Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Дізнавач, Маргарита Михайлівна Хемлін 📚 - Українською

Читати книгу - "Дізнавач, Маргарита Михайлівна Хемлін"

2 501
0
21.11.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дізнавач" автора Маргарита Михайлівна Хемлін. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 60 61 62 ... 87
Перейти на сторінку:
Лаєвською. Зупинилися у Файди. Лаєвська показала Мирону капшук і розпорядилася в наказовому тоні, що треба заховати. Але так, щоб швидко дістати в разі необхідності. Євсей був у формі, показав посвідчення особи.

Євсей порадив зробити схованку десь у хаті, щоб під невсипущим контролем. Мирон відмовився навідріз. Як вибір запропонував хату Євки Горобчик. Хата тоді стояла забита, Євка переїхала до Чернігова. Так і зробили.

Євсей сам усе влаштував. Ходив самостійно вночі під прикриттям темряви. Двері там трималися на чесному слові, і Євсей проник фактично без перешкод. Про що весело розповів згодом. Місце описав Мирону точно і попередив, щоб розв’язувати не намагався. Потім не зав’яже, як було. Якщо знадобиться — Мирону дадуть знати, і він доставить капшук куди треба.

Уранці він і Лаєвська поїхали до Чернігова. Перед від’їздом гостей Мирон не витримав і запитав, хто може розпорядитися, щоб капшук віддали, як він дізнається, що це не провокація. Крім Лаєвської і Євсея, звичайно. Лаєвська відповіла, що коли не вона і не Євсей, то ніколи й нікому не віддавати. А точно сказала так: «Хто коли-небудь знайде, того й буде».

Тому коли в Острі стало відомо про смерть Євсея, а Довид з хлопцями з’явився тут на помешкання, Мирон захвилювався і найперше зв’язався із Лаєвською на предмет подальшого. Поліна заспокоїла порадою не думати про що не треба.

Незабаром Довид із Зуселем, Малкою і хлопцями заселився в хату. Це коли Євка остаточно перебралася в Чернігів. Уважалося, що хату Довид купив. Мирон став часто до них ходити. З одного боку — по совісті, а з іншого — від постійного неспокою за цінності в льосі. У зв’язку із неминучою зимою він висловив припущення Довиду, що добре б запастися картоплею та іншими овочами. Шкода, що льох у Горобчиків завжди славився вогкістю і протіканням. Зголосився надати сприяння з цього приводу.

Спускатися й обстежувати Довид і Малка відмовилися, оскільки східці на вигляд були гнилі. Що було правда. До того ж Євсей перебив кілька поперечок, щоб відвести очі.

Мирон порався в льосі показово, а коли виліз, зробив висновок, що треба забути про це лихо. Уся хата стоїть на чесному слові, а льох — перша загроза. Там підпірка на підпірці, і все гниле. Краще забити кришку. Від хлопців. Щоб не лазили. Довид сам забив величезним цвяхом. Овочі вирішили запасати в ямі на подвір’ї. А також Мирон обіцяв надати своє приміщення без обмежень.

Між іншим, я жодного забитого цвяха не виявив. Відкинув кришку і заліз.

Тому уточнив:

— Хто цвях висмикнув? Не ви? Я тут валявся непритомний, Довид у лікарні. Більш нікому.

Мирон запевнив, що не він. Що він не те що на цвях, а взагалі в бік льоху й не дивився навіть у страшному сні. І запитав:

— Вірите?

Я відповів:

— Вірю. Тепер ось що я вам остаточно скажу. Ваша роль мені ясна. Роль негарна. Ви Лаєвську боїтеся. Ваша поведінка з Євкою неблаговидна. Так, Лаєвська вас до дівки штовхнула. Але подальше — на вашій особистій совісті. Не буду вас лякати, що Суньці розповім. Сунька дорослий. Він розуміє, не та мати, що народила, а та, що виховала. Хоч з нього портрет Євчин малюй. Уважаю, що хлопець здогадається самостійно. Або хтось підкаже несамохіть. Але Сунька вам саме поведінки вашої не пробачить. А я йому про поведінку й розповім. Якщо знадобиться. Матір — матір’ю, а поведінка — поведінкою. З Вовкою і Гришком вам зрозуміло. Я їх забираю. Сімі переказуйте вітання і подяку. Я негайно їду. Чекати-прощатися не буду. Хлопцям скажіть, що скоро повернуся за ними. Капшук у вас поки що. Хоч під подушку засуньте, хоч куди. Спитаю з вас.

Мирон вислухав мій вирок приречено. Але я знав, що в голові у нього інше: в голові у нього своя правота. І з цієї правоти я його не звернув.

Зараз у нього в голові радість. І ця радість від того, що він мені не все виклав. Із-під нігтів своїх не все. Але мені треба було залишити йому хоч що-небудь. Щоб він мене не до смерті ненавидів. Не до смерті.

Брехня про те, що Довид був не в курсі — мене не обдурила. Довид, звичайно, про капшук знав. Хіба такий господар, як Басін, — чужу людину у свій льох запустить і довірить висновувати: можна там картоплю тримати чи ні?

Ні. Довид був у курсі.

Але чому Мирон мертвого вигороджує? Навпаки, звалив би на Довида і капшук, і все.

У голові у мене склалася відповідь.

Коли Довид переселився в Євчину хату, Лаєвська розпорядилася, щоб коштовності Довид узяв до себе і сховав. А щоб він сховав і не подивився, що всередині і скільки, — неприпустимо. Він дивився. Таємно від Лаєвської. А вузол йому хто зав’язував? Пацан? Гришко? Якщо Гришко, то капшук міг і після Євсеєвої смерті до Довида потрапити. І вигадки Мирона про те, що Євсей з Лаєвською заодно приїжджали, копійки виїденої не варті.

Тоді від розповіді Файди не залишалося нічого. А так не буває. Якщо людина дає неправдиві показання, обов’язково якусь правду використовує. Спирається хоч на що. Щоб не заплутатися остаточно.

Почав міркувати спочатку.

Для надійності присів на траву — на узбіччі Київського шляху — в очікуванні попутки час дарма не витрачався.

Яка мені різниця, як золото опинилося у Довида буквально?

Різниця саме в тому, чи була Лаєвська в це замішана.

Мирон стверджує, що була.

Головне, беззастережне і ясне — спочатку вузол робив Євсей. Отже, Євсей і привіз капшук. Мирон йому чужий. А Лаєвській не чужий. Євсей би до чужого з таким вантажем не заявився. А Лаєвська до рідного, та ще й залежного по всіх швах — з’явилася з упевненістю, що всі накази виконає. Мирон Євсея не знав. Придумати його образ зі слів Лаєвської — навіщо плутати зайве?

Ні.

Саме тут була крапля правди, на яку Мирон спирався всім тілом.

Капшук привезли Лаєвська з Євсеєм. Потім Мирон віддав його Довиду.

Мені це свідчить

1 ... 60 61 62 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дізнавач, Маргарита Михайлівна Хемлін», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дізнавач, Маргарита Михайлівна Хемлін"