Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Фрікономіка. Зворотний бік усього на світі, Стівен Девід Левітт 📚 - Українською

Читати книгу - "Фрікономіка. Зворотний бік усього на світі, Стівен Девід Левітт"

2 431
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Фрікономіка. Зворотний бік усього на світі" автора Стівен Девід Левітт. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта / 💙 Бізнес-книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 56 57 58 ... 71
Перейти на сторінку:
неможливо використати для об’єктивної оцінки впливу імені людини на її життєвий шлях, це можна зробити за допомогою каліфорнійських даних з іменами новонароджених.

Яким же чином це зробити? Річ у тім, що каліфорнійські дані містили не лише фізичні показники кожної дитини, а й інформацію про рівень освіти матері, дохід, а найголовніше — її дату народження. Ця остання обставина дала можливість ідентифікувати сотні тисяч каліфорнійських матерів, які теж народилися в Каліфорнії, а потім дослідити їхні метричні дані. І тоді з цих даних виводився новий і надзвичайно цікавий сценарій: з’являлася можливість відстежити життєву історію кожної окремої жінки. Саме про таку низку даних мріє кожен дослідник, бо вона забезпечує можливість визначити дітей, народжених у схожих умовах, а потім знайти їх знову через двадцять або тридцять років, щоби подивитись, як склалося їхнє життя. Серед сотень тисяч жінок з каліфорнійських даних було багато таких, що мали виразно «чорні» імена; не менше було й тих, які таких імен не мали. Подальше використання регресійного аналізу задля контролю інших чинників, здатних вплинути на життєвий шлях, уможливило визначення впливу єдиного чинника (у цьому випадку — імені жінки) на її здобутки в освіті й кар’єрі, а також дохід і здоров’я.

Отже, чи має значення ім’я людини?

Дані свідчать, що зазвичай людина з виразно «чорним» іменем (чи то жінка на ім’я Імані, чи то чоловік на ім’я ДеШон) справді досягала у житті гірших результатів, ніж жінка на ім’я Моллі або чоловік на ім’я Джейк. Але їхні імена у цьому невинуваті. Якщо двоє чорних хлопців, Джейк Вільямс та ДеШон Вільямс, народжуються в тому самому районі та в ідентичних родинних та економічних умовах, то, напевно, їхні життєві шляхи також будуть схожими. Але ті батьки, що називають свого сина Джейком, зазвичай не мешкають в одному районі або в однакових економічних умовах із тими батьками, які називають свого сина ДеШоном. Саме тому хлопець на ім’я Джейк буде, як правило, заробляти більше грошей та отримає кращу освіту, аніж хлопець на ім’я ДеШон. Існує більша ймовірність того, що ДеШон постраждає від того, що виріс у середовищі, для якого характерні низькі доходи, низький рівень освіти та велика кількість неповних сімей. Його ім’я — це індикатор, а не причина його життєвого неуспіху. Так само як дитина без книжок у своїй домівці навряд чи отримуватиме високі оцінки у школі, хлопець на ім’я ДеШон навряд чи досягне великих успіхів у своєму житті.

А якщо ДеШон змінить своє ім’я на Джейк або Коннор — чи покращиться внаслідок цього його становище? Даємо підказку: як і вступник до школи у Чикаго, котрий бере участь в лотереї з вибору кращого навчального закладу, кожен, хто завдає собі клопоту змінити ім’я задля економічного успіху, є щонайменше людиною дуже мотивованою, а мотивація, мабуть, є кращим індикатором успіху, аніж, скажімо, ім’я.

Як дані «Багаторічного дослідження» дали нам відповіді на ті запитання про виховання, що виходили далеко за межі розриву між білими та чорними в результатах тестів, так і каліфорнійське дослідження про імена теж розповідає нам багато інших історій на додачу до інформації про виразно «чорні» імена. У широкому сенсі слова ці дані розповідають нам, якими батьки бачать самих себе, і, що є ще важливішим, які надії покладають вони на своїх дітей.

Спершу слід відповісти ось на яке запитання: а справді, звідки береться ім’я? Ні, йдеться не про фактичне джерело імені — з цим усе ясно: у розпорядженні охочих є і Біблія, і величезні скупчення традиційно англійських, німецьких, італійських та французьких імен, є імена принцес та хіпі, імена ностальгійні та назви місцевостей. Дедалі ширше використовуються найменування відомих марок (Лексус, Армані, Бакарді, Тімберленд); існують також імена, які можна було б назвати амбітними. Згідно з каліфорнійськими даними, упродовж 1990-х народилося вісім Гарвардів (усі чорні), п’ятнадцять Єлів (усі білі) і вісімнадцять Принстонів (усі чорні). Докторів не було, зате були Адвокати (усі чорні), дев’ять Суддів (вісім з них — білі), троє Сенаторів (усі білі) і два Президенти (обидва чорні). До того ж існують ще й вигадані імена. Коли Роланд Ґ. Фраєр обговорював своє дослідження імен на одному радіошоу, йому зателефонувала чорна жінка, невдоволена іменем, яке щойно дали її племінниці. Вимовлялося воно як «Щітхед», але фактично писалось як «Shithead», тобто «Довбня»134.

Що ж, імені Довбня ще належить завоювати своє достойне місце серед широких мас населення, але для багатьох імен цей процес уже почався. Як же те чи інше ім’я мігрує серед мас населення, і чому це трапляється? Може, це просто відбувається під впливом духу часу, чи все-таки існує якесь раціональне пояснення? Всі ми знаємо, що популярність імен то зростає, то спадає, то зростає, то спадає знову — візьмімо хоча б відродження Софі та Макса після майже повного вимирання — але чи існує у цих рухів якийсь неприхований алгоритм?

Відповідь криється в даних каліфорнійського дослідження, і вона є ствердною.

Одним із найцікавіших відкриттів, зроблених завдяки цим даним, є існування кореляційного зв’язку між іменем дитини та соціально-економічним статусом батьків. Порівняймо найтиповіші жіночі імена, що трапляються в білих сім’ях із середнім і низьким достатком. (Ці та інші нижченаведені списки містять дані лише за 1990-ті роки задля забезпечення великої актуальної вибірки).


Найпоширеніші імена білих дівчат у сім’ях із середнім достатком

1. Сара

2. Емілі

3. Джессіка

4. Лорен

5. Ешлі

6. Аманда

7. Меган

8. Саманта

9. Анна

10. Рейчел

11. Ніколь

12. Тейлор

13. Елізабет

14. Кетрін

15. Медісон

16. Дженніфер

17. Александра

18. Бріттані

19. Даніель

20. Ребекка


Найпоширеніші імена білих дівчат у сім’ях з низьким достатком

1. Ешлі

2. Джессіка

3. Аманда

1 ... 56 57 58 ... 71
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Фрікономіка. Зворотний бік усього на світі, Стівен Девід Левітт», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Фрікономіка. Зворотний бік усього на світі, Стівен Девід Левітт"