Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"

218
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Князь Єремія Вишневецький" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 61 62 63 ... 87
Перейти на сторінку:
ти­хий за­ку­ток, в свою ле­ва­ду, на зе­лені лу­ги по­над Су­лою.

«І там те­пер руїна, і тут бу­де руїна. Скрізь нес­покій, скрізь не­без­печ­но», - ду­ма­ла То­до­зя, пос­те­ре­га­ючи своїм ро­зу­мом, що на Ук­раїні роз­по­чи­нається щось не­без­печ­не й страш­не, ба­га­то страшніше за усякі та­тарські на­па­ди та панські заїзди та ко­лот­нечі.


Рипнули двері. У кімна­ту увійшла пані Суф­щинська, ще зас­па­на й неп­риб­ра­на.


- Сьогодні у Виш­невці стає яр­ма­рок. Побіжи, сер­це То­до­зю, на яр­ма­рок та по­ку­пи де­що на обід, бо мені ніко­ли, - ска­за­ла Суф­щинська й по­да­ла То­дозі ко­шик і гроші.


Задумана То­до­зя аж ки­ну­лась, аж жах­ну­лась і ог­ля­ну­лась по­зад се­бе.


В Суф­щинської очі бу­ли не­на­че пе­ре­ля­кані.


- Чого це ти не­на­че тро­хи пе­ре­ля­ка­на? - спи­та­ла в неї То­до­зя.


- Страшна чут­ка до нас до­хо­дить, - ска­за­ла ти­хо, ніби ниш­ком пані, - ка­жуть, ніби Кри­во­но­сові ко­за­ки вже набігли на якісь кня­зеві се­ла й руй­ну­ють та па­лять князівське доб­ро. А ми ж тут про­бу­ваємо в кня­зевій маєтності. Ой бо­же наш ми­ло­серд­ний! Що то бу­де? що то бу­де далі?


Страх пе­ред не­без­печністю пе­ре­дав­ся з очей пані Суф­щинської на То­до­зині очі, не­на­че по­шес­на хво­ро­ба. В То­дозі очі од­ра­зу ста­ли ніби ка­ла­мутні, од­ра­зу побільша­ли з пе­ре­ля­ку од та­кої звістки.


- Не ля­кай­ся, То­до­зю! Бу­де те, що бог дасть: ти вже й так змарніла на ви­ду: усе жу­риш­ся, все смут­куєш та пла­чеш. Підеш на місто, пи­тай в лю­дей про кня­зя, про Кри­во­но­са та йо­го за­го­ни та й нам пе­ре­да­си якусь звістку.


Тодозя вий­шла з кімна­ти. Вар­тові про­пус­ти­ли її, од­чи­нив­ши бра­му. Во­на пішла на яр­ма­рок. Яр­ма­рок був літній, нетісний, не­ве­ли­кий. Возів та лю­дей бу­ло об­маль. Пе­ре­хо­дя­чи поміж ряд­ка­ми возів, То­до­зя гля­ну­ла на один віз. На возі сидів чор­ня­вий чо­ловік, вже літній, а ко­ло во­за сто­яв дру­гий, тро­хи мо­лод­ший, і їв ди­ню, шма­ту­ючи її ру­ка­ми. Жовті патьоки тек­ли по йо­го підборідді, по за­ма­за­них пи­лом ру­ках, ди­ня­че насіння поп­ри­ли­па­ло до куд­ла­тих дов­ге­лецьких вусів. То­до­зя при­ди­ви­лась до їх, і їй зда­лось, що во­на вже десь ко­лись ба­чи­ла тих чо­ловіків, та не зна­ла де: чи там та­ки на Во­лині, чи за Дніпром, в Лу­бен­щині? На возі ле­жав мішок огірків та з де­ся­ток по­га­неньких диньок і про­да­ва­ти не гурт бу­ло що. То­до­зя прой­шла ще один ря­док возів, і знов ки­ну­лись їй в вічі два чор­няві дов­гоб­разі чо­ловіки в ста­реньких свит­ках з маз­ни­ця­ми в ру­ках. І во­ни бу­ли То­дові по зна­ку: во­на при­га­ду­ва­ла, де їх ба­чи­ла, і ніяк не мог­ла при­га­да­ти. Чо­ловіки при­див­ля­лись до неї пильно, не­на­че впізна­ва­ли її.


«І де я ба­чи­ла цих чо­ловіків? Чи в Луб­нах, чи в Пе­ре­яс­лаві, чи в Сенчі? Десь ба­чи­ла за Дніпром, та не при­га­даю де. Не­на­че в Сенчі… Ні, не­на­че в Пе­ре­яс­лаві. І чо­го це во­ни за­би­лись на яр­ма­рок в та­ку да­лечінь, аж на Во­линь, та ще й з мішком огірків та пас­куд­них диньок - вибірків? А ці лю­де не­ту­тешні, не­на­че лу­бенські або пе­ре­яс­лавські. Ото ди­во!»


Тодозя пря­му­ва­ла далі поміж во­за­ми, поміж ку­па­ми горшків та гле­чиків. За горш­ка­ми сто­яли ря­доч­ком старці. Во­на гля­ну­ла на старців і між ни­ми приміти­ла об­лич­чя, котрі не­на­че бу­ли їй по зна­ку. Ко­ли це нес­подіва­но один ста­рець, що сто­яв скраю, смик­нув її за ру­кав. Во­на ог­ля­ну­лась і тро­хи не крик­ну­ла з ди­ва: то був Кри­воніс.


- Стань по­руч зо мною й ніби по­да­вай мені ми­лос­ти­ну: розв'язуй хус­точ­ку з грішми та зад­ляй­ся тут, бо маю тобі щось ка­за­ти, - про­ше­потів Кри­воніс, увесь обвіша­ний тор­ба­ми, увесь в дранті, в лат­ках, за­горілий, за­мур­за­ний, при­па­лий ку­ря­вою.


В То­дозі зат­ру­си­лись но­ги. Во­на по­ча­ла дос­та­ва­ти хус­ти­ну та по­ма­леньку вив'язу­ва­ти з уз­ла гроші.


- Тодозю! Виг­ля­дай ко­заків щод­ня, що­го­ди­ни. Як тільки ми всту­пи­мо в Виш­не­вець - од­чи­няй по­таєнці нам во­ро­та в за­мок і впус­ти нас. Ми оце ог­ля­даємо Виш­не­вець, твер­ди­ню та за­мок. Ми при­бу­де­мо сю­ди в глу­пу ніч, а не вдень; вночі завітаємо в гості до Ярем­ки, на­шо­го лю­то­го во­ро­га. Як тільки по­ба­чиш вночі, що я за­па­лю не­ве­лич­ке ба­гат­тя он там під лісом - будь на­по­го­тові, біжи до бра­ми, а як по­чуєш, що я вист­ре­лю з руш­ниці отам під зам­ко­вою бра­мою, то за­раз од­сунь за­сув і од­чи­ни нам бра­му. Як не од­чи­ниш, то ми все-та­ки візьме­мо за­мок, і твоя го­ло­ва ско­титься до­до­лу вкупі з Гри­зельди­ною го­ло­вою. Пам'ятай, що ти ук­раїнка й ко­зач­ка, хоч те­бе й лю­бить навісний Ярем­ка. Не за­бу­деш? Га! Че­рез два тижні жди нас і не ля­гай спа­ти до півночі та все по­зи­рай вваж­ли­ве на той при­го­рок під лісом, де блис­не ба­гат­тя. Та ча­сом не зрадь нас. Те­пер тікай та дер­жи язик за зу­ба­ми. По­дай­те ми­лос­тин­ку Хрис­та ра­ди, за вічний спокій своїх ро­ди­телів, за царст­во не­бес­не, за рай преквітний для по­мер­ших ро­ди­телів…


Тодозя сто­яла ні жи­ва ні мерт­ва й на­си­лу опам'ята­лась. Во­на ос­ту­пи­лась, заміша­лась в яр­мар­ко­вий на­товп і на­си­лу при­га­да­ла, що їй тре­ба ку­пу­ва­ти на місті. Че­рез го­ди­ну з пов­ним ко­ши­ком в ру­ках во­на вер­ну­лась до­до­му та­ка бліда, аж тлінна, що пані Суф­шинська зир­ну­ла на неї до­пит­ли­ви­ми очи­ма й крик­ну­ла:


- Єзус-Марія! Що це з то­бою, То­до­зю? Ти ста­ла та­ка, не­на­че з хрес­та зня­та? Чо­го ти так зблідла? Чо­го це в те­бе очі аж ніби по­за­па­да­ли?


- Чогось нез­ду­жаю. Пішла на місто, не снідав­ши, та тро­хи не зомліла се­ред міста, - на­си­лу обізва­лась То­до­зя і, як сто­яла, так і опус­ти­лась на ла­ву, по­хи­лив­ши го­ло­ву.


Пані Суф­щинська пішла до пе­карні го­ту­ва­ти обід, а То­до­зя сіла край вікон­ця, взя­ла шит­во в ру­ки і за­ду­ма­лась. Ро­бо­та не йшла їй на дум­ку. В неї не­на­че отерп­ли ру­ки, отерп­ла й го­ло­ва.


«Що мені те­пер ро­би­ти, що по­ча­ти? Роз­ка­за­ти про цей ви­па­док на місті Гри­зельді не­мож­на: я зрад­жу Кри­во­но­са й вчи­ню не­доб­рий вчи­нок про­ти рідно­го краю. Та чи прий­де ще сю­ди Кри­воніс з своїм за­го­ном? Чи вдасться йо­му дос­ко­чи­ти з ко­за­ка­ми до Виш­нев­ця? Я тільки на­да­рем­но на­ля­ка­ла б кня­ги­ню. А як ча­сом прий­дуть сю­ди ко­за­ки? Як блис­не огонь під лісом? Нев­же мені до­ве­деться впус­ти­ти в за­мок ко­заків на Гри­зельди­ну згу­бу! Во­ни ж її вб'ють, не по­ми­лу­ють? А Гри­зельда все бу­ла до ме­не доб­ра: мені шко­да її. А князь Єремія? Нев­же я зрад­жу то­го, кот­ро­го ко­хаю, як свою ду­шу? Бо­же мій ми­лий, бо­же єди­ний! За що ти пос­лав на ме­не та­ку ка­ру? Що мені діяти, що вчи­ни­ти?»


В той час прибігла од­на двірська пан­на й пок­ли­ка­ла То­до­зю до Гри­зельди. Гри­зельда ма­ла да­ти їй якусь ро­бо­ту. То­до­зя лед­ве змог­ла вста­ти з місця й зап­ла­ка­на пішла в па­лац.

1 ... 61 62 63 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"