Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 72 73 74 ... 86
Перейти на сторінку:
ще од­на річ, кот­ра, мо­же, зро­бить їх по­дат­ні­ши­ми до зго­ди. Як ба­чи­мо, на все во­ни при­го­то­ви­ли­ся, стра­ви на­ку­пи­ли, вар­ти по­розс­тав­ля­ли,- але о ха­ти, пев­но, не пос­та­ра­ли­ся. Ад­же всі во­ни меш­ка­ють в ва­ших ха­тах! А що, як­би ви за­раз, ни­ні ще всім ви­по­ві­ли по­меш­кан­ня. По­ра вже до­сить хо­лод­на, як на то сеї но­чі ві­тер схо­пив­ся сто­ко­вий, сту­де­ний і дує,- бу­дуть му­си­ти зяб­ну­ти під го­лим не­бом, то за­раз по­чу­ють, що не­доб­ре то, з на­ми вій­ну про­ва­ди­ти.

- Воно-то прав­да,- ска­за­ли нес­мі­ли­во де­які жи­ди,- але хто знає, чи во­ни схо­тять ус­ту­пи­ти­ся? Чи то їх ще дуж­че не розд­раз­нить?

- Га, по­ба­чи­мо,- ска­зав Гер­ман,- а стрі­бу­ва­ти, я ду­маю, мож­на! Ад­же що ту ве­ли­ко­го? Кож­дий має пра­во ви­по­віс­ти ко­мір­ни­ко­ві ха­ту, ко­ли йо­му спо­до­бається.

- Ну, стрі­буємо,- від­ка­за­ли жи­ди.

- А ко­ли так, то пі­де­мо! Пі­ду там до них, по­чую, чо­го во­ни хо­чуть. А по­по­луд­ні, так ко­ло третьої, про­шу вас всіх знов до се­бе,- по­чуєте, на чім стоїмо, і бу­де­мо мог­ли ура­ди­ти на­пев­но, що нам ді­яти!

З тим жи­ди ро­зій­шли­ся.

 

 

 

Узявши ка­пе­люх на го­ло­ву і ле­геньку па­лич­ку в ру­ки, пі­шов Гер­ман до­лі Бо­рис­ла­вом аж ід то­ло­ці, де бу­ло ро­біт­ницьке збо­ри­ще. Він ішов, не­мов ні­чо­го не ба­ча­чи і ні о що не дба­ючи, аж по­ки не дій­шов до ро­біт­ницької вар­ти, що сто­яла на гос­тин­ці.

- Гов,- скрик­ну­ли на нього вар­то­ві,- ку­ди йде­те?

- Я? До вас іду! - від­ка­зав Гер­ман.

- До ко­го, до нас?

- Хотів би-м по­го­во­ри­ти з ва­ми по-доб­ру.

- О чім?

- О тім, що час би вам на ро­бо­ту ста­ва­ти, ча­су шко­да, а ту сто­ячи та вар­ту­ючи, ні­чо­го доб­ро­го не вис­тоїте.

- Ми то са­мі знаємо, що не вис­тоїмо,- від­по­ві­ли де­які із вар­то­вих,- але що ро­би­ти, ко­ли, з ва­ми інак­ше го­ді до ла­ду дій­ти.

- Ну, ну, хто ще знає, чи го­ді. Ви нас не знаєте. Ви га­даєте, як жид, то вже не чо­ло­вік. А ми та­кож лю­ди і знаємо, що ко­му на­ле­житься. Ну, що з ва­ми дов­го го­во­ри­ти, ска­жу вам поп­рос­ту,- ад­же ви знаєте, що я за один?

- Як же не зна­ти, знаємо!

- Ну, то ска­жу вам поп­рос­ту, що ту­теш­ні жи­ди, ви­дя­чи, що си­лою з ва­ми не по­ра­ди­ти, піс­ла­ли ме­не до вас, що­би зро­би­ти зго­ду, ка­за­ли пи­та­ти­ся по­пе­ре­ду усього: чо­го хо­че­те? чо­го жа­даєте?

- Ну, так, то що ін­шо­го, так, то ро­зу­міємо! - ра­ду­ва­ли­ся ро­біт­ни­ки.- От ідіть ли­шень до он тої ха­ти, там за­раз зій­де­ся на­ша ра­да, то бу­де­те мог­ли по­го­во­ри­ти.

Один із вар­то­вих як стій поп­ро­ва­див Гер­ма­на до Ма­ті­є­вої ха­ти, а дру­гий по­біг скли­ка­ти поб­ра­ти­мів і про­чих ро­біт­ни­ків, щоб іш­ли ро­би­ти зго­ду. Не­дов­го прий­шлось і жда­ти Гер­ма­но­ві. Поб­ра­ти­ми пос­хо­ди­ли­ся, а за ни­ми й ці­ла юр­ба свят­ку­ючих ро­біт­ни­ків, кот­рі не тільки на­пов­ни­ли тіс­ну Ма­тієву ха­ти­ну, але гус­то обс­ту­пи­ли її дов­ко­ла, ці­ка­ві, яка то бу­де зго­да.

В ха­ті по­сад­же­но Гер­ма­на на ос­ло­ні, а поб­ра­ти­ми і ще де­які стар­ші ро­біт­ни­ки по­за­сі­да­ли ко­ло сто­лу, на тап­ча­ні і на при­піч­ку. Ста­сю­ра, най­стар­ший ві­ком, за­сів у стар­шім кін­ці сто­ла, а Сень Ба­са­раб, як зви­чай­но, си­дів на по­ро­зі пі­до двер­ми.

- Скажіть же, па­не Гольдкре­мер, усій гро­ма­ді, за чим ви прий­шли,- ска­зав по­важ­но Ста­сю­ра.

- Ну, чо­го я прий­шов? - пов­то­рив Гер­ман, встав з ос­ло­на і гля­нув по ро­біт­ни­ках.- Ме­не присла­ли жи­ди: що́ ви га­да­є­те? Чо­му не хо­че­те ані са­мі ро­би­ти, ані дру­гим не даєте?

- Не мож­на при та­кій пла­ті, па­не Гольдкре­мер,- від­ка­зав Ста­сю­ра.- За­ма­ло нам пла­ти­те. Лю­ди з го­ло­ду мруть.

- Платимо, що мо­же­мо! - від­по­вів Гер­ман.- Як маємо вам більше пла­ти­ти, ко­ли не мож більше? Кепські «ге­шеф­ти» - від­ки взя­ти гро­шей? Ми са­мі швид­ко скап­ца­ніємо, з тор­ба­ми пі­де­мо.

- Ну, вже то­го ви нам не го­во­ріть! А впро­чім, па­не Го­ль­д­кре­мер, ска­жіть са­мі по щи­рос­ті, що нас то мо­же об­хо­ди­ти, що у вас кепські ге­шеф­ти, як ка­же­те? Чи для то­го, що ви за сот­нар вос­ку бе­ре­те не п’ятде­сят, а тілько со­рок і дев’ять ринських, то я маю мер­ти з го­ло­ду? Як вам кін­ці до­ку­пи не схо­дяться при тім ге­шеф­ті, то ви со­бі йо­го по­киньте,- мо­же, на ва­ше міс­це прий­де дру­гий та­кий, кот­ро­му кін­ці зій­дуться до­ку­пи. А ні, то се бу­де зна­ти, що ці­лий той ге­шефт у нас зов­сім не вип­ла­чу­єся і йо­го тре­ба по­ки­ну­ти, а взя­ти­ся до ін­шо­го. Але се вже ва­ша річ! Ро­біт­ни­ка се ні­чо не об­хо­дить. Ви йо­му ка­жіть і лід ора­ти - во­ля ва­ша, а тілько пла­тіть йо­му так, щоб він міг жи­ти по-людськи!

- Добре ви то ка­же­те і муд­ро ви то ка­же­те,- від­по­вів Гер­ман,- ну, і най бу­де по-ва­шо­му. Не бу­дем о тім го­во­ри­ти. Жи­ди й са­мі ви­дять, що так да­лі бу­ти не мо­же, що тре­ба кож­до­му якось жи­ти,- жи­ди та­кож лю­ди! Ска­жіть, чо­го ви со­бі жа­даєте, що­би-сте ста­ли знов на ро­бо­ту.

- Ми та­кож лю­ди, па­не Гольдкре­мер,- від­ка­зав Ста­сю­ра,- а не ні­які роз­бій­ни­ки, як вам, мо­же, здаєся. Ми не для то­го ро­би­мо бун­та­цію, що­би вас об­дер­ти або що, але для то­го, що нам так уже прик­ро прий­шло­ся, що го­ді бу­ло ви­дер­жа­ти да­лі. То­му-то й жа­дан­ня на­ші не­ве­ли­кі. От­же, вва­жай­те, па­не Гольдкре­мер, чо­го ми хо­че­мо. По-пер­ше, що­би ро­біт­ни­кам пла­та бу­ла вис­ша, а то: тим, що в яму лі­зуть,- по два­над­цять шіс­ток, тим, що на­вер­ха,- по ринсько­му, а ді­тям - по ві­сім шіс­ток.

- Ну,- ска­зав Гер­ман,- на се мож­на би зго­ди­ти­ся. Що да­лі?

- По-друге, що­би ка­сієрно­го від ро­біт­ни­ків ніх­то ні­яко­го не брав.

- І се неве­ли­ка річ, ка­сієрам за­ка­жеться, та й не бу­дуть бра­ти.

- По-третє, що­би в ра­зі, як яко­му ро­біт­ни­ко­ві при ро­бо­ті лу­читься не­щас­тя: смерть, ка­ліцт­во чи що, то що­би влас­ти­вець обов’яза­ний був пла­ти­ти за шпи­таль і лі­ки, а та­кож ра­ту­ва­ти оси­ро­ті­лу ро­ди­ну не­щас­ли­во­го хоч че­рез пів­ро­ку.

- Гм, і се ще, мо­же би, да­ло­ся де­як зро­би­ти. Ну, і ко­нець?

- Та ні­би ко­нець, а ні­би не ко­нець,- ска­зав Ста­сю­ра,- вла­с­ти­во, ще са­ме най­го­лов­ні­ше ли­ши­ло­ся: що­би ми ма­ли від вас по­ру­ку, що як раз зро­би­мо зго­ду, то ви на дру­гий день не зло­ми­те її.

- Поруку? - пов­то­рив зди­во­ва­ний Гер­ман.-

1 ... 72 73 74 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."