Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Україна-Русь. Книга третя. Українська звитяга 📚 - Українською

Читати книгу - "Україна-Русь. Книга третя. Українська звитяга"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Україна-Русь. Книга третя. Українська звитяга" автора Володимир Броніславович Бєлінський. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 73 74 75 ... 114
Перейти на сторінку:
загоном сина. 31.5 (травня. — В.Б.) за новим стилем союзні війська почали обхідний маневр, а 1.6 (червня. — В.Б.) змусили польську армію залишити поле битви і сховатися в таборі. З підходом головних сил української армії, представлених Чигиринським, Черкаським, Корсунським і Переяславським полками, розпочався генеральний штурм польського табору. Під тиском українських козаків військо Речі Посполитої стало панікувати. Калиновський навіть дав наказ стріляти по втікачах. Полякам вдалося ще трохи протриматися, але після прориву їхньої оборони козаками І. Богуна доля битви була вирішена. Армія Речі Посполитої була розгромлена вщент, сам Калиновський був забитий ординцем. Загинув командуючий артилерією Пшеємський, брат майбутнього короля Яна Собеського Марек та ін. Довідавшись про катастрофу під Батогом, польські воєначальники, які поспішали на допомогу Калиновському, повернули назад» [223, с. 74].

Ще в ті часи перемогу Богдана Хмельницького під Батогом порівнювали з перемогою Ганнібала 216 року до нової ери під Каннами. Ця звитяга українського гетьмана засвідчила його воєнний геній, велику потугу української армії. Після Батозької перемоги польські військові гарнізони змушені були покинути більшу частину України. Кордон знову відсунувся на річку Случ, як було визначено Зборівським договором 1649 року.

Слід дещо розповісти про Зборівський договір 1649 року. Зазначимо, що за ним — польський уряд і, взагалі, Польща змушені були визнати офіційно козацьку (українську) автономію. У січні 1650 року «польський сейм затвердив статті Зборівського договору в дуже загальних виразах, але Польща не збиралася… їх виконувати». З польського боку Зборівський договір підписали: король Ян II Казимир, сенатори, члени уряду, присутні на переговорах та інші. Серед них — Є. Осолінський, Я. Радзивілл, князь Заславський, А. Кисіль, з українського боку — гетьман Богдан Хмельницький. «В ролі посередника виступив кримський хан Іслам-Гірей III» [146, с. 199].

«Згідно з договором, козацький реєстр… (становив. — В.Б.) 40 тисяч… Під владою гетьмана Хмельницького визнавалася територія трьох воєводств — Київського, Брацлавського і Чернігівського. Підрозділам польських військ заборонялося прибувати сюди і розташовуватися на постій. Державні посади тут могли обіймати лише особи православної віри (українці). Західна межа козацької території встановлювалася по лінії Ямпіль — Вінниця — Користишів. Чигирин переходив у володіння гетьмана. Православний Київський митрополит діставав місце в польському сенаті. Питання про ліквідацію уніатської церкви в Україні мав розв’язати польський сейм» [146, с. 199].

в) Жванецька облога 1653 року

Польська шляхта і влада аж ніяк не бажали надавати Богданові Хмельницькому і козацтву автономію та відновити дію Зборівського договору 1649 року після Батозького розгрому 1652-го. Тому кінець 1652 і початок 1653 рр. пройшли у напрузі та протистоянні. Польські магнати зі своїм дворовим військом та найманцями постійно ходили рейдами українськими землями і жорстоко карали українців за боротьбу та потяг до свободи. Так у березні 1653 року католицькі магнати С. Чарнецький і С. Маховський на чолі 8-тисячного війська вдерлися на східні терени Брацлавщини, випалюючи села та винищуючи геть усе православне на своєму шляху. Ось як вихваляв похід польського магната Стефана Чарнецького уже в XIX столітті польський інтелігент доктор Антоній-Йосип Роллє — товариш іншого польського інтелектуала Г. Сенкевича. Послухаємо:

«А тут, власне, як лавина зійшов на українські степи Стефан Чарнецький, супротивник зовсім небуденний… Разом з гетьманом повернувся з полону, після Самуеля Калиновського прийняв посаду коронного табірного, врешті отримав королівське староство. Отож, він несподівано вийшов з пущ, очолюючи 11 500 осіб. Йшов без табору, використовуючи зиму, переправи не гальмували похід. Пересувався по льоду, робив це тихо, таємничо, вміло, всюди вдаючи, що йде не туди, куди планував іти. Ніхто навіть з його оточення не знав про шляхи, якими ступатиме… Його єдине гасло — перемогти…

Серебряков А.В. Жванецька облога

Чарнецький під Несоловим (тепер — с. Несолонь Новоград-Волинського району Житомирської області. — В, Б.) несподівано наздогнав козаків; втратив 98 людей, але також порубав 300 противників — не пощадив ані душі. Далі розорив Самгородок, Прилуки, Липовець, Лінці, Погребище… На останню місцевість налетів під час ярмарку; застав масу черні, й усіх, «без жалю та роздумів, немилосердно та нелюдськи дозволив війську замордувати, і робив це, щоб боялись інші села та містечка. Не було пощади жінкам, старцям, грудним дітям…

Хмельницький надто пізно дізнався про хизування коронного табірного, відразу направив Богуна на чолі 400 осіб, обіцяючи йому швидку та значну підмогу. До обов’язків Брацлавського полковника належав захист людей, що жили у границях його полку. Він примчав й налякався пустки… усюди руїни, попелища, навколо гробова тиша… Отож, не розраховуючи на власні сили, він вирішив з достоїнством відступити, але коронний табірний дихав йому в потилицю. Богун… увійшов у Монастирище, і тут закрився у невеличкому замку… Чарнецький розпочав лютий штурм; втратив 5 000 людей, майже половину військової сили, якою розпоряджався, але це його не затримало, тим більше, що козаки… відчайдушно боронилися… Нарешті були здобуті вали. Дрозденко, помічник Богуна, загинув, замок потрапив до рук обложників, але горстка нескорених закрилася у напівспаленому монастирі. Богун скористався замішанням: заслонений димом палаючих будинків, він продерся через наляканий тлум і подався у степ… Чарнецький, власне, зшаленів через опір, кинувся на понищені стіни монастиря, і ще раз півтори тисячі людей під ними загинуло… прострілений з гвинтового мушкету в обидві сторони обличчя, куля вирвала навіть піднебіння… Чарнецький… (звалився. — В.Б.)… Військо, охоплене жахом, припинило штурм… (Богун. — В.Б.) скористався моментом і на чолі маленького відділу напав на тили обложників із вигуками, що наближається Хмельницький з ордою, …переполох збільшився; заледве вдалося врятувати напівпритомного табірного (тобто Чарнецького. — В. Б)…

Похід Чарнецького закінчився — й закінчився невдало…» [156, с. 79–81].

Таких походів по цілковитому винищенню всього українського на українській землі поляки вчинили сотні… Як пізніше — московити. Не забуваймо цього!..

У Богдана Хмельницького в ті роки був занадто малий вибір союзників у боротьбі за визволення. Маймо на увазі, що гетьман міг вибирати союзника тільки з найближчих сусідів. Тому, з погляду Б. Хмельницького і переважної більшості козацької старшини, та й українців, таким союзником могла бути єдиновірна православна Московія. Хоча то була люта помилка, яку ще за життя зрозумів Богдан Хмельницький. Але те станеться пізніше. У часи ж облоги Жванця (південь сучасної Хмельниччини. — В.Б.) гетьман думав, що Московія буде у протистоянні з Річчю Посполитою надійним союзником.

1 ... 73 74 75 ... 114
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Україна-Русь. Книга третя. Українська звитяга», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Україна-Русь. Книга третя. Українська звитяга"