Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман 📚 - Українською

Читати книгу - "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман"

403
0
08.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака" автора Річард Фейнман. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 73 74 75 ... 99
Перейти на сторінку:
в мистецтво одна знайома побачила мої спроби й порадила:

— Сходи в Художній музей Пасадени. Там проходять заняття з малювання, вони малюють натуру — оголену натуру.



— Ні, — кажу, — я ще погано малюю, мені буде незручно.



— Ти малюєш нормально. Сходи подивись, як малюють інші.



Я набрався сміливості і таки сходив туди. На першому занятті нам розповіли, який папір художники використовують для ескізів — великі аркуші простенького паперу, типу газетного, — які потрібні олівці й вугілля. На другому занятті прийшла модель і хвилин на десять застигла в позі.



Я почав її малювати, але поки виводив одну ногу, десять хвилин минуло. Я оглянувся і побачив, що інші встигли намалювати все, навіть тіні і фон.



Я зрозумів, що мені таке не під силу. Але потім модель мала позувати впродовж тридцяти хвилин. Я дуже старався і з величезними зусиллями встиг намалювати весь силует — проблиск хоч якоїсь надії.



Цього разу я не став сором’язливо прикривати свій малюнок, як прикривав усі попередні.



Ми почали дивитися, що намалювали інші, і тут я побачив, на що вони насправді спроможні: вони намалювали модель в усіх подробицях, з усіма тінями, записник на лавці, де вона сиділа, платформу, на якій стояла лавка, — усе без винятку. Тільки шурх, шурх, шурх шматочком вугілля — я зрозумів, що надії, на жаль, немає.



Повертаюся на своє місце, щоб закрити малюнок, який складався з кількох ліній у верхньому лівому кутку ескізного аркуша — доти я малював тільки в блокноті формату 21×29, — а біля мого малюнка зібралися інші:



— Подивіться, — каже хтось, — тут кожна лінія має значення.



Не знаю, що він мав на увазі, але я відчув, що моє розчарування вже не настільки велике, щоб не приходити на наступне заняття. Джері казав, що надто перевантажені деталями малюнки не дуже добрі.



Його завдання полягало в тому, щоб я не дуже переживав через те, що інші малюють краще, і він постійно казав, що не так уже й добре вони малюють.



Я помітив, що викладач багато не коментує (мені він сказав тільки, що малюнок замалий для такого аркуша). Натомість він підштовхував нас експериментувати з новими підходами. Я задумався над тим, як ми викладаємо фізику. У нас так багато технік — так багато математичних методів, — що ми постійно пояснюємо студентам, як що робиться. А от учитель малювання боїться щось казати. Якщо в тебе надто грубі лінії, він не може сказати: «У тебе надто грубі лінії», — бо якийсь художник придумав спосіб малювати геніальні картини грубими лініями. Учитель не хоче підштовхувати тебе в певному напрямку. Перед учителем малювання стоїть проблема: як навчити так, щоб ти малював, слідуючи своїй внутрішній природі, а не інструкціям, а вчитель фізики завжди вчить конкретних методів, як розв’язувати ту чи іншу задачу, він учить букви, а не духу фізики.



Мені постійно казали «розслабитися», ставитися до малювання простіше. Мені здалося, що в цьому не більше сенсу, ніж у порадах «розслабитися» за кермом людині, яка тільки вчиться їздити на машині. Це не працює. Людина розслабляється тільки коли вже вміє зробити щось точно й акуратно. Я не сприймав усіх цих порад розслабитися.



Щоб ми розслабилися, учитель пропонував вправу — малюємо, не дивлячись на папір. Не відводимо очей від натурниці, просто дивимося на неї і малюємо лінії на папері, не дивлячись.



Один хлопець каже:



— Я так не можу. Мені треба підглядати. По-моєму, всі підглядають.



— Я не підглядаю! — кажу.



— А, брешеш! — реагують вони.



Я закінчую вправу, і вони підходять подивитися, що в мене вийшло. І з’ясовують, що я справді не підглядав: на самому початку мій олівець зламався і на папері нічого не лишилося, крім слідів-подряпин.



Я заточив олівець і спробував знову. По-моєму, в малюнку була якась енергія — дивна енергія, як ото на роботах Пікассо, — мені сподобалося. Сподобалося тому, що я знав: намалювати добре таким способом неможливо, а значить, малюнок не конче має вийти добре — у цьому й полягала суть «розслаблення». Я думав, що «розслабся» означає «малюй абияк», а насправді це означало «не переживай за кінцевий результат».



Я робив успіхи на цих заняттях, мені подобалося. До останнього заняття всі наші натурниці були опасисті й пухкі, малювати їх було досить цікаво. Але на останнє заняття позувати прийшла красива блондинка з ідеальною фігурою. Так я й побачив, що досі не вмію малювати: мій малюнок навіть віддалено не нагадував таку красиву дівчину. З попередніми натурницями було простіше: намалюєш щось завелике або щось замале — це не так впадало в око, бо все одно натура не мала форми. Але коли малюєш щось красиве і пропорційне, одразу видно, око не обманеш: малюнок має бути правильним.



Під час перерви я підслухав, як хлопець, який справді умів малювати, питає натурницю, чи не погодиться вона позувати йому окремо. Вона погодилася. «Добре. Тільки в мене ще немає студії, я спершу маю щось придумати», — сказав він.



Я зрозумів, що мені є чого повчитися в цього хлопця, а іншого шансу намалювати цю красиву натурницю може й не трапитися. Треба щось робити. «Вибачте, — кажу йому, — в моєму будинку внизу є кімната, яку можна використати під студію».



Вони обоє погодилися. Я показав кілька малюнків цього хлопця Джері, але він жахнувся: «Дуже посередні малюнки». Джері намагався пояснити, чим вони погані, але я так і не зрозумів.



Допоки я не почав учитися малювати, розглядати картини мені було нецікаво. Я не дуже високо ставив мистецтво, рідко мене щось захоплювало настільки, щоб врізатися в пам’ять, як-от в одному японському музеї. Я побачив картину, намальовану на коричневому бамбуковому папері: мене вразила її краса — це було щось середнє між кількома мазками пензля і самим бамбуком; картина ніби рухалася під поглядом, настільки ідеально все на ній було врівноважено.



Влітку після курсу малювання я був на науковій конференції в Італії і подумав, що непогано би подивитися Сікстинську капелу. Встав рано-раненько, першим купив квиток і побіг угору по сходах, щойно капела відкрилася. Мені випала рідкісна нагода в тиші і трепеті глянути на капелу до того, як туди прийшли інші люди.



Невдовзі назбиралося туристів, юрби людей, усі говорять різними мовами і показують пальцями на те

1 ... 73 74 75 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман"