Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Повставали й другi з повозок, посунули в темнi сiни, а потiм - у хату, звiдки свiтилося свiтло. Чiпка йде за другими, не пам'ятає сам себе: його обхопили i страх i радiсть. "Може, тепер вона не пiзна тебе? забула вже?.. А може?.."
Тут саме ввiйшли в хату. Хата простора, чиста; кругом стiн липовi лави, чистi, аж полискуванi; в кутку образи мiдянi розтворчатi, як у кацапiв; по стiнах - пiд склом картини; стiл - трохи не через усю хату; на столi свiчка горить...
- Добривечiр у хату! - привiтали всi москалиху, що стояла посеред хати з ключами в руках.
- Або доброго ранку, - одказала вона.
- А хiба воно вже ранок? - пита хтось з гурту.
- Та вже незабаром i свiт, - одказує москалиха.
- Бач, а менi, мов, усього година минула, як виїхали.
- Гаразд, мабуть, порались... А чи стоїть же то шкурка за вичинку?
- Питайте он того, - одказує чоловiк у московськiй одежi, тикаючи пальцем на Чiпку. - Ми оце порiшили: отаманом його наставити.
- Хто яс то? - питає москалиха, прикро дивлячись на Чiпку. - Щось, мов, знайоме, здається?..
- Чого ти, тiтко, обдивляєшся мене, як вовка? Я такий же, як i всi, - каже Чiпка, не видержавши пильних оглядин.
- Та я немов тебе де бачила?
- Може, й бачила... не знаю.
- Чи не Варениченко?
- Може, й вiн...
- Хто Варениченко? - пита москаль, увiйшовши з Сидором у хату.
- Та ось - цей! - указує москалиха на Чiпку.
- Нi, жiнко, - каже, усмiхаючись, москаль: - то, мабуть, обух або довбня, а не вареник! Не так вiн вiд одного замаху вложив того кацапа, що в Гершка ночував. А кацап - я тобi скажу - все одно, що ведмiдь... Як пiймав мене в лабети, як придавив, - то в мене й дух у п'яти залiз! Добре знаю, що, коли б не вiн, - тiльки б i свiта бачив...Хiба б, може, однi кiсточки привезли додому, - та й тi не цiлi: потрощив би проклятий ведмеда... Отже, спасибi, виручив!..
- За те, мабуть, немала й камза перепала? - питає хтось.
- Та буде з нас, - одказує Чiпка, витягуючи гаман з кишенi i кидаючи на стiл. - Трохи-лиш чи не бiльш од жидiвських! - Та, витягши другий, кинув теж на стiл.
Усi так i обступили кругом столу.
- Та ще вспiємо, братця, подiлити, - обiзвався Максим. - А тепер ось що, стара: чи нема там чого попоїсти братчикам?
Явдоха кинулась в другу хату. Незабаром цiлий стiл був заставлений усякою стравою: борщем, кашею, впеченим поросям. Видно, москалиха дожидала гостей з роботи, - наготувала всячини...
Мотнувся Максим i собi. Де не взялося пiвбарила тарiлки.
Позалазили братчики за стiл; обсiли на ослонах навкруги. Пройшов Максим разiв зо два кругом чаркою, - на днi барила тiльки торохтiла воронка. Усi хинулись на страву, мов три днi не їли... Явдоха вийшла в другу хату.
- Чи ти, Галю, не знаєш Варениченка? - пита москалиха дочки, увiйшовши до неї в хатину.
- Якого Варениченка? Нi, не знаю.
- А того, що живе за Пiсками?.. Того Вареника, що, - розказують, - разом на двох жiнках був жонатий?..
Нi не знаю.
Ось пiди назнарошне подивися: який з його красень! широкоплечий; волос, як галка, чорний; а очi... карi, яснi та блискучi!
Галя встала з лiжка; накинула швиденько на себе спiдницю, керсетку на плечi, вхопила печене порося, - пiшла.
- А, й ти вже виспалась? - пита її батько.
Галя нiчого не одказала. Вона поставила печеню на стiл, сама задивилася на Чiпку.
- Здоров був, давнiй знайомий! - мовила вона до його, любенько всмiхаючись.
- Здорова, Галю, - одмовля Чiпка.
Серце в його забилось; любо йому стало, весело, що Галя ще й досi пам'ятає його.
- А ти як його знаєш? - пита її батько.
- Вiн мене, поганий, злякав був - отут на полi, - защебетала весело до батька Галя, вказуючи рукою в той бiк, де злякав її Чiпка.
- Як же вiн тебе злякав?
- А так: я сидiла, вiнок плела; а вiн скрався, - та й злякав.
- Ага... Ну, йди ж спати, сороко! - каже батько.
- А то зостануся тут - на його дивитись, чи що! - хутко вимовила Галя й юркнула з хати.
"Раю мiй... щастя моєї - подумав Чiпка. - Ще ж ти не втекло вiд мене й досi?!."
Пiсля вечерi подiлилися грiшми; заховав кожний по три сотнi. Потiм унесли соломи; розiслали долi; заслали ряднами, полягали покотом.
Незабаром усi, як побитi, поснули. Один Чiпка не спить. Перекидається з одного боку на другий, мов що кусає його; душно йому, важко; плющить вiн очi... Йому ввижається - Галя. Така ж весела, хороша, - хоч би на крихту змiнилася; така ж смiлива, жартiвлива... "А то ж то й вона, - дума Чiпка, - розбишацька дочка!.. Дивно й чудно... Хай ми: волоцюги, пройдисвiти, - часом без шматка хлiба, в дранiй одежинi, без шага грошей за душею, з одними голими руками, босими ногами, та з голодними ротами... нi добра, нi достаткiв... хай ми крадемо, розбиваємо... голову пiд усякi пригоди пiдставляємо... хай, кажуть, ми... А москаль?.. Хата - як рай той; жiнка - як панi; одним одна дочка - янгол... а худоби всякої, багатства?.. А й вiн!.. I вiн - такий же бурлака, такий же злодюга, розбишака, як наш брат!.. Чого?.. для чого?.. Навiщо це йому?.. Чудно й дивно!"
I лупить Чiпка свої очi у темну темноту; дивиться-доглядається, прислухається... Нiчого нi видно, нi чут-но. Тихо, сумно... Ось щось зразу залопотiло... Мороз пробiг вподовж спини; волосся полiзло вгору... "Ку-ку-рiку-у-у!"-прокричав десь поблизу пiвень - i замовк... Чiпка сплюнув; перекинувся на другий бiк. Знову тихо, сумно... Ось хтось з товариства гуконув сонним голосом: "Глуши, брат, його!.. глуши!.. Ану-ну... от-так його! от-так!.." Глухо пронiсся той викрик по хатi; страшно, тяжко, немов голос з-пiд землi; черкнувся вiн Чiпчиного вуха та й замер... наче проглинула його тьма темна.. "I сниться ж йому, що недавно очевидячки було!" - подумав, здригнувши. Чiпка... А тут сон - мов безвiстi забiг, i на думку не зiйде. "Пiти хоч люльки покурити".
Устав Чiпка тихо; налапав дверi; нишком вийшов у сiни. Темно, око виколи.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.