Читати книгу - "48 законів влади"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Пам’ятайте, що перегравання може бути контрпродуктивним, бо це докладання завеликих зусиль, щоб привернути увагу. Актор Річард Бертон на початку кар’єри виявив, що, нерухоміючи на сцені, він привертає увагу до себе, відвертаючи її від інших акторів. Тож важливіше не що ви робите, а як ви це робите — ваші витонченість і навмисна бездія на соціальній сцені важать більше, ніж надмірна гра і рух.
І насамкінець: навчіться грати багато ролей, бути тим, хто потрібен у цю мить. Пристосовуйте свою маску до ситуації, уподібнюйтеся в цьому Протею. Бісмарк досконало грав у цю гру: з лібералом був лібералом, із яструбом ставав яструбом. Його не вдавалося захопити зненацька, а те, що не вдається схопити, неможливо спожити.
Образ: грецьке морське божество Протей. Своєю владою він був зобов’язаний здібності міняти свою подобу, бути тим, ким наразі треба. Коли Менелай, брат Агамемнона, спробував його схопити, Протей перетворився на лева, потім на змію, пантеру, вепра, проточну воду і, нарешті, на листясте дерево.
Авторитетна думка: Навчіться бути всім для всіх. Обережний Протей — учений серед учених, святий серед святих. Це мистецтво перемагати всякого, бо подібне притягує подібне. Звертайте увагу на темпераменти й адаптуйтеся до темпераменту кожного зустрічного — ідіть по черзі за серйозним і за грайливим, обачно міняючи власний настрій (Бальтасар Ґрасіан).
Зворотний бік
Цей критичний закон не має зворотного боку: поганий театр — це поганий театр. Артистизм потрібний навіть для того, щоб мати природний вигляд. Погана гра збентежує. Звичайно, не треба надмірного драматизму — уникайте театральності у своїх жестах. Але все одно це просто поганий театр, бо порушує вікові драматичні закони, скеровані проти перегравання. Власне, цей закон не має зворотного боку.
Закон 26.
Нехай ваші руки будуть чистими
СУДЖЕННЯ
Ви повинні мати вигляд досконалого взірця порядності й ефективності: ви ніколи не помиляєтесь і не робите капості. Зберігайте бездоганний зовнішній вигляд, лишайтеся непричетним, а інші нехай стануть цапами-відбувайлами, чужими руками треба жар загрібати.
Частина I: Приховуйте власні помилки — тримайте напоготові цапа-відбувайла
Наше добре ім’я і репутація залежать більше від того, що ми приховуємо, ніж від того, що ми показуємо. Кожен припускається помилок, але розумні люди дбають про те, щоб їх приховати й обтяжити ними когось іншого. Для цього завжди потрібно мати напохваті цапа-відбувайла.
Дотримання закону І
Наприкінці II століття, коли поволі занепадала могутня китайська імперія Хань, Цао Цао, великий генерал і міністр імператора, став найвпливовішою людиною в країні. Намагаючись розширити підвалини свого впливу і позбутися останніх суперників, Цао Цао розпочав військову кампанію для завоювання стратегічно важливої Центральної рівнини. Під час облоги ключового міста він трохи помилився в розрахунках часу постачі зерна зі столиці. Він чекав на валку з провіантом, а харчі в армії закінчувалися, і Цао Цао був змушений наказати головному інтендантові скоротити пайку.
Цао Цао підтримував в армії сувору дисципліну і мав мережу інформаторів. Шпигуни незабаром повідомили, що солдати скаржилися, нарікали на те, що він живе добре, а вони — надголодь. Може, Цао Цао зберігає продукти для себе, перешіптувалися солдати. Якщо бурчання ширитиметься, то може початися заколот. Він викликав до свого намету головного інтенданта.
«Я хочу попросити тебе позичити мені дещо, і ти не повинен відмовити», — сказав йому Цао Цао. «Про що йдеться?» — запитав той. «Я хочу позичити твою голову, щоб показати її війську». «Але ж я нічого поганого не зробив!» — вигукнув інтендант. «Я знаю, — зітхнув Цао Цао, — але якщо я не страчу тебе, буде заколот. Не засмучуйся — після твоєї смерті я потурбуюся про твою сім’ю». Головний інтендант не мав вибору і підкорився своїй долі; того ж дня йому стяли голову. Солдатам показали стяту голову, й вони заспокоїлися. Дехто зрозумів, що зробив Цао Цао, але промовчав під враженням такої жорстокості. Більшість же сприйняла його версію стосовно того, хто винен, вважаючи за краще вірити в мудрість і чесність Цао Цао, а не в його некомпетентність і жорстокість.
ХЕЛМСЬКА СПРАВЕДЛИВІСТЬ
Одного дня в Хелмі сталася біда. Міський швець убив свого клієнта. Шевця покликали до судді, і той засудив майстра до повішання. Коли зачитали присуд, один містянин звівся на рівні ноги й вигукнув: «Перепрошую, ваша честь, ви засудили до страти міського шевця! У нас іншого нема. Якщо ви його повісите, хто лагодитиме нам взуття?» «Хто? Хто?» — загули всі хелмці. Суддя похитав головою на знак згоди і переглянув присуд. «Шановні хелмці, — сказав він, — ви кажете правду. Оскільки в нас лише один швець, страта буде несправедливістю стосовно громади. Оскільки в місті є два дахарі, то нехай повісять одного з них навзамін».
«Скарби єврейського фольклору», за ред. Натана Озубела, 1948 р.
Тлумачення
Цао Цао прийшов до влади в надзвичайно неспокійний час. Борючись за владу в імперії Хань, що розпадалася, вороги з’являлися зусібіч. Битва за Центральну рівнину виявилася важчою, ніж він уявляв, бракувало грошей і харчів. Не дивно, що під таким тиском обставин він забув вчасно замовити провіант.
Коли з’ясувалося, що затримка є серйозною помилкою і що в армії назріває заколот, у Цао Цао були два варіанти вибору: перепросити за помилку або знайти цапа-відбувайла. Знаючи, як працює влада, і важливість іміджу, він не вагався. Цао Цао пошукав, кого б стратити з оточення, і негайно стяв голову обранцеві.
Випадкових помилок не уникнути, бо світ надто непередбачуваний. Але людей позбавляють влади не за помилки, а за те, як вони дають їм раду. Як і хірурги, вони повинні видалити пухлину швидко й радикально. Для такої делікатної операції вибачення — надто тупий інструмент, можновладці його уникають. Прохаючи вибачення, ви породжуєте сумніви щодо вашої компетентності, намірів, інших прихованих помилок. Вибачення нікого не задовольняють, виправдовування викликають в усіх почуття незручності. Вибачення не усувають помилку, вона поглиблюється і мучить. Краще її виправити відразу, відвернути від себе увагу й зосередити її на зручному жертовному ягняті, перш ніж люди встигнуть подумати про вашу відповідальність або, можливо, вашу некомпетентність.
Я радше зраджу весь світ, ніж дозволю світу зрадити мене.
Генерал Цао Цао (155—220 р.)
Дотримання закону ІІ
Багато років Чезаре Борджіа воював за владу на розлогих теренах Італії в ім’я
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «48 законів влади», після закриття браузера.