Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Рогнеда 📚 - Українською

Читати книгу - "Рогнеда"

254
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Рогнеда" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 66 67 68 ... 92
Перейти на сторінку:
закладах десь 500 місць – на всю країну.

Тож перед багатьма жінками, з яких чоловіки систематично знущаються, так і залишається відкритим питання: куди піти, де, рятуючись, знайти собі та дітям прихисток?

Їх значно і значно більше за ті 500 місць офіційного притулку. Від тиранів-чоловіків жінки завжди страждали (і, мабуть, ще будуть страждати) – тисячу й більше літ тому. І як і сьогодні, не знали, куди їм податися, втікаючи від домашніх садистів.

Не було куди піти і Рогнеді. Бо не було такого місця, де б знайшовся сховок-притулок.

Та й куди вона могла податися? Попелища рідного Полоцька заростали бур’янами, а в Києві владарював той, хто й спопелив її рідне місто, вбив батька й братів, а її силоміць примусив жити з ним і вдовольняти його хіть. З часом вона зуміла якось змиритися з наругою, хоч примирення те було крихким, і навіть… навіть… О боги, вона навіть відчула якусь приязнь до убивці і віддалася йому. Та й жити якось треба було. І коли вона змирилася і, то полюбила його, тирана і вбивцю, а він…

Він її зрадив. І сказав брутально: іди геть! Навіть із Києва. Навіть із села Предславиного. А куди вона піде? Образа вимагала помсти. Іти їй не було куди, і Рогнеда вирішила постояти за себе і відомстити йому – за все… Отож і взялася за ніж…

2

Історики одностайні: 990 рік виявився для неї фатальним. Володимир вирішив прийняти християнство й укласти шлюб з візантійською царівною Анною. А це означало, що з «гаремом» йому доведеться розлучитися, хоч він і відзначався «пожадливістю до жінок».

Вирішивши так, Володимир не став відмовлятися від дітей, але жонам своїм запропонував розлучення і нове заміжжя. Жінки у всьому підкорялися князеві, тож спротиву не чинили. Навіть і не обурилися, бо все вже давно йшло до того.

Володимир передав їм свою ухвалу через нарочитих гінців. І тільки для останньої розмови з Рогнедою (прозваною Гориславою) князь сам приїхав у село Предславине, що було подароване їй після народження другої дитини – дочки Предслави. А приїхав тому, що хотів у всьому домовитися з Рогнедою полюбовно. Але Рогнеда, зважившись на протест, заявила йому:

«Княгинею була, – не хочу бути рабинею!»

Такою була її відповідь Володимирові.

Як відомо з літопису, Володимир представлений так:

«Бе же Володимер побежен похотью женьскою, и быша ему жены водимыя (себто, законні): Рогнед… от нея же роди 4 сыны: Изяслава, Мстислава, Ярослава, Всеволода, а 2 дщери; от Грекине Святополка, от Чехине Вышеслава, а от другое Святослава и Мстислава и Станислава, а от Болгарыни Бориса и Глеба; а наложниц бе у него 300 в Вышгороде, а 300 в Белгороде, а 200 в Берестовому».

Дослідники зауважують: якщо проаналізувати перелік жінок і синів Володимира, то можна побачити, що більше всього дітей йому народила Рогнеда: як уже мовилось – 4 сини і 2 дочки.

І ще історики справедливо зауважують (документів на цю тему немає жодних): судячи з кількості синів і дочок Рогнеди, Володимир жив з нею майже до самого шлюбу з візантійською принцесою (вона ж і царівна) Анною. Її терем він відвідував не так уже й рідко, вочевидь, не для того, щоб виявити їй свою любов, а щоб укотре вже принизити, показати, що вона все одно і попри все – рабиня.

Тієї ночі (вона виявиться у їхніх стосунках останньою) Володимир залишився ночувати в Предславиному. Тож можна лише уявити, яка образа вклала в ту ніч у руки Рогнеди ніж: помста за батьків і перенесена ганьба, та й помста зрадженої жінки, яка ревнувала свого чоловіка. Але це таки факт, що тієї ночі княгиня зробила спробу убити чоловіка…


Про страждання Рогнеди, про ніжні сердечні відносини матері і сина Ізяслава проникливо повідав у своїй поемі «Рогнеда» Кіндрат Рилєєв:

…Как месяц утренний, бледна, Рогнеда в горести глубокой Сидела с сыном у окна В светлице ясной и высокой. От вздохов под фатой у ней Младые перси трепетали, И из потупленных очей, Как жемчуг, слезы упадали. Глядел невинный Изяслав На мать умильными очами, И, к персям матери припав, Он обвивал ее руками.     «Родимая! – твердил он ей, — Ты все печальна, ты все вянешь:
1 ... 66 67 68 ... 92
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Рогнеда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Рогнеда"