Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко 📚 - Українською

Читати книгу - "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"

500
0
12.02.23
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Шляхом бурхливим" автора Григорій Олександрович Бабенко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 61 62 63 ... 142
Перейти на сторінку:
а бунчуки й корогви віятимуть від степового вітру; він мріяв про те, як побачить синє безкрає море, про яке багато чув від козаків; про татарські міста з мечетями й стрункими мінаретами; про далекі гори, де хмари ходять нижче верхів’їв, і йому не вірилося, що він усе це побачить на власні очі.

– Рушай, хлопці! – почув він голос курінного отамана.

Дорош торкнув коня стременами і вкупі з іншими козаками з’їхав з кручі на берег. Сірко добре вивчив татарську степову науку: він ішов уночі, а вдень військо ховалося по балках, не розпалюючи багаття. Коли ж розвідники потрапляли на татар, то ловили їх і катували, поки ті не признавалися, чи немає де татарського війська в степу, а потім убивали, бо ніколи було панькатися з бранцями.

Це було зовсім не те, про що мріяв Дорош. Нудно було цілий день лежати в траві, коли невблаганно пече сонце і ніде сховатися, а степ навкруги сухий і пожовклий; а коли приходила ніч – їхати в темряві, коли нічого не видно, крім сусід-козаків.

Коли військо підійшло до Сиваша, Дорош подумав, що це море, але воно не було таке синє, як він уявляв його собі.

– Це – море? – спитав він Глека.

– Море.

– Чорне?

Глек усміхнувся.

– Ну, де там Чорне… Гниле море – Сиваш…

– Як же ми перепливемо його? Адже у нас нема чайок?

– Це таке море, що його й пішки перейти можна.

Серед війська було кілька козаків, що втекли з татарської неволі цим Гнилим морем і через це добре знали броди. Дорошеві чудно було бачити, як коні один по одному увіходили у воду і по живіт брели у воді, а навкруги, під дужим північно-східнім вітром, гуляли хвилі, наче в справжнім морі.

Перейшовши Гниле море, Сірко став кошем недалеко від Сиваша, розбив військо на дві частини – меншу залишив у коші, а більшу – кинув у глиб Криму.

Дорош, що пішов у похід з більшою частиною війська, думав, що ледве він опиниться у Криму, як побачить гори й татарські міста з мечетями й мінаретами, і був дуже здивований, коли навкруги побачив такий самий степ, яким військо прийшло й до Гнилого моря. На дорозі траплялися тільки вбогі татарські кочовища, які майже не чинили опору запорозькому військові. Козаки вибивали дощенту всіх, хто намагався захищатися, а решту в’язали й гнали під охороною до Сіркового коша.

– Слухай, Павле! – сказав Дорош Глекові. – Що ми робимо?

– А що таке?

– Ми ж робимо те саме, що й бусурмени.

– Таке скаже… Бусурмени женуть у неволю християн і продають їх, як худобу.

– А ми? Ми хіба не беремо ясир? Адже ж ми їх женемо до нас? Це ж для них – неволя?

Глек не здавався.

– Ми в цей похід звільнимо від неволі багато наших… християн…

– Добре! А нащо ми беремо ясир? Теж продамо?

Глек почухав потилицю.

– Чорти його батька знають, як це воно виходить. А що з ними робити? З жінками татарським та дівчатами? Побити всіх – якось не теє. Не хочеться. Залишити тут – знову татарчат наплодять на нашу голову.

Нерозв’язане залишилося це питання для дужого курінного і малого хлопця Дороша. Військо швидко пройшло степову частину Криму і йшло, руйнуючи все, просто на Бахчисарай, щоб несподівано захопити самого хана. І це мало не вдалося запорожцям. Але татари встигли таки повідомити хана, і він утік у гори, залишивши в Бахчисараї частину свого гарему.

Цей город з пласкими покрівлями на будівлях, з густими садами, з темно-зеленими кипарисами, що, наче сторожа, стояли коло ханського палацу, дуже вразив Дороша. Синє небо, таке синє, якого ще він ніколи не бачив, аромат троянд, фонтани у саду ханськім – залишили невитравний слід в душі хлопця. Він був у якомусь тумані.

Але козаки не звертали уваги ні на небо, ні на кипариси, ні на фонтани і руйнували все, що попадалося під руки. Троянди вони витоптали кіньми, а в басейнах, що були коло фонтанів і де купалися ханські жінки, потопили всіх євнухів, які не встигли втекти з палацу.

Нарівні з багатством хана й татарського панства Дорошеві, та й іншим козакам, впала в очі надзвичайна бідність простого люду, і дивно було запорожцям, що татарва, яка часто робила напади і на Україну, і на Польщу, і на Московщину, і виводила багато невільників, вивозила багату здобич, від цього не багатіла: багатіли тільки хан, невеличка купка беїв, мурзи та крамарі.

Днів зо п’ять, як буря, носилися козацькі загони по татарській землі, руйнуючи городи й оселі і залишаючи після себе гори трупів і руїни, дим і полум’я пожеж, сіючи ненависть, жагу помсти і жах перед шайтаном Сірком. Коли загін, у якому був Дорош, руйнував Козлов2, хлопець уперше побачив море, що котило хвилі на берег, шурхотіло камінням круглим та гладким, наче його хто навмисне виточив. Позаду Дороша курився зруйнований вже Козлов, а спереду синя маса моря, така синя, що не вірилося очам, тікала кудись у далечінь, угору і сходилась із небом. На синьому тлі моря біліли вітрила турецьких фелюг, що встигли втекти від козаків, а над морем, кигикаючи, літали білі чайки. Дорошеві здалося, що він ніколи ще не дихав таким лагідним м’яким повітрям, як тепер. Був південь, сонце стояло майже над головою, а тут, коло моря, було зовсім не жарко й не душно. Дорош зліз з коня і набрав повні пригорщі води. Вода була зовсім не синя, а біла. Кінь Дорошів зайшов по коліна в море, нахилив голову, покуштував трохи і не став пити.

Загін, де був Дорош, з’єднався з військом, що руйнувало Бахчисарай, і пішов до Сірка, що ввесь час стояв кошем недалеко від броду через Гниле море. Та й пора було. Через «язика» запорожці дізналися, що хан кримський встиг вже скликати орди і пішов просто до Сиваша, щоб перехопити козаків коло Гнилого моря. Становище війська було не дуже добре: попереду був хан з ордою, а навкруги сотні тисяч зневажених, розлютованих ворогів. До того ж військо було обтяжене здобиччю, де був і ханський гарем та кілька тисяч визволених з неволі християн, бранців і так званих потурнаків, що хоч і були колись християнами, але вже потурчилися, побусурменилися тут, у Криму. Багато було і жінок, і дітей. Важко було б, якби наскочила орда, одбиватися од татар.

Цілу ніч отамання та січові діди радилися про те, що робити, а

1 ... 61 62 63 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"