Книги Українською Мовою » 💙 Зарубіжна література » Я прийшов дати вам волю, Шукшин Василь 📚 - Українською

Читати книгу - "Я прийшов дати вам волю, Шукшин Василь"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Я прийшов дати вам волю" автора Шукшин Василь. Жанр книги: 💙 Зарубіжна література. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 63 64 65 ... 68
Перейти на сторінку:

Не проглядів і козакової посмішки.

— Корній у Кагальник нагрянув.— Козак спокійно подивився Степанові в очі.

Степан, Ларко, сотники мовчки чекали, що іще скаже гонець. Козака цього ніхто не знав.

— Ну? — не витримав Степан.— 3 військом?

— З військом.

— Скільки? Та роди вже ти!..— залаявся Степан.— Тягти з тебе, чи що?

— Сотень сім, мо', вісім... Каже, грамоту тобі од царя привіз.

— Яку грамоту?

— А більше мовчить. Звелів тільки сказати: милостива грамота.

Степан довго не думав:

— У Кагальник!

— Степане... я не поїду,— заявив Ларко.

— Як так? — Степан крутнувся в сідлі, втупився очима в осавула — в його обличчя, в перенісся.— Як ти сказав?

— Пастка це. Яка милостива грамота?! Ти що?

Степан хитнув здивовано головою:

— Хіба я для того їду, що в грамоту оту вірю?

Ларко... що ти, бог з тобою! Ти вже зовсім мене за недоумка маєш. Грамота, видно, є, тільки не милостива. З якого ж це біса вона милостивою буде? Ми йому Сибір не одвоювали...

Тепер Ларко здивувався:

— То чого ж? Не доберу, чого ж до них іти?

— Прийдемо — все ураз вирішимо. Раз вони самі вилізли — нам гріх ухилятись. Не можу більше... Ти бачиш — даремно мотаємося. Сам же докоряв: без толку мотаємось... їдьмо — хрест поставимо і не будемо мотатися.

— З трьомастами козаків на сімсот! Ні, Степане... ти вояка добрячий, але там теж... не турки, а такі ж козаки. Нічого нам не вдіяти. Який хрест?

— Помремо по-людському...

— Мені ще рано.— Ларко рішуче приготувався в душі; страх він поборов, але все ж заговорив голосніше, щоб інші чули.

— Он я-ак? — протягом мовив Степан, такого він не сподівався.

— А як?.. З тобою на видиму погибель?—спитав Ларко.— Навіщо?

— Востаннє кажу: їдеш? — Степан не погрожував, але ніхто і не поручився б, що він зараз не всадить Ларкові кулю в лоба. Було тихо.

— Ні. Навіщо? Я не розумію: навіщо? — Ларко оглянувся на козаків... І знову до Степана: — Навіщо, батьку?

Степан довго дивився у вічі вірному осавулові. Ларко витримав отаманів погляд.

Степан відвернувся, якийсь час іще мовчав. Потім звернувся до всіх:

— Козаки! Ви чули: в Кагальник прийшов з військом Корній Яковлєв. їх більше. їх багато. Хто хоче йти зі мною — ходімо, хто хоче з Ларком зостатися — я не неволю. Образи теж не таю. Ви були вірні мої друзі, за те вам уклін мій.— Степан поклонився.— Розділіться і попрощайтесь. Дасть бог — побачимось, а ні — не споминайте лихим словом.— Степан під'їхав до Ларка, обійняв його — поцілувалися.

— Не сердься, батьку,— сказав Ларко, тамуючи сльози.— Не знаю... у тебе своя думка... Я не знаю.

— Не тужи. Погуляй за мене. Видно, правду мені козак говорив... близько мій кінець.

Ларко не переборов сліз, заплакав, болісно скривився й долонею сердито шаркнув по очах.

— Прости батьку... не осуди.

— Добре... Ви простіть теж.

Степан розвернув коня і, не оглядаючись, поскакав у степ. Він чув тупіт за собою, але не оглядався кріпився. Згодом оглянувся... Не більше півсотні скакало за ним. Степан підстьобнув коня і більше вже не обертався. І не давав коневі передихнути — квапився. Півсотня ледве встигала за ним — не в усіх були добрі коні. Один раз позаду гукнули Степанові, щоб трохи притишив. Степан не оглянувся і не збавив бігу.

13

Важко збагнути, які почуття оволоділи Степаном, коли він дізнався, що в Кагальнику сидить Корній Яковлєв. Він справді напрямки пішов до загибелі. Він не міг не знати цього. Але йшов. Пригадалися Матвієві слова про Ісуса... Але вдумуватися в них Степан не став. Та й не зрозумів він тоді, чому—Ісус? А тепер і зовсім не до того — розбиратися в почуттях, у передчуттях, у плутаних думках... З кожним скоком коня все ближче, ближче, ближче ті, кого отаман давно хотів бачити. Тепер — скоро вже — все з'ясується, скоро буде легко. Скоро, скоро вже стане легко. Степан хвилювався, м'яв у пальцях тонкий ремінець повода... Господи, як хочеться швидше заглянути в ненависні, в глибокі, розумні очі Корнія, Фрола Минаева, Мишка Самаре-ніна... Вихльостати б їх зовсім, геть — канчуком з лоба, щоб повиті кали брудним гноєм. Але навіщось треба було Степанові — ще раз побачити ті очі. Навіщо? Не розумів теж... Для того, може, що охота побачити — яке в них буде торжество. Чи буде в них торжество? Як вони дивитимуться ?

Надвечір під'їхали до Кагальника.

Залишивши півсотню на березі Дону (такою була умова тих, хто сидів тепер у Кагальнику), він з трьома сотниками переплив, стоячи на конях, на острів. І пішов до своєї землянки, де були тепер Корній і старшина — виродки, погань донська. Степан нічого навкруг не бачив, не чув. Він квапився, хоч з усіх сил не показував цього, та прямо-таки мало не біг.

Біля входу в землянку його і сотників хотіли роззброїти. Степан витяг шаблю — немов хотів віддати її"— і раптом із силою замахнувся на вартових. Ті відскочили.

І Степан увійшов — поривчастий, гордий, насмішкуватий. Ось вона, жадана мить жаданого спокою. Вороги в зборі — чекають. Тепер — його слово. Ах, солодка ти, солодка, дорога мить розплати. Буде слово. Буде слово і діло. Стомлена душа отаманова шугнула вгору — нічого не хотіла прийняти: ні тривоги, ні остороги.

Корній і старшина сиділи за столом. Усього їх було дванадцятеро — п'ятнадцятеро. Вони чули якийсь шумок біля входу, і багато хто тримав руки з пістолями під столом. Вибігти на цей шум не зважились — посоромилися своїх, та й знали, що із Стенькою тут усього троє і що Стенька не затіє сварки надворі—увійде сюди.

У землянці була Олена. Мотрі, брата Фрола й Афонька не було. Про Олену Степан не знав, що вона тут.

— Здоров, хрещений! — привітався Степан до Кор-нія.

— Здоров, синку! — мирно, добрим голосом мовив Корній.

— Чого за порожнім столом сидите? Олено!.. Хіба подати нічого?—Степан навіть руками розвів — так здивувався.

— Є, Степаночку, як же так нічого! — стрепенулася Олена, до сліз зраділа миру в землянці.

— То давай! — Степан відстебнув шаблю, кинув її на лежанку. Пістоль залишив при собі. Сотники його шабель не відстебнули. На них покосились із-за столу, але змовчали.'

Степан пройшов на хазяйське місце — на покуть. Сів. Оглянув усіх, наче хотів ще раз перевірити й заспокоїтися, що — всі на місці.

Ніхто не розумів, що діється. Навіть Корній був спантеличений, хоч теж знаку не подавав.

— Чого такі невеселі? — спитав Степан.— Га? Сидять як сичі... Фроле, чого надувся?

— А ти чого розвеселився? — подав голос Омелян Аверкієв, батько Івана Аверкієва, того, котрий і тепер ще був десь у Москві — нашіптував цареві й боярам на Стеньку.

— А що мені? Діла веселі, от і веселюсь.

— Воно й видно, що веселі...

— Чи не рано, Степане? Веселитися?

— Ну, а де ж твоє військо, хрещенику?—спитав Корній.

— На березі стоїть.— Степан аніскільки не збавляв пустотливого, веселого тону. Все поглядав на старшину — ніби втішався. Він і втішався — бачив тепер очі всіх:

Фрола Минаєва, Корнієві, Мишка Самареніна, всіх. І — ні торжества в їхніх очах, анічого — самий переляк, навіть смішно.

— Там півсотні тільки. Усі, чи що? А я чув, у тебе багато тисяч. Брешуть? — Розумний Корній здогадався — підхопив безтурботну гру.— От люди — медом не годуй, дай прибрехати. І всі ж добра отаманові бажають, не по злобі. А невтямки, дурням, що такими чутками тільки ще гірше душу роз'ятрюють отаманові. І так не солодко, а тут...

— А в тебе скільки? — нетерпляче перебив його Степан.— Сімсот, я чув? Ось — сімсот твоїх та півсотні моїх — це вже сімсот з півсотнею. Оце і є поки що наше військо. Поки що стільки... Скоро буде багато тисяч. Кажуть, а даремно не скажуть, хрещений,— не відмахуйся. Про вас то й зовсім он що кажуть: зовсім уже, мовляв, боярам запродались, утікачів оддають... усі вольності оддають, навіть і бояр з військом кличуть, мовляв... Я теж не дуже цьому вірю, але спитати охота: чи так, чи ні? Га? — Степан розсміявся.— Теж брешуть, надісь?

Корній старанно розгладив лівою долонею вуса, промовчав на це.

Олена поставила на стіл вино. З усіх тут, у землянці, можливо, тільки Олена й не розуміла, не здогадувалася, чим закінчиться цей бенкет.

— Наливай, дядьку Омеляне! — Степан ляснув по плечу літнього, огрядного Омеляна Аверкієва, що сидів поруч.— Вийми руку з-під столу, що ти там? Чи забув на старості, як хреститись треба? Лоба треба хрестити, лоба, а ти... Гріх же! Тьху!

Дядько Омелян смикнувся був з рукою... і зніяковів. Сказав з посмішечкою:

— Дак ти ж, Стенько... ложкою годуєш, а бадилиною в око норовиш.

— Та що ти, Христос із тобою! — вигукнув Степан.— Я грамотку царську приїхав послухати, грамотку. А ви навіщо кликали? Мені сказали — грамотка у вас од царя...

Виручив усіх Корній. Узяв глек, поналивав чари. Та знову вийшла заминка — треба було брати чари. Лівою рукою — поганою рукою, не по-християнському. Знову не знали, що робити, сиділи, хто посміхався в безглуздому становищі, хто хмурився... Упустити Степана з очей — хоч на короткий час зайняти руки — небезпечно: невідомо, кому першому влетить поміж очей Степанова куля, а ззаду — ще троє із шаблями та пістолями.

Степан узяв свою чару, підняв...

— За зустріч, козаки!

Старшина сиділа в нерішучості.

Степан поклав свій пістоль на стіл.

— Кладу — ось. Викладайте й ви, не бійтеся. Чи ви вже зовсім одсиріли, в Черкаську сидячи? Таж нас тільки четверо!

Козаки поклали пістолі на стіл, поряд із собою, взяли чари.

— Я радий, що ви одумались і прийшли до мене,— сказав Степан.— Давно так треба було. Що в Черкеськ мене не пустили, за те вам відпускаю вашу провину. Це дурість ваша, нерозумність. Вип'ємо тепер за вольний Дон — щоб стояв він і не хитався! Щоб ніколи він не знав зрадників паскудних!

Перезирнулись...

Стали пити...

Коли пили, Корній непомітно моргнув одному козакові. Той встав і пішов був із землянки. Один із сотників Разіна зупинив його:

— Посидь.

— Ти з чим приїхав, Степане? — прямо спитав Корній.

— Карати зрадників! — Степан ногою двинув стіл. Тррс його сотників уже рубали старшину. Залунали постріли... У землянку вбігли. Степан застрелив одного З кинувся до шаблі, пробиваючись через стовписько кулаком, в якому був затиснутий пістоль.

— Степане!..— закричала Олена.— Вони ж по-доброму приїхали!.. Степаночку!..— Вона повисла в нього на шиї. Цим скористалися, вдарили чимось важким по голові.

1 ... 63 64 65 ... 68
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Я прийшов дати вам волю, Шукшин Василь», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Я прийшов дати вам волю, Шукшин Василь» жанру - 💙 Зарубіжна література:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Я прийшов дати вам волю, Шукшин Василь"