Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Похід українських армій на Київ-Одесу 1919, Микола Капустянський 📚 - Українською

Читати книгу - "Похід українських армій на Київ-Одесу 1919, Микола Капустянський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Похід українських армій на Київ-Одесу 1919" автора Микола Капустянський. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 80 81 82 ... 100
Перейти на сторінку:

На Херсонщині над совєтською владою стряслось лихо. Там, як ми вже зазначали, оперувала 14-та армія.[65] Вона розміщалася, приблизно, так: 58-а дивізія гро своїх сил перебувала в районі Херсон-Миколаєв, ліве крило її спиралося на Кривий Ріг; 47-ма дивізія – в Одесі і на північ до Бірзули; нарешті, проти Удовиченка – 45-та дивізія, значно підсилена окремими відділами.

Махно і повстанці. Сх. ч. 20.

На побережжі Чорного моря з'явився новий грізний для червоних ворог – анархіст Махно. Цей отаман, спільно з іншими численними повстанськими загонами та відділами, почав немилосердно нищити комуністів. Махно і повстанці натискували на 58-му дивізію.

Яскраво малюють ситуацію на побережжі Чорного моря перехоплені нами шифровані радіо-звіти штабу 58-ї дивізії; подаю з них витяги:

«Из Николаева и Одессы, адреса: Киев, Реввоенсовет 12 армии, копия предсоветобороны Раковскому и Одесса Реввоенсовет Южной группы 12 армий. Возбужденное состояние красноармейцев и команды бронепоездов, несколько успокоившись после дневного митинга, крепче стало повышаться под влиянием провокаторов, наводнивших вокзал. Ночью были подожжены эшелоны с двух противоположных концов. Задержано, и расстреляно много подозрительных личностей, в числе их греческий подданный со шнурами в коробке и спичками в кармане. Один поджог удалось ликвидировать быстро и безболезненно, другой же быстро стал распространяться и сразу охватил несколько десятков вагонов, которые сгорели до тла. Сгорели пакгаузы и один вагон с удушливыми газами. Начался наглый грабеж вещей, выбрасываемых из горящих вагонов, перешедший в открытый грабеж отдела снабжения. Разграблено все обмундирование, белье и масса продуктов, несмотря на массовые расстрелы грабителей. Посланные для прекращения грабежей части сами после продолжительного пребывания в этой атмосфере принимали участие в грабеже; лишь к утру, при помощи броневых автомобилей, и самых репрессивных мер, удалось грабеж приостановить. Большая часть команды бронепоездов, после взрыва последних с оружием, направилась для соединения с Махном, меньшая расчищает дорогу на Одессу. При подобном настроении частей едва ли удастся удержать Николаев. Занятие противником Николаева грозит захватом всей группы 58 дивизии, действующей в этом районе. Просим срочного распоряжения. 15.VІІІ. Начдив Федько. Политком дивизии Михайлович».

Шифрована радіо-телеграма о 16 год. 15.VІІІ. з Миколаєва на ті ж адреси:

«Разложение частей в соприкосновении повстанческими массами достигло максимума. Наводненные махновскими агентами части боеучастка Кочегина с большинством командного состава перешли на сторону Махно. Штаб боеучастка захвачен махновцами. Ночергин тяжело равен. Политком убит. Настроение частей, находящихся в Николаеве, махновское. Команда бронепоездов послала делегацию к Махно, оцепила вокзал и Штадив, собрала вооруженный митинг, требуя ареста Штадива и присоединения к Махно. Митинг удалось закончить благополучно. Отдан приказ о взрыве бронепоездов. При соприкосновении с повстанческими массами можно ожидать присоединения к ним остальных частей. Политком Михайлович».

Нарешті, шифрована телеграма від 17 год. 45 хвилин:

«Части 3 бригады перешли к Махно. Кочергин и Политком убиты. Весь район на север от Николаева в руках повстанческих и махновских банд. Часть 2 бригады отходит на… Бригада Федотова отходит из Херсона на Николаев…»

Хоч і 58-ма дивізія несла важкі втрати під тиском повстанської хвилі і рухомих відділів Махна, проте, вона і не, розпорошилася і, з'єднавшися з «охороною побережжя» – матроськими відділами, починає організовано пробиватися на північ, на Вознесенськ.

Вільні від большевиків простори заповнюють добровольчі частини і наші повстанці. 47-ма дивізія теж потрошку просувається на північ.

Евакуація Києва. Сх. ч. 20.

На Київщині, під ударами Украінських військ і Добрармії, совєтська влада починає евакуацію Києва. Вже 16.VІІІ. вирушили з Києва центральні установи. Та проте, евакуювати Київ було надто важко, бо повстанець Ангел перегородив залізницю Київ-Ніжин, та й на цьому шляху погрожувала Добрармія. Для совєтських військ лишав ся ще один вільний залізничний шлях, це – Киів-Коростень-Мозир, яким і рушила з Києва сила ешелонів. За допомогою панцерної фльоти (6 пароплавів) почато евакуацію майна на північ також Дніпром.

Отже, як бачимо, для большевиків набирають першорядного значення залізничні вузли: на півночі Коростень і Мозир, на півдні – Вапнярка-Христинівка, що запирали Жмеринку і Козятин.[66]

Треба зазначити, що й на інших фронтах большевики несли поразку за поразкою (отжеж, і поляки успішно просувалися вперед на Рівне-Сарни).

Рейд Мамонтова.

Особливо схвилював большевиків відважний рейд козачого корпусу генерала Мамонтова, який прорвав большевицький фронт та вдарив на глибоке запілля. Мамонтов здобуває 5 серпня Тамбов, 10 – Козлов, 15 – Лебедянь, 18-го він повертається назад, бере Єлецьк, і 22-го на захід від Воронежу вже подає руку донцям і добровольцям.

Як бачимо, ситуація для совєтської Росії склалася загрозливо. Одначе, большевицьке командування не опускає рук.

Пляни червоних.

З Колчаківського фронту поволі підходять резерви. Червоні з Кавказу під Воронеж підтягають сильний кінний корпус Будьонного. За ближче завдання собі вони ставлять, після відвороту з України, зміцнити своє праве крило, базуючись на залізницю Могилів-Гомель-Коростень, і звідси ударити по лівому крилу Української армії назустріч своїй південній групі (14-й армії).

В той же час, скупчивши сильну групу в районі Воронежу, прорвати тут добровольчий фронт і загрожувати південній добровольчій армії в найбільше висунутому напрямкові Курськ-Орел.

Червоні також сподіваються, що Петлюра і Денікін ідуть разом доти, поки не зійдуться близько, а тоді вони, певно перегризуться; і тоді прийде черга й большевикам їх бити.[67]

Розділ XXX
бойові дії українських армій з 23 до 27.VІІІ. і стосунки з Добрармією
1 ... 80 81 82 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Похід українських армій на Київ-Одесу 1919, Микола Капустянський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Похід українських армій на Київ-Одесу 1919, Микола Капустянський"