Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр. 📚 - Українською

Читати книгу - "Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр." автора Микола Романович Литвин. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 56 57 58 ... 104
Перейти на сторінку:
оборона, – згадував полковник М. Безручко, – лишилася назавжди дорогою сторінкою в серці кожного Січового Стрільця, й спомини про бої тих днів завше будитимуть у Стрільцях гордість і силу».

Усе літо корпус, а з 10 липня – група січових стрільців – в боях. Надзвичайно важливу роль зіграв її рішучий протинаступ під Фрамполем 20 липня, коли було завдано відчутної поразки Богунській бригаді Казимира Квятека із щорсівської 1-ї Радянської дивізії. А через три дні під Карабчиєвом була майже цілковито розбита знаменита Таращанська бригада Василя Боженка з тієї ж дивізії. До рук січовиків потрапило 518 полонених, 28 кулеметів і 3 гармати[377]. У цьому бою відзначився кінний дивізіон сотника Ф. Бориса. Зухвалий рейд січовиків у липневих операціях дав змогу частинам УГА без особливих перешкод форсувати Збруч.

Ми через Київ вернемося знов

Нарешті Головний Отаман отримав змогу здійснити омріяний план – відбити столицю України і в разі успіху значно підняти свій престиж та закріпити своє становище як політичного керманича держави, яке помітно захиталося в результаті останніх військових невдач. «Національна революція висунула Симона Петлюру яко головного, національного керівника й на протязі трьох-чотирьох років він стояв на чолі і при всяких умовах поводив активну боротьбу за змагання Української нації, – характеризував Головного Отамана Микола Капустянський. – Нікого за цей час не було. Симон Васильович Петлюра – людина нестриманої енергії, ентузіаст, вірить, хоч деколи інтуїтивно, й вливає свою віру в інших. Це головна позитивна його риса, яко вождя»[378].

Маючи на думці наступальну операцію на Київ, Головний Отаман перш за все протягом липня реорганізував Дієву армію. На той час вона нараховувала лише 15 тис. стрільців та мала 580 кулеметів і 150 гармат[379]. «Уявляла зі себе майже регулярну армію з деякими особливостями, викликаними революцією і національним рухом, – згадував начальник оперативного відділу штабу армії полковник М. Капустянський. – Вона мала різноманітний старшинський склад зі здоровим, боєвим осередком, прекрасний козачий елемент, слабоньку карність і неналагоджений тил зі слабим мобілізаційним апаратом. Бойова здібність при умовах партизансько-большевистського фронту і завзяття – на загал високі». Армія складалася з п’яти самостійних бойових груп. Найбоєздатнішою із них була група (корпус) січових стрільців у складі 10 і 11-ї дивізій. Її очолював полковник Євген Коновалець, а начальником штабу був полковник Марко Безручко. Корпус мав 4,5 тис. багнетів та шабель і наполовину складався із галичан.

У запорізьку групу полковника В. Сальського входили 6, 7 і 8-ма дивізії – всього три тисячі стрільців. Волинська група полковника В. Петріва північного фронту складалась із 4 тис. багнетів. Окрему групу творила 3-тя дивізія полковника О. Удовиченка. Нарешті, група отамана Ю. Тютюнника об’єднала в основному повстанські загони і складалася з трьох дивізій.

Безумовно, без Галицької армії Головний Отаман ніколи не наважився би на Київську операцію. Адже вона мала у бойовому строю понад 50 тис. загартованих в боях старшин і стрільців, 500 кулеметів, 800 шабель, 160 гармат[380]. Її структура не зазнала за Збручем серйозних змін, хіба що корпус поповнився кінними бригадами і полками та з’явились в її складі два панцерних поїзди, здобуті у боях із більшовиками. У згаданих спогадах М. Капустянський характеризував галичан таким чином: «Галицька армія уявляла зі себе боєздатну регулярну армію, з не зовсім відповідним командним складом; в ній панував лад, карність і надзвичайно добре був організований тил; військовим заосмотреннєм Галицька армія була бідна; з національного боку це була одноманітна маса з піднесеним національним почуттям»[381].

Галицькі стрільці були дійсно небагато озброєні і одягнені. Мали австрійські кріси системи Манліхера, німецькі кулемети Шварцлезе. Правда, швидко йшла їх заміна на якісні російські гвинтівки Мосіна та кулемети системи «Максим». Проте, як писав начальник штабу 1-го корпусу сотник Богдан Гнатевич, – «галицький стрілець був добрий вояк. Це виявилось вже під час світової війни. Вже тоді цінили його за слухняність, малу вимогливість і видержливість. Очевидно, що визвольна війна виробила в ньому поступнево ще й інші прикмети, такі як заповзятливість, товариськість та ідейність. Можна сміло ствердити, що галицький стрілець під добрим проводом і при вмілій та дбайливій організації був здатний на найбільше геройство і посвяту»[382].

Одним з найкращих родів військ у Галицькій армії була артилерія, яка укомплектовувалася досвідченими і вишколеними в австрійській армії гарматниками, загартованими в боях з поляками, а також наддніпрянцями. Кожна бригада складалася з артполку (близько 600 вояків) п’ятибатарейного складу, який мав на озброєнні польові гармати і гаубиці в основному австрійського виробництва[383]. На Великій Україні вони замінювалися російськими. У складі УГА залишилася Дніпровська гарматна бригада (6 батарей) і артполк бригади полковника Романа Дашкевича.

Значно слабшою, ніж в польській і російській арміях, була галицька кіннота. Внаслідок позиційного характеру українсько-польської війни уряд ЗУНР і командування армії не надавали належної уваги розвитку кавалерії й обмежилися слабкими – в 40–50 шабель – кінними сотнями в бригадах, які використовувалися хіба що для розвідки і зв’язку. Відсутність сильних кінних частин особливо негативно виявилася в ході Чортківської операції, коли бойові дії набрали характеру маневренної війни та коли вкрай необхідно було перекинути війська на вирішальний напрям. Отож генерал О. Греков у червні віддав наказ про сформування кінних полків (по 1000–1100 вояків). Але лише в 1-му корпусі створили полк, а в третьому – неповну кінну бригаду.

Утворений зусиллями випускника загребської авіашколи сотника Петра Франка в грудні 1918 р. у Красному на Львівщині авіазагін, на Великій Україні став полком, який мав 40 літаків, у тому числі 16 типу «Бранденбург», 12 – «Ньюпорів» і «Люфтганзенів» та кілька «Фоккерів». Щоправда, машини були старі та ненадійні, це нерідко приводило до невиправданих втрат. Але в руках таких галицьких асів, як А. Хрущ, С. Слєзак, С. Євський вони ставали грізною зброєю. Займались вони переважно розвідкою і знищенням важливих об’єктів (мости, залізничні вузли тощо). Взагалі ж українські летуни збили в небі Галичини 16 польських літаків, з них шість було на рахунку Євського. Між іншим, на літаках з польськими розпізнавальними знаками, як правило, літали американці і французи. Прах декого з них покоїться на польському меморіальному цвинтарі у Львові[384]. За Збручем авіаполк базувався біля Кам’янця-Подільського, потім у Вінниці та Одесі.

При досить розвиненій мережі залізниць у Галичині та на Правобережжі ефективно використовувалися бронепоїзди. Поляки, між іншим, мали їх десять. З них чотири курсували вздовж лінії Львів – Перемишль. В УГА було їх лише два – по одному в корпусах М. Тарнавського і А. Кравса.

1 ... 56 57 58 ... 104
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр."