Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Лихі люди, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Лихі люди, Мирний"

267
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лихі люди" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 5 6 7 ... 20
Перейти на сторінку:
пров­чав­ся над зем­лею, хо­ро­ший, яс­ний, літній день пробіг, як тінь, над нею; за­па­ло сон­це; ніч підня­ла своє тем­не кри­ло - і прик­ри­ла ним світ. Заб­ли­ща­ли зорі у небі, як очі у доб­рих діток; за­роїли­ся-за­во­ру­ши­ли­ся во­ни, мов живі; од­на з їх зірва­ла­ся - і ог­нен­ний слід пе­ре­пи­сав не­бо; за­горіло­ся за­ре­во за го­рою, де схо­див місяць; ось і він ви­ткнувсь - здо­ро­вий, чер­во­ний, кри­ва­вий. За­хо­ди­ли легкі тіні по­над зем­лею, мов душі по­мер­ших, або сонні при­чу­ди. Мир ути­хав після ден­ної праці: згор­та­ли­ся йо­го нат­ру­жені ру­ки - од­по­чи­ва­ли; німіли важкі болі у серці - за­ти­ха­ли; зак­ри­ва­ли­ся на­том­лені очі - за­си­на­ли. Сон, як доб­ра ма­ти, ча­ру­вав усе чарівни­чим спо­коєм, прик­ри­вав сти­ха тем­ним по­ло­гом. Все зас­ну­ло під йо­го доб­рим пог­ля­дом; зас­ну­ло, щоб на завт­ра про­ки­ну­ти­ся зно­ву, з яс­ним сон­цем просну­тися на но­ве зма­ган­ня з жит­тям, з но­ви­ми окріпли­ми си­лами, і зно­ву ого­ло­си­ти світ своїм гу­ком, своїми слізьми і радістю, котрі, як і ко­жен день, зіллються у один гомін, у один го­лос, і по­не­суться над роз­бу­же­ною зем­лею. Не спа­ли тілько за­писні гу­ля­ки; не спа­ли калічені дівча­та; не спа­ли ма­тері, дог­ля­да­ючи не­ду­жих дітей; не спа­ли го­лодні й хо­лодні, кот­рим ден­ний за­робіток не приніс ні шмат­ка хліба-за­га­си­ти го­лод­ну зга­гу, ні ганчірки-прик­ри­ти го­ле тіло… Во­ни тілько дріма­ли - і страш­на бу­ла та дрімо­та! З ни­ми дріма­ла зем­ля, і ко­ли­ха­ли ту дрімо­ту співучі со­ло­вей­ки, а дог­ля­дав місяць своїм блідим пог­ля­дом…

І все се ба­чи­ли, ко­му хотіло­ся ба­чить; все се зна­ли - ко­му хотіло­ся зна­ти… Ніхто тілько сього не ба­чив і не знав з тих без­та­лан­них жильців тем­но­го неп­ривітно­го до­му, що сто­яв над го­рою й ди­вив­ся в про­вал­ля своїм пох­му­рим по­глядом… Не ба­чив сього нічо­го ніхто з тих, ко­го ли­ха до­ля за­ве­ла у ту гос­по­ду німо­ти, мо­ро­ку, душ­ної і ти­хої смерті. Яс­ний ра­нок розцвітав над тем­ною зем­лею, - для їх бу­ло все рівно: тем­но та си­ро; жар­кий день змінив свіжий ра­нок, а в їх сіро та вог­ко; вечір зог­нав день - німо та нуд­но; ніч на­ря­же­на вий­шла, - а в їх пох­му­рих келіях засвіти­ли­ся мутні очі неп­рог­ляд­них две­рей… І зда­ва­ло­ся - заг­ля­да­ли во­ни гли­бо­ко в ду­шу; нігде бу­ло схо­ва­ти­ся від їх мут­но­го пог­ля­ду, від їх хо­лод­но­го до­зо­ру. І му­чи­ли­ся без­сон­ни­ми німи­ми му­ка­ми страшні оті жильці! Кра­ще б за­ре­во поже­жі світну­ло на їх; кра­ще б во­но об­ня­ло їх в ог­нен­но­му ви­хрові світа, обер­ну­ло у попіл, ніж не­ве­лич­ка час­ти­на йо­го, що лу­ка­вий чо­ловік по­вер­нув на пот­ре­бу собі, заг­нав­ши в гніт лоєвої свічки, - тем­ни­ми му­ка­ми до­би­ва­ла кож­ну ду­шу! Му­ки бу­ли такі тихі і такі довгі, що мов і не ворушили­ся,­ і все, здається, там зас­ти­га­ло, хо­ло­ди­ло, кос­теніло. То був страш­ний сон з ви­дю­щи­ми очи­ма; жи­вий сон з сон­ною ду­шею… Під ним тліли і до­го­ря­ли живі душі.


Петро Фе­до­ро­вич не спав, як і вчо­ра. Пе­ред йо­го розкри­тими очи­ма но­си­ла­ся знай­ома жов­та пля­ма, а се­ред неї ме­ту­ши­ли­ся тіні прош­ло­го.


Знову пе­ред ним ха­та, тілько не та не­ве­лич­ка хат­ка у не­ве­лич­ко­му місті, де дог­ля­дав йо­го доб­рий ма­те­рин пог­ляд: - у ве­ли­ко­му місті, ве­ли­ка ха­та. Не вид­но ту­та то­го порядк­у, що в першій; не чут­но то­го теп­ла, що гріло йо­го там: - ши­ро­ка, ви­со­ка, з сіри­ми вог­ки­ми стіна­ми. Се­ред ха­ти - стіл; попід стіна­ми - кро­ваті. Ра­нок. За сто­лом си­дить Шестірний і тов­че якусь книж­ку, йо­го очі заст­ря­ли в їй, як гост­ра стріла; йо­го зу­би пе­ре­ми­на­ли якісь нев­нятні сло­ва; ли­це гра­ло крас­кою, од­ра­дою… Щось, вид­но, хо­ро­ше твер­див Шестірний! На одній кро­ваті ле­жить Жук, зад­рав­ши го­ло­ву вго­ру. Та­кий же пи­ка­тий, чор­ний, по що­ках йо­го смуг­ло­го ви­ду поп'яло­ся пух­ке во­лос­сяч­ко, під но­сом ви­сипався чор­ний пух. Він ле­жить і, здається, не відає де, бо гли­бо­ка дум­ка на йо­го чолі, якась бо­ля­ча утома на йо­го очах. Об чім він ду­має? про що га­дає? Він ду­має про рідну сто­ро­ну, про се­ло, де він зріс, про степ, де він ви­гу­лю­вав­ся. Кру­гом йо­го сум­но та нуд­но; чут­но шеп­тан­ня Шестірно­го, ти­хе, важ­ке шеп­тан­ня; так вітер во­се­ни ше­по­четься з по­жовк­лим лис­том і Не­да­ром у Жу­ка уто­ма на очах, не­да­ром сум­ний вид! І Жук, і Шестірний одяг­нені в сині кап­тан­ки, уквітчані біли­ми ґудзи­ка­ми з срібним по­зу­мен­том ко­ло не­ве­лич­ко­го сто­ячо­го коміра. На другій кро­ваті, як­раз за Жу­ко­вою, "за­гор­нув­шись у коц, ле­жить хлоп­чик. Лич­ко йо­го бліде, гост­ре, не­дуж­не; очі чорні, ви­разні. Пет­ро Фе­дорович зра­зу пізнав, хто то, і одвів очі до чет­вер­то­го хло­п'я, у сіро­му де­ми­ко­тон­но­му кап­танці, з діря­ви­ми локтями. Ли­це у йо­го дов­ге у жов­тих пля­мах; очі й зу­би впи­ли­ся у здо­ро­вен­ний шмат бул­ки, що дер­жав він в одній руці і рвав, на­че со­ба­ка, своїми гост­ри­ми та дов­ги­ми зу­ба­ми; пуч­ку дру­гої ру­ки він смач­но прис­мок­ту­вав, бо там ко­лись бу­ло са­ло, а те­пер во­на тільки лиси­ла ним.


- Коли ти, По­пен­ко, наїси­ся?- спи­тав йо­го Шестірний, зак­ри­ва­ючи книж­ку.


Попенко, за­пи­ха­ючись бул­кою на увесь рот, так що за обо­ма що­ка­ми йо­го на­че два ку­ла­ки стриміло, усміхнув­ся очи­ма. Потім ковт­нув, як го­ро­бець черв'яка, і мо­вив:


- Тоді, ко­ли ти сво­го Ціце­ро­на ви­тов­чеш.


- Я вже вив­чив.


- Ну, а я кінчаю, - ки­да­ючи ос­танній шма­ток у рот, од­казав По­пен­ко. Ковт­нув і той, змів кри­хот­ки з сто­лу; уки­нув у рот; ухо­пив кар­туз і од­ну книж­ку і мерщій - з ха­ти!


- Куди? в семінарію? - спи­тав Шестірний. По­пен­ко мот­нув го­ло­вою - і скрив­ся. Шестірний ус­тав, зло­жив книж­ки, підійшов до дзер­ка­ла, при­че­сав уже тро­хи не вде­ся­те свій ви­хор, по­ба­чив пір'їнку на кап­танці, ски­нув йо­го, обмів, зно­ву надів, зас­теб­нув­ся і підійшов до тарілки з хлібом та са­лом. На їй ле­жа­ло два шма­точ­ки то­го й дру­го­го.


- Бач, прок­ля­тий бур­сак! - скрик­нув.


- А що? - спи­тав Жук.


- Уклав за двох, та мерщій і навтьоки! Ко­му ж.те­пер не­дос­та­не? Се моя часть, - бе­ру­чи шма­ток бул­ки і са­ла, ка­зав Шестірний, - а ви уд­вох, як знаєте діліться. Во­но, як Теле­пень не йде у гімназію, то йо­му б і не тре­ба, - до­дав, ла­маючи­, не­ве­лич­ки­ми шма­точ­ка­ми бул­ку.


- То що, що не йде? Він же не­ду­жий! - ус­та­ючи, мо­вив Жук.


- То він тілько ви­дає се­бе не­ду­жим. Йо­му вже дав­но мож­на б хо­ди­ти.


Телепень болізно по­вер­нув­ся, скри­вивсь. У йо­го чор­них очах за­горівся гнів; бліді за­палі що­ки за­па­ла­ли крас­кою. Він пор­вав­ся ус­та­ти; підвівся - і впав.


- Коли б ти, бісо­ва Шестірня, хоч раз за­не­ду­жа­ла, то мо­же б по­ня­ла віри! - скрик­нув Жук.


- Ет, ка­жи! - і Шестірний мот­нув го­ло­вою, уки­да­ючи не­ве­личкі шма­точ­ки хліба у рот. Жук приз­ро гля­нув на

1 ... 5 6 7 ... 20
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лихі люди, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лихі люди, Мирний"