Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Лютеція 📚 - Українською

Читати книгу - "Лютеція"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лютеція" автора Юрій Павлович Винничук. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 77 78 79 ... 82
Перейти на сторінку:
теж було на душі радісно. Здавалося, між мною і Люцією крига скресла. Біля фабрики на омнібус вже чекало кілька осіб, видно було, що й вони провели у Винниках незабутню ніч. Юлія мене розцілувала, а Люція стиснула руку і, вдаючи, буцім цілує в щоку, шепнула, що постарається мене провідати і повернути книжку».

Розділ шістнадцятий

Зима 1988. Львів—Винники

1

На відміну від снів Вагилевича про Лютецію, мої не були аж такі докладні, вони були більше настроєві, ми з нею мало розмовляли, але прокидаючись, я завжди відчував глибокий смуток, лежав заплющившись і намагався втримати сон. Одного дня я знічев’я походжав Пекарською, якраз навпроти Медичного, а коли побачив Люцію, то пішов за нею, наче сомнамбула. Я не наближався до неї, аж поки ми не вийшли на Академічну. Там вона зайшла до книгарні. Я став проти дверей так, аби вона мене не проминула. Вона вийшла й поглянула на мене здивовано. Я запитав, чи вона мене не пригадує, вона усміхнулась і похитала головою.

— Але ж ми знайомі, — наполягав я.

Вона байдуже пройшла повз мене, я не відставав.

— Це у вас такий спосіб знайомитися? — запитала не озираючись.

— Ні. Ми давно знайомі.

Тут вона глянула на мене примруженими очима й відповіла:

— Не варто так старатися. У мене є хлопець.

— Може, якщо ви мене пізнаєте ближче...

— Стара пісня. На ближче вже часу нема. Я через місяць виходжу заміж.

— А скажіть, у вас є на лівому плечі татуювання?

— Лілія? Як у Мілен де Монжо? Ви мене розсмішили. Чого ви добиваєтесь?

— Хочу воскресити вашу пам’ять. І сказати, що я на вашому боці. Що переживаю за Велику Битву. А вам загрожує небезпека. Ваш наречений не той, за кого себе видає. Він із тих, хто на вас полює.

Тепер вона дивилась на мене як на божевільного, та я й був божевільним, бо більше не відрізняв своїх снів від снів Вагилевича. Вона наддала кроку, я її не наздоганяв. На розі вона спинилася й озирнулася, але тільки на мить. Я зостався на місці й проводжав її розпачливим поглядом. Що далі робити? Було таке відчуття, ніби я втратив найкоханішу істоту саме зараз, у цю хвилину. Там, у снах, вона була моєю, а в дійсності — чужою.

Я сунув простовіч, вийшов на Галицьку, тоді на Ринок і зупинився в задумі. Куди йти? Знову до кнайпи? А що там? А там, можливо, є знайомі, і мені вдасться залити смуток вином. Але ще було рано на вино. Тут я згадав, що машинопис генеральських мемуарів мав би вже бути готовий, і вирішив забрати його та віддати «авторові». Часу й так було доволі. Я зателефонував спочатку друкарці, потім генералові, він сказав, що чекає мене у своєму помешканні на Київській. Об’ємний машинопис викликав у нього неприховану втіху, і він заходився пригощати мене коньяком. Потім відрахував гроші й довго тиснув мені руку, обіцяючи, що ця наша співпраця не остання, бо в нього є ще деякі геніальні ідеї. Він, мовляв, хотів би описати також і те, що робив після війни. Я вдав, що це мене дуже зацікавило, тоді він потягнув мене назад, знову налив і став у головних рисах оповідати про свою боротьбу з «лісовими бандитами». Терен його бурхливої діяльності пролягав якраз на Волині, згадувалися села моїх батьків. В один з моментів він обмовився, що й перед війною йому знайомі були ті місцини, адже він служив «у органах». Можна було не сумніватися, у яких він органах служив, але, надиктовуючи мені свої брехливі мемуари, цього не казав. Йому хотілося зобразити себе великим воєначальником, і він мені молов лише про регулярні війська. Скориставшись тим, що він захмелів, бо я вже сам йому доливав, я видобув з нього і про те, що він перед війною служив у Кременці. Більше нічого він не розповів, хоч я пробував розпитати, як відбувалася «оборона Кременця», знаючи, що жодної оборони не було, але вдавав дурника. Проте він не розколовся, не признався, що робив там на початку сорокових. Та мені й цього було досить. Я вибачився, що кваплюся, й попрощався. Потім зателефонував Олені, сказав, що чекатиму її в «Кентаврі»; поки ми говорили, вчувалося невдоволене буркотіння її тітки.

2

Бармен відразу мене потішив тим, що в них з’явилися румунські вина — мурфатлар і котнарі. Я замовив по пляшці, сидів і думав, як моє життя сіпається від чогось доброго до чогось лихого, і нема жодної стабільності в цій постійній гонитві за примарним щастям.

Несподівано з’явився Ромко, підсів і одразу почав торохтіти:

— Заціни! Я в шоці, — він уже був напідпитку, — це просто атас! Трапилася мені халтура. Тобто нам з Грициком. Знаєш Грицика? Він ще тобі куртку обблював. Так от, один клієнт на здохлу рибу замовив йому побілку у квартирі. Грицик смикнув мене, щоб я допоміг. Клієнт уже дав завдаток. Усе нормально. Вручив ключі... Ми приходимо з драбиною, з відрами і фарбами, з усією цією фігнею... І що ми бачимо? Це капець! Ти не повіриш! — він витріщив для більшого ефекту очі. — Ти не повіриш! Чувак повісився! Просто на дорогій люстрі. Перед тим, видно, покупався, бо під ногами лежав купальний халат. Уявляєш? Висить! Голий!.. Грицик відразу пішов шниряти по шухлядах. Я кричу: дебіл, вдягни рукавички! Але гівно він знайшов. Мабуть, до нас там уже хтось почистив. Єдине, що взяли ми, в барі дві пляшки коньяку, і тут-таки вдули. Уявляєш картину? Чувак висить, а ми бухаємо, сидячи на перевернутих відрах. Реально! А на плечі в нього... на плечі в нього... ти тільки уяви! Голуб!!! У житті ще не зустрічав такого дурнуватого тату. Уже б краще серце, пробите стрілою. Хоч і банал, але щось принаймні означає. А що — голуб? Мир?.. Він, типу, за мир?.. Досі не можу отямитися.

Я слухав його і теж не міг отямитися. Голуб! Як у снах Вагилевича. Знак Листаря. Я налив повну склянку і випив. Ромко здивовано витріщився на мене.

— Ти чого засмурнів?

Я не знайшов, що відповісти, і вирішив перемкнути його на іншу тему:

1 ... 77 78 79 ... 82
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лютеція», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лютеція"