­го, до чо­го те­пер дій­шов. Вза­їмне спів­ді­лан­ня всіх час­ток тут бу­ло аж над­то сильне і ви­раз­не, але імен­но для то­го по­чу­вав Бе­недьо, що вир­ва­ти­ся з то­го кру­га взаїмних спів­ді­лань зна­чи­ло б - заш­ко­ди­ти ко­ж­дій част­ці зо­сіб­на і всім вза­га­лі. Але вп’ять-та­ки, що тут ро­би­ти в Бо­рис­ла­ві, ко­ли не бу­де ро­бо­ти для нього? Але до­ля го­то­ви­ла йо­му по­міч з та­ко­го бо­ку, з яко­го він її й зов­сім не на­ді­яв­ся.

З се­ре­ди­ни фаб­ри­ки вий­шов Ле­он в суп­ро­во­ді Шеф­фе­ля, оба во­ни наб­ли­зи­ли­ся до ро­біт­ни­ків. Ро­біт­ни­ки повс­та­ва­ли.

- Ну, лю­ди,- ска­зав го­лос­но Ле­он,- ро­бо­та ва­ша скін­че­на, і доб­ре скін­че­на. Дя­кую вам за пильність ва­шу!

- І ми дя­куємо па­ну за ро­бо­ту! - зак­ри­ча­ли ро­біт­ни­ки.- Та най бог дасть щас­ли­ву го­ди­ну!

- Дай бо­же, дай бо­же,- ска­зав ра­діс­но Ле­он.- А те­пер, що ще ко­му на­ле­житься, що­би ми чис­то розс­та­ли­ся.

Почалася вип­ла­та. Бе­недьо сто­яв обіч. Ко­ли вип­ла­та скі­н­чи­ла­ся, Ле­он наб­ли­зив­ся до нього:

- А вам, па­не май­стер, ду­же, ду­же дя­кую і за ро­бо­ту, і за швид­ке скін­чен­ня,- за все! Ду­же би-м не рад з ва­ми розс­та­ти­ся… Але те­пер, за те, що ви та­ку ме­ні ни­ні зро­би­ли ра­дість, прий­міть від ме­не отсе на пам’ятку!

І він втис­нув в ру­ку Бе­недьові об­ви­не­них па­пір­цем де­сять ринських са­мим сріб­лом.

«От за­раз бу­де в на­шій ка­сі 160 ринських»,- по­ду­мав со­бі Бе­недьо, прий­ма­ючи з по­дя­кою Ле­онів да­ру­нок.

- І ще про­шу вас,- ска­зав на за­кін­чен­ня Ле­он до Бе­не­дя,- зай­діть за­раз те­пер до ме­не на мою ква­ти­ру, я маю з ва­ми де о чім по­го­во­ри­ти.

За си­ми сло­ва­ми Ле­он і Шеф­фель піш­ли, за ни­ми вий­шли ро­біт­ни­ки. Бе­недьо ос­тав­ся, щоб по­за­ми­ка­ти всі две­рі і бра­ми, і від­так пош­кан­ди­бав за Ле­оном, роз­ду­му­ючи, що та­ко­го він має йо­му ска­за­ти. По до­ро­зі він всту­пив до ха­ти, зас­тав там Ма­тія і по­ло­жив на йо­го ру­ки до ро­біт­ницької ка­си де­сять ринських сріб­лом, кот­рі да­ру­вав йо­му Ле­он.

- Що би я вам ска­зав,- за­го­во­рив до нього Ле­он, ко­ли Бе­недьо прий­шов на йо­го ква­ти­ру.- Ви, як ба­чу, чес­ний чо­ло­вік і по­ряд­ний ро­біт­ник, і я, як ка­жу, не хо­тів би з ва­ми розс­та­ти­ся. А ме­ні ту до моєї но­вої наф­тар­ні як­раз пот­ріб­но кількох чес­них і щи­рих лю­дей до од­ної, і то не ду­же тя­ж­кої, ро­бо­ти. Так от що хтів я вам ска­за­ти: чи не схо­ті­ли би ви, сли вам у ме­не ро­бо­та не сприк­ри­ла­ся, ос­та­ти­ся й на­да­лі?

- Але яка ж се бу­де ро­бо­та? Пре­цінь му­лярська вся скін­че­на?

- Е, ні, не до му­лярської, а так, до наф­тарської, при вос­ку,- ска­зав Ле­он.

- Але чи зу­мію ж я ро­би­ти то­ту ро­бо­ту, ко­ли до­сі при ній не був і не знаю, як що йде? - спи­тав Бе­недьо.

- Е, е, е, що ту умі­ти! - ска­зав Ле­он.- А прос­тий хлоп, ро­біт­ник більше вміє? А пре­цінь ро­бить. Ту не­ма що вмі­ти: пан ди­рек­тор по­ка­же вам усе. Я ж ка­жу вам, ту не о вмі­лість хо­дить, а о то, що­би чо­ло­вік був щи­рий і сум­лін­ний та що­би, ро­зу­мієте, що­би…

Леон за­тяв­ся якось на сло­ві, не­мов ва­гу­вав­ся чо­гось.

- Щоби,- кін­чив він по хви­лі,- не роз­го­во­рив ні­де, що і як ро­биться в фаб­ри­ці. Бо, ви­ди­те, ту сек­рет не­ве­лич­кий… Мій ди­рек­тор ви­га­дав но­вий спо­сіб фаб­ри­ка­ції вос­ку, то не хо­тів би, що­би то­то роз­го­ло­шу­ва­ло­ся.

- Гм, та во­но-то так… - про­го­во­рив Бе­недьо, не зна­ючи, що ліп­шо­го ска­за­ти.

- Бо то, ви­ди­те,- то­ро­чив да­лі Ле­он,- у нас та­кі лю­ди по­га­ні,- ско­ро що, за­раз пе­ре­хоп­лять, та й що з то­го: їм зиск, а ме­ні втра­та. То я для то­го хо­тів би…

- Але ж бо то тяж­ко бу­де. Ну, не­хай, що я не ска­жу ні­чо ні­ко­му, але ж бо в фаб­ри­ці, крім ме­не, чень же, ро­біт­ни­ків бу­де ба­га­то.

- Ну, не всі пот­ре­бу­ють усе ви­ді­ти й зна­ти. В ці­лій фаб­ри­ці все бу­де ро­би­ти­ся так, як по дру­гих фаб­ри­ках, а тілько бу­де од­на та­ка ко­мо­ра ок­ре­ма, і в ній бу­де тро­ха інак­ше. Там бу­де ди­рек­тор, ну, і тре­ба бу­де па­ру ро­біт­ни­ків йо­му до по­мо­чі. Що ж, мо­жу на вас на­ді­яти­ся?

- Та що,- ска­зав Бе­недьо, лед­ве мо­жу­чи скри­ти свою ра­дість,- про ме­не. Сли лиш пот­раф­лю, то бу­ду ро­би­ти. Му­лярської ро­бо­ти те­пер і так труд­но на­пи­та­ти, бу­ду трі­бу­вав ще й наф­тарсько­го ре­мес­ла. А за то, що­би че­рез ме­не ваш сек­рет не ви­дав­ся, за то будьте пев­ні.

- Ну, ну,- ска­зав, ус­мі­ха­ючи­ся, Ле­он,- я й сам то знаю, що ви не та­кий чо­ло­вік. Але знаєте, ко­би-то ще кількох, от хоч би двох-трьох та­ких, як ви!.. От, ви ту ро­би­ли, піз­на­ли де­що ро­біт­ни­ків, мо­же би, ви ліп­ше мог­ли діб­ра­ти до се­бе та­ких лю­дей, яких ме­ні тре­ба? Я вам то­го дар­мо не схо­чу. А ще од­но! Пер­ша річ, ро­зу­мів­ся, пла­та. Знаєте са­мі, то вже не му­лярська ро­бо­та, та­кої са­мої пла­ти, як до­сі, не мо­жу вам да­ти.

- Ну, то ро­зу­мі­єся! - ска­зав Бе­недьо.- Крав­ця а шев­ця не мож од­ним лік­тем мі­ря­ти.

- Отож-то! А ще ви­ди­те, як ту те­пер у нас. Ро­біт­ни­ка нап­ха­ло­ся, пла­ту всю­ди зни­жу­ють, бо, ро­зу­мієть­ся, що ме­ні за ін­те­рес пла­ти­ти до­рож­че, ко­ли я мо­жу то­го са­мо­го ро­біт­ни­ка ма­ти за де­шев­шу пла­ту? Але з ва­ми, то ін­ша річ, ро­зу­мієте ме­не? Тож я вам і тим дру­гим, що бу­дуть ра­зом з ва­ми ро­би­ти в ок­ре­мій ко­мо­рі, обі­цюю по ринсько­му ден­но, і то на­пе­ред при­рі­каю, що зни­жен­ня ні­яко­го вам не бу­де, ані ка­сієрно­го не маєте пла­ти­ти. Чи прис­таєте на та­ке?

Бе­недьо сто­яв і на­ду­му­вав­ся.

- Волів би я,- ска­зав він по хви­лі,- що­би ви са­мі виб­ра­ли со­бі й про­чих лю­дей до своєї ок­ре­мої ко­мо­ри! А так, ви­бе­ру я, а по­то­му ста­не­ся що-­не­будь та­ко­го… Знаєте, чо­ло­вік на чо­ло­ві­ці все мо­же по­ми­ли­ти­ся,- ну, а на мні

1 ... 53 54 55 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."