Читати книгу - "48 законів влади"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Так Месмер із переконаного захисника магнетизму перетворився на шарлатана, який використовував будь-які трюки, щоб заволодіти увагою публіки. Найспритнішим трюком виявилася гра на пригніченій сексуальності, що булькає під поверхнею будь-якої групи. У групі постійно прагне назовні бажання соціальної єдності, що старше за цивілізацію. Це прагнення можна залучити до категорії об’єднавчої справи, але попід нею видно пригнічену сексуальність, і шарлатан знає, як її експлуатувати та як нею маніпулювати задля своїх потреб.
Месмер навчає нас: наша схильність до сумнівів, дистанція, що дає змогу думати, усе це пропадає, коли ми приєднуємося до групи. Тепло і заразливість групи беруть гору над скептицизмом особи. Оце ж та влада, яку ви здобуваєте, коли створюєте культ. Граючи на пригніченій сексуальності людей, ви змушуєте їх платити своєю екзальтацією з ознаками вашої містичної сили. Ви досягнете особливої влади, використовуючи нереалізоване тяжіння людей до проміскуїтету і поганського єднання.
Пам’ятайте також, що в найуспішніших культах релігія змішується з наукою. Візьміть найновіший технологічний тренд або фантазію й змішайте їх із шляхетною справою, містичною вірою, новим способом зцілення. Відразу ж почнуть множитися народні інтерпретації вашого гібридного культу, і вони додадуть вам влади, на яку ви ніколи не могли й претендувати.
Образ: магніт. Невидима сила притягує до нього предмети, які самі намагнічуються й починають притягувати інші частинки до себе, і сила загального магнетизму зростає. Але приберіть основний магніт, і все розвалиться. Станьте магнітом, невидимою силою, яка приваблює уяву людей і об’єднує їх. Варто їм зібратися навколо вас — і ніяка сила їх уже не відірве.
Авторитетна думка: Шарлатан досягає великої влади, просто даючи можливість людям вірити в те, у що вони вже хочуть вірити… Вірники не можуть триматися здаля; вони гуртуються навколо штукаря, прилучаючись до його аури, з поважною врочистістю піддаючись ілюзії, як худоба (Ґрет де Франческо).
Зворотний бік
Одне з обґрунтувань збирання послідовників полягає в тому, що групу легше обдурювати, ніж окрему особу, і вона дає вам значно більше влади. Проте в цьому є і небезпека: якщо раптом група зрозуміє, що ви її обдурили, то проти вас виступить не одна одурена душа, а роздратований натовп, який пошматує вас так само жадібно, як раніше дослухався до кожного вашого слова. Шарлатани постійно наражалися на цю небезпеку і були ладні покинути місто, щойно з’ясовувалося, що еліксир не лікує, а ідеї фальшиві. Зволікання загрожувало загибеллю. Граючи з натовпом, ви граєте з вогнем і повинні відстежувати перші іскри сумніву, ворогів, які можуть повернути натовп проти вас. Маніпулюючи емоціями натовпу, ви повинні навчитися адаптуватися, миттєво підлаштовуватися під настрої й бажання групи. Засилайте шпигунів, усе контролюйте і тримайте напоготові спаковані валізи.
З цієї причини ви, можливо, вважатимете за доцільне мати справу з окремими особами. Ізолювання їх від їхнього природного оточення може дати такий самий ефект, як і об’єднання в групи, бо вони тоді піддаються сугестії й залякуванню. Виберіть відповідного простака, і якщо він навіть не здогадається про ваші справжні наміри, то від нього легше втекти, ніж від натовпу.
Закон 28.
Сміливо беріться до справи
СУДЖЕННЯ
Якщо ви не впевнені, як діяти, не беріться до справи. Сумніви та вагання зашкодять виконанню. Нерішучість небезпечна: починати краще енергійно. Будь-які помилки через завзяття можна виправити за допомогою ще більшого завзяття. Усі поважають енергійних, і ніхто не шанує нерішучих.
СМІЛИВІСТЬ І НЕРІШУЧІСТЬ. Коротке психологічне порівняльне дослідження сміливості й нерішучості виокремлює різні психологічні реакції цілі: нерішучість ставить на вашому шляху перешкоди, а сміливість їх ліквідовує. Збагнувши це, ви зрозумієте необхідність долати природну соромливість і вдаватися до зухвальства. Наявність послідовників — найбільш яскравий психологічний наслідок сміливості та сором’язливості.
Що зухваліша брехня, то краще. У нас усіх є слабкості, а наші зусилля завжди недосконалі. Але якщо братися до справи з натиском, можна домогтися магічного ефекту — усі вади будуть приховані. Шахраї знають: що зухваліша брехня, то більш переконливою вона здається. Сама безоглядність історії надає їй достовірності, відвертаючи увагу людей від її неспроможності. Беручись когось ошукувати або починаючи переговори, не зупиняйтеся на попередніх планах. Вимагайте недосяжного, і ви здивуєтеся, як часто його отримуватимете.
Нерішучу здобич оточують леви. У людей є шосте відчуття на слабкості інших. Якщо з першої ж зустрічі демонструєте готовність до компромісу, поступок і відступу, ви будите звіра навіть у людях, яким зазвичай не властива кровожерливість. Усе залежить від сприйняття, і якщо у вас побачать людину, яка легко задкує, піддатливу, схильну до перемовин, вас безжально копатимуть ногами.
Зухвальство викликає страх, страх створює авторитет. Зухвалий крок надасть вам масштабності й сили. Якщо цей крок несподіваний, потайний і стрімкий, як у змії, він завдасть набагато більше страху оточенню. Такий крок створює прецедент: далі люди готуватимуться до захисту, із жахом очікуючи удару.
Якщо не йти до кінця з належною рішучістю, це означає рити собі глибшу могилу. Якщо ви беретеся до справи без належної впевненості, то самі шукаєте собі клопотів. З появою труднощів ви розгубитеся, шукатимете альтернативу, якої немає, мимоволі створюючи ще більше проблем. Тікаючи від мисливця, переляканий заєць легше потрапляє в тенета.
ДВА ЛИЦАРІ Й ТАЛІСМАН
Нема до величі заквітчаних доріг.
І Геркулес цю істину засвідчить зміг,
Коли в усіх своїх випробах переміг.
Та і в переказах нема де прочитати,
Щоб ще якийсь півбог таке міг подолати.
Пройти крізь всі завади він зумів, —
В історії таких немає й поготів.
Але був лицар — понад лихом пан,
Якого поривав до звершень талісман.
Він прагнув до романтики, свобод
І лицарських омріяних пригод.
Його з товаришем вела вперед уява.
Ось вони їдуть й бачать: на стовпі — об’ява,
І вершники прочитують на ній:
«Лицáрю, в добру пору
Відкриється твоєму зору
Те, що прославить подвиг твій.
Ти мусиш бродом річку перейти,
А далі власними руками
Підняти величезний камінь,
Що бачиш на тім боці ти,
І винести на височезну гору,
Верхи якої недосяжні зору».
Один з двох шевальє аж зблід,
Як подивився на той брід:
«А раптом там не тільки бистрина,
А ще і незглибима глибина?
І ми брестимемо за гоном гон,
Та це ж не камінь, а камінний слон!
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «48 законів влади», після закриття браузера.