Читати книгу - "Похід українських армій на Київ-Одесу 1919, Микола Капустянський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Нарешті, здається, і 7-му дивізію краще було б притягти ближче до бойового фронту. Можливо припустити, що комгрупи Запорізької волів 8-мою дивізією діяти від Стрижавки на Вінницю з північного Заходу. Одначе, маневр не вдався.
Все ж Запорожці пройшли більш, як 100 верст походом, з боями захопили 10.VІІІ. Вінницький вузол, вийшли до вечора на переправу на р. Десну, і цим спричинилися до виконання Жмеринської операції.
Оборону червоними Вінниці від наступу галичан з півдня цим наступом Запорожців унеможливлено. З перехоплених у большевицькому штабі документів видно, що червоні намагалися поставити міцний опір нашому наступові, добре влаштувавши укріплену позицію від Вінниці. Удар Запорожців прцмусив їх у безладді відійти далеко на північ.
Акції червоних.
На Жмеринському і Проскурівському напрямках большевики були значно слабші від нас. Проте, треба відзначити їхню енергію й активність. 10.VІІІ, за допомогою лише 1500 свіжих бійців червоні переходять до протинаступу і примушують наші групи на Шепетівському напрямку відійти далеко назад. Слабіший кількістю, але активний б'є сильнішого, сили якого розпорошено на другорядних напрямках.
Під Жмеринкою большевики виявляють велику впертість у боях та маневрену здатність. 3.VІІІ. своїм контр-ударом вони паралізують наступ Божка.
8.VІІІ. вони стриміують сильну атаку групи Ю.Тютюнника і цілого Галицького корпусу.
В ніч з 8 на те 9-те червоні проявляють велику бойову енергію; в безпосередній близькості з переважаючими ворожими силами, під сильним вогнем, вони направляють зіпсовану колію і продираються на північ перед фронтом трьох Галццьких бригад. 10.VІІІ. вони вибивають із Вінниці 6-ту Запорізьку дивізію і дефілюють на Козятин перед фронтом двох Запорізьких дивізій. Проте, під Вінницею у большевиків помічається слабенька розвідка, вони до вечора 9-го не звертають уваги на рух Запорізької групи, а все поглядають на Жмеринський напрямок.
Ця необачність, за сприятливіших для нас умов (швидший рух Запорожців і комбінований наступ 9.VІІІ. двома дивізіями на Вінницю) привела б до відрізання всієї Жмеринскої большевицької групи. Їй загрожувала катастрофа.
Вапнярська операція (другий період). Бої з 2 до 10.VІІІ.
З 1 до 10.VІІІ. полк. Удовиченко прикриває Вапнярку і зміцнює своє становище.
Червоні, яких він розбив, до 9.VІІІ. активности не проявили; лише 9 й 10.VІІІ. вони знову починають атаки на різних відтинках нашого фронту. Але Удовиченко легко відбиває їх і вони відходять на попередні позиції.
Отже, в другий період Вапнярської операції (останній) ми мали перевагу над ворогом, і ті успіхи, яких досягнуто в перший період цієї операції нами ми закріпили.
Загальні висновки.
В період з 31.VІІ. до 11.VІІІ. в наших операціях, особливо на Шепетівському напрямку, на жаль, не почувається одного твердого керування за певним пляном, Про причини ми вже сказали – небажання НК ГА взяти всіма своїми силами активну участь в операціях, поки утвориться Вищий Штаб, стримувало наші дії на Шепетівському напрямку. Це спричинило наші неуспіхи. Треба зазначити не зовсім доцільні, на наш погляд, розпорядження команданта 2-го корпусу. Він посилав в наступ лише одну дивізію, а решту своїх бригад тримав далеко ззаду. Це може ілюструвати телеграма Начальника Штабу ч. 2159/К від 11.VІІІ:
«Взагалі, затримка руху Галицьких корпусів на північ віддалила час здобуття нами Козятина, Бердичева, Житомира. Колиб директиву 2067 було виконано вже 11.VІІІ, то два Галицькі корпуси (без двох бригад, які можливо було лишити на підмогу Жмеринській групі) зосередились би в районі Піков-Любар. В такому разі, гадаємо, і другий корпус не вагався б, а сміливо, рядом з СС, обсадив поважною силою р. Хомору. Сформований тим часом Вищий Штаб перейняв би команду, і гайнування дорогого часу не було б».
Все ж зроблено було багато. Шляхи на Калинівку-Козятин розчищено, утворився відповідний грунт для нашого генерального наступу. Обидві армії в бойовій співпраці зливалися в єдине ціле. Галицька армія дедалі більше пристосовувалась до большевицько-партизанської і маневрової тактики.
Розділ XXIIIвищий орган керування арміями УНР
ШГО (Штаб Головного Отамана).
11.VІІІ, нарешті, було утворено вищий орган керування військами, так званий Штаб Головного Отамана, потреба на який гостро відчувалася в зв'язку з переходом Галицької армії за Збруч.
В цей Штаб увійшло по 50% Наддніпрянців і Наддністрянців. Головний Отаман поставив на чолі Штабу генерала Миколу Леоновича Юнакова – професора Військової Академії. Це призначення безумовно мусіло імпонувати представниками обох армій.
Ще з Військової Академії учні проф. Юнакова знали його, як апологета так званої нової системи викладання наук, цебто виробленя із старшин генштабу не енциклопедистів і верхоглядів, а справжніх керівників і добрих знавців військової справи.
От. Юнаків з натури шляхетна, дуже вихована людина. Він прекрасно розбирався в обставинах і глибоко їх аналізував. За великої війни от. Юнаків посідав вищі штабові і командні посади. Трохи бракувало йому лише здоров'я та наполегливости у зносинах із вищими чинниками нашого уряду. Великого досвіду щодо боротьби з большевиками він ще не мав, бо досі активної участи в ній не брав.
Ген. Курманович.
Генкварт (Австрійського генштабу) ген. Курманович, з походження галичанин, досвідчений, серйозний і працездатний старшина. Здається, трохи зденервований від перевтоми. Ген. Курманович був довший час шефом штабу НК ГА.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Похід українських армій на Київ-Одесу 1919, Микола Капустянський», після закриття браузера.