Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"

218
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Князь Єремія Вишневецький" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 66 67 68 ... 87
Перейти на сторінку:
чи не має ча­сом То­до­зя яких сто­ячків з ко­за­ка­ми.

Настала ніч ти­ха, зо­ря­на та душ­на. То­до­зя й усе жіноцт­во, яке бу­ло в зам­ку, поз­би­ра­лось в па­лац до Гри­зельди. Усі двірські пан­ни й жінки стов­пи­лись в тісних низьких по­ко­ях. В їх бу­ла дум­ка по­хо­ва­тись в му­ро­ва­но­му па­лаці од ко­зацько­го на­па­ду і там обо­ро­ня­тись. Вікон­ця й двері в па­лаці бу­ли ста­ро­давні, узенькі, стіни бу­ли пре­товсті, не­на­че в твер­дині. Гри­зельда звеліла по­на­би­ва­ти на­бо­ями руш­ниці, шо висіли по стінах в Єреміїних по­ко­ях, і бу­ти на­по­го­тові. Усім двірським во­на звеліла пос­та­ва­ти на вар­ту ко­ло две­рей з на­би­ти­ми руш­ни­ця­ми в ру­ках.


Настала глу­па ніч. На селі проспіва­ли другі півні. В по­ко­ях світи­лось світло. Ніхто й не ду­мав ля­га­ти спа­ти. Всі двірські пан­ни, усі жінки сиділи мовч­ки, не­на­че сподіва­лись страш­но­го су­ду. То­до­зя не­на­че зде­ре­веніла, си­дя­чи край вікна, за­ко­ва­но­го залізни­ми ґрат­ка­ми.


«І яка си­ла за­нес­ла ме­не в цей да­ле­кий край, в цей князівський па­лац, між чужі во­рожі лю­де? І чо­го я ту­теч­ки опи­ни­лась між чу­жи­ми людьми, що самі ж на­коїли ли­ха на Ук­раїні і те­пер аж тру­сяться од стра­ху, бо сподіва­ються помс­ти, не­на­че бо­жо­го су­ду? І са­ма я без­вин­но жду не­ми­ну­чої смерті тільки за те, що я впа­ла кня­зеві в очі, при­па­ла йо­му до впо­до­би. Му­си­ла поєдна­тись не­са­мохіть з во­ро­га­ми. Бо­же мій ми­лий, бо­же єди­ний! За шо ж мені по­си­лаєш та­ку ка­ру?» - ду­ма­ла То­до­зя, а сльоза за сльозою ли­ли­ся з її при­гас­лих очей і кра­па­ли на схудлі шо­ки, на схудлі ру­ки.


Вже й північ ми­ну­ла. В сад­ку сто­яла ти­ша. Ко­ли це нес­подіва­но блис­ну­ла страш­на блис­кав­ка і в од­ну мить освіти­ла са­док, на­че сон­це. Вікон­ця з чор­ни­ми залізни­ми ґрат­ка­ми виз­на­чи­лись ра­зом в од­ну мить. Усі в по­ко­ях крик­ну­ли ра­зом, як од­на лю­ди­на. Усім зда­ло­ся, що ко­за­ки вже в твер­дині і з їх гар­мат блис­нув огонь. На небі за­гур­котів грім. В од­ну мить схо­пив­ся страш­ний вітер і зас­вистів в сад­ку, за­гур­котів на башті па­ла­цу. Наг­лий дощ по­лив лив­цем, як з відра. Вітер усе дуж­чав і гой­дав де­ре­ва та рів в сад­ку, аж де­ре­во тріща­ло, свистів на ди­ма­рях, на башті, не­на­че на­ма­гав­ся роз­ва­ля­ти па­лац, ски­ну­ти баш­ту.


- Рятуй нас, бо­же! - крик­ну­ла ба­ба Ган­на. - Це ж ко­за­ки ввірва­лись в за­мок.


- Дурна ба­бо! сха­ме­нись! Хіба ж ти не ба­чиш, що блис­кає блис­кав­ка! Хіба ж тобі по­зак­ла­да­ло ву­ха, що не чуєш, як ре­ве та стог­не бу­ря. Са­ма по­лох­ли­ва, як вівця, ще й дру­гих ля­каєш, - обізва­лась Гри­зельда.


А блис­кав­ка все ми­готіла то чер­во­на, то жов­та, то зе­ле­на й освічу­ва­ла по­кої страш­ним блис­ком. Грім гур­котів без­пе­рес­тан­ку. Зас­ту­котів по че­ре­пичній покрівлі град, задз­венів у шиб­ки. Бу­ря лю­ту­ва­ла, не­на­че вир­ва­лась з пек­ла на во­лю. Вда­рив та­кий страш­ний грім, шо в па­лаці задз­веніли усі шиб­ки у вікнах. Че­ре­пи­ця з баш­ти по­си­па­лась на покрівлю й зас­ту­котіла, не­на­че хтось об­си­пав покрівлю здо­ро­ви­ми ку­ля­ми з гар­мат.


- Наступають, вже нас­ту­па­ють! Про­пащі ми на віки вічні! - зак­ри­ча­ла од­на ба­ба в кут­ку.


- Цить, навіже­на, не ля­кай паннів: хіба не чуєш? то че­ре­пи­ця пев­но па­дає на покрівлю па­ла­цу, - обізва­лась сміли­ва Гри­зельда.


Коли це нес­подіва­но в бе­резі вда­ри­ли з гар­ма­ти. Товсті стіни па­ла­цу зад­ри­жа­ли. Усі в один го­лос крик­ну­ли, впа­ли нав­колішки пе­ред об­ра­за­ми і зня­ли ру­ки до бо­га.


- Рятуй нас, ма­ти бо­жа, ма­ти хрис­то­ва! - крик­ну­ли усі пан­ни й жінки. - Ря­туй нас, ца­ри­це не­бес­на!


Гризельда не­са­мохіть і собі впа­ла пе­ред об­ра­за­ми нав­колішки, вхо­пи­ла в ру­ки си­на, при­гор­ну­ла до персів і крик­ну­ла: - Ря­туй нас, ца­ри­це не­бес­на, од наг­лої смерті!


Тодозя од­ним од­на сиділа край вікна не­по­руш­не, бай­дуж­на, не­на­че мерт­ва. Во­на й не мо­ли­лась і не про­си­ла по­мочі з не­ба.


«Все для ме­не ми­ну­ло, все зник­ло, все про­па­ло. Зник­ла лю­бов кня­зе­ва, вже за­мер­ло для ме­не йо­го сер­це. А вже ж мені і до­до­му не вер­та­тись. І більше щас­тя не заз­на­ти. Бай­ду­же мені про все. І світ мені не­ми­лий, і смерть мені не страш­на. До во­рогів я не прис­та­ла й не прис­та­ну; а свої на­пев­но вже од­цу­ра­лись од ме­не. І світ мені став не­ми­лий, і лю­де не­милі. Я ніби зай­ва сут­но­та між усіма сут­но­та­ми на світі, чи жи­ти, чи вмер­ти, мені про все бай­ду­же. Те­пер я си­ро­та й од­ним од­на, й безп­ри­тульна й безп­ри­хильна на всьому ши­ро­ко­му світі! Мій мо­ло­дий вік мар­но про­пав, про­пав до віку - до су­ду, про­па­ло моє щас­тя!»


А страш­на блис­кав­ка ми­готіла раз у раз без­пе­рес­тан­ку. То зе­ле­ний, то жов­тий світ лив­ся че­рез вікна, че­рез залізні ґрат­ки і про­ми­ку­вав у всі за­кут­ки світлиць, об­ли­вав га­ря­чим світом кожнісіньке об­лич­чя, кожнісіньке чо­ло та страшні пе­ре­ля­кані очі. То­до­зя підве­ла очі й ог­ля­ну­ла низькі, ба­га­то приб­рані світлиці. Ті ни­зенькі світлиці, звод­часті гран­часті стелі, здо­рові об­ра­зи в зо­ло­тих ша­тах, лам­па­ди пе­ред об­ра­за­ми, мальовані склепіння та стіни - все те на­га­ду­ва­ло цер­ковці під зем­лею в київських пе­че­рах або в римських ка­та­ком­бах в давні хрис­ти­янські ча­си. Пан­ни й панії з блідим об­лич­чям, з пе­ре­ля­ка­ни­ми очи­ма бу­ли схожі на жи­вих мерців. Зда­ва­лось, ніби ціле підзем­не гро­бо­ви­ще якимсь ди­вом ожи­ло, вста­ло з до­мо­вин, на­тов­пом стов­пи­лось в ста­ро­давніх князівських по­ко­ях на якусь по­таємну мо­лит­ву.


В сад­ку знов за­рев­ла гар­ма­та. Знов усей на­товп крик­нув в один го­лос. Гри­зельді зда­лось, що ко­зацький загін вже вло­мив­ся в за­мок, що вже в сад­ку іде бит­ва. Во­на підве­лась на но­ги, ки­ну­лась до две­рей і крик­ну­ла на дво­рецьких, що сто­яли на варті ко­ло две­рей.


- Зачиняйте й за­ми­кай­те усі двері! по­за­со­вуй­те залізни­ми за­су­ва­ми та завіртка­ми!


В дво­рецьких тру­си­лись ру­ки. Во­ни ніяк не мог­ли на­ла­па­ти за­сувів. Ко­ли це рап­том нес­подіва­но од­чи­ни­лись двері. В по­кої вбіг один жовнір, мок­рий, як хлющ, нап­ну­тий повс­тя­ним ки­ли­мом. Во­да дзюр­ча­ла з йо­го уб­ран­ня, з ки­ли­ма й стіка­ла патьока­ми на поміст. Гри­зельді зда­лось, що ко­за­ки вбіга­ють в па­лац, що блис­не шаб­ля й зітне їй го­ло­ву. Во­на ніби по­чу­ти­ла гост­ре ле­зо на своїй шиї, крик­ну­ла не­са­мо­ви­то й тро­хи не впа­ла навз­нак. За нею ра­зом крик­ну­ли усі пан­ни страш­ним го­ло­сом, як пе­ред наг­лою смер­тю.


- Ясновельможна кня­ги­не! Ко­мен­дант прис­лав сповісти­ти те­бе, щоб ти не ля­ка­лась на­да­рем­но: ніяко­го ко­зацько­го на­па­ду ще не­ма, хоч ми жде­мо Кри­во­но­со­во­го ва­го­ну що­го­ди­ни, щох­ви­ли­ни.


- Навіщо ж ви стріляєте з гар­мат? Що там та­ке скоїлось? - спи­та­ла Гри­зельда.


- Як тільки блис­ну­ла впер­ше блис­кав­ка, ми вгляділи в бо­лоті в осоці дві лю­ди­ни. Пев­но то ко­зацькі шпи­гу­ни плас­ту­ни ниш­по­ри­ли в бо­лоті та до­би­ра­лись до па­ла­цу. Ма­буть, в їх був замір по­ко­рис­ту­ва­тись тем­ною ніччю, наг­лим до­щем

1 ... 66 67 68 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"