Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Печатка Святої Маргарити 📚 - Українською

Читати книгу - "Печатка Святої Маргарити"

437
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Печатка Святої Маргарити" автора Лариса Підгірна. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 71 72 73 ... 106
Перейти на сторінку:
набито куди розкішнішими цінностями, ніж старий єпископський перстеник із почорнілого срібла…

Марко намацав печатку у кишені і зручніше вмостився на сидінні.

Останнє… Останнє, що він зробив, покидаючи Кам’янець, — ще раз подумки попрощався зі своєю хатою. Хтозна, як повернеться у Волочиську й Тарноруді і коли тепер знову побачить її. Попрощався із Марунькою. Вона отримала чіткі інструкції і чекатиме, коли із нею зв’яжуться.

І ще… побував на кладовищі. Довго прогулювався алеєю поміж могил і хрестів, перевіряючи, чи ніхто не вчепився за ним слідом. Далі пройшов на знайомий з дитинства ряд: могилка бабці Гелени, прадіда Михайла… їх давно ніхто не доглядав як належить.

За нової, радянської влади літньому сторожу цвинтаря перестали платити зарплатню, але він попервах продовжував доглядати могилки: там бур’яни викосить, там підправить похилений надгробок… Та коли геть знесилів, міське кладовище та догляд за ним залишилися повністю на милість випадку.

Тож містяни як могли, так і доглядали. І за своїм, і за чужим.

Хтось абияк обкосив бур’яни навкруги могилок бабці і прадіда, але в кам’яних обкладах перед хрестами, давно нічого не квітло, як то було за часів, коли батьки були у місті.

До тієї могилки, заради якої прийшов, довго не наважувався підійти. Наче боявся сам себе, своїх відчуттів. Боявся, що спогади, заховані у найдальших закапелках пам’яті, знову вирвуться страшним роєм і терзатимуть душу.

«Червона Офелія» — значилося на дощечці, прибитій до простого дерев’яного хреста.

Нічого… Жодного поруху в серці чи сум’яття в думках. Могила Белли, як і обіцяв Кренцель, була доглянута, поросла барвінком та кам’яною трояндою. Казав, такі ж росли на могилі його матері, і він відщипнув по паростку, а ті й прижилися на новому місці.

До хреста тулився кущ калини. Кренцель посадив. Гм… Белла посміялася би з таких сентиментів.

«Червона Офелія». Прощавай.

Марко повернувся і пішов. На серці було спокійно. На душі — майже легко. Вільний. Він тепер остаточно вільний від того минулого, в якому був з нею. У якому залишилась вона сама. І це добре. Дуже добре!

— Скоро Волочиск, товарищ уполномоченный! — голос водія повернув Марка з напівдрімоти.

— От і добре… — мовив він, протираючи очі. — Замечательно.

— А в Волочиске Вас куда доставить? — поцікавився водій.

— До комендатури.

— Хорошо, товариш уполномоченный, по-хохляцки балакаєте!

— І тобі раджу навчитися, поки тут службу несеш, — відповів Марко. — Бо крутитимеш оцього бублика, — кивнув на руль автівки, — допоки тебе…

— А что это дает? — перепитав водій. — Зачем мне учить этот недоязык? Я, может, завтра опять в Кострому…

Марко видихнув.

— Боюсь, браток, завтра ты в свою Кострому не вернешься. И послезавтра тоже. Потому учи язык. С местным населением надо уметь разговаривать на их языке.

— С хохлами?

— А хохлы хуже тебя, что ли?

Солдат здивовано глипнув на Марка.

— Так пусть, товариш уполномоченный, скажут нам спасибо, что мы вообще их всех не уничтожили! Разве не так? Они же советскую идею не воспринимают! Это ж все петлюровский сброд недобитый!

— Чи не занадто у товариша Мальцева говіркий водій? — проказав Швед, не дивлячись на водія.

Той знітився, принишк.

— Виноват, товарищ уполномоченный.

— Ось так краще. А то розбалакався мені тут. Ти на території радянської України і маєш знати мову, аби розуміти місцеве населення. Второпав?

— «Второпав» значит «понял»? — перепитав водій.

Марко нічого не відповів. Стулив очі, ніби знову поринувши у дрімоту. Не проронив ні слова, поки авто не зупинилося біля комендатури. Наказав водію чекати, а сам піднявся до Кашина.

Кашин… Не такий простий, як видається, — так наставляв його Мальцев. За час несення служби на посаді коменданта зумів добре «заземлитися» у Волочиську. Своя людина біля Кашина Мальцеву була вкрай потрібна — людина серйозна, надійна, яка б тримала Кашина на короткому повідку.

— Розпустився Порфирій, одначе. Втратив відчуття страху. Занадто жадібний і свавільний, — напучував Шведа Іван. — Ти з ним будь обережний, але не панькайся і на гостинність його не ведися. І з бабами, яких тобі підсуватиме, не зв’язуйся. То у нього перше діло — очі замилити. Одразу бери за горло, якщо що. Інакше першим схопить. З Порфирія можемо гарний зиск мати, Клєвєров, поки оті скарби шукатимемо!

А якщо вдасться його заламати, телеграфуй до Кам’янця, на домашню адресу на ім’я Марії Степанівни.

Кашина на місці не було. Сказали, десь на виїзді, повернеться пізно. І то, мабуть, одразу додому. Тож далі він попрямував до Василя Семенюка. Однак і в того хата була зачинена. На обійсті — ні жінки, ні його самого. Напасть якась…

Робити нічого, повернувся до комендатури, а там, очікуючи Кашина, приліг у його кімнаті, де Порфирій за потреби залишався ночувати.

Заснув як убитий, а прокинувся вночі від незрозумілого шарудіння, що ширилося кімнатою. Розтулив очі, вдивляючись у темряву.

Просто перед ним у напівтемряві стояла жінка, геть гола. Нахилилася, припала устами до його губ, стягнула у поцілунок, пристрасний, до чорта несподіваний.

Марко трусонув головою, від несподіванки відсахнувся.

— Це ж я… — проказала незнайомка. — Це ж я, Порфирушко! Налякався, любий?

— Порфирушка? — промовив Швед, відсторонюючись від жінки.

Та й собі відсахнулася, наче вжалена.

— О, Господи…. Цього тільки мені бракувало!

— Хто ти?

— Зоя… — боязко промовила та. Уся пристрасть, з якою секретарка Кашина спокушала свого начальника, раптом зникла, розчинилася у темряві.

Марко підвівся. Підійшов до стіни, помацав руками. Клацнув вмикачем. Тьмяне світло лампи освітило кімнатку відпочинку і голу, збентежену Зоєчку на краю ліжка.

— Господи… — тільки й промовила вона. — Товаришу Клєвєров… Валеріане Олексійовичу… вимкніть світло! Повірте… я…

— Вірю, — відповів Марко не без іронії у голосі. — І бачу, що не до мене. Візьми

1 ... 71 72 73 ... 106
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Печатка Святої Маргарити», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Печатка Святої Маргарити"