Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

344
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 85 86 87 ... 111
Перейти на сторінку:
захрiп коло Лушнi, як задавлений...

Нiч була сира, холодна. Туман важкою парою ври­вався попiд дверима в клуню; холодив гаряче тiло, добирався до кiсток... Чiпка прокинувся, здригнув... Прокинувся й Лу­шня. Розказав йому Чiпка, яким побитом забрався сюди спати. Надворi стало сiрiти. Крiзь щiлини пробивався бiлу­вастий край схiд-сонця. Чiпка встав та невмитий, не­розчесаний, побрався прямо в Пiски.


Уже розвиднялось, як вiн вернувся додому. Ще здалека побачив: блищав огонь у вiкнi його хати. "Мабуть, мати пряде", -подумав вiн, та й став добиватись у дверi. Дверi були засуненi. Вiн пiдiйшов пiд вiкно, постукав.


- Хто там? - окликнулась мати з середини.


- Це я, мамо! Вiдчинiть!


- Сину, сину! - почала виговорювати Мотря, впускаю­чи в хату. - Доки ти будеш волочитися щоночi?.. Чи не за ста­ре, бува, знову прийнявся?.. Та то ж - щоночi! Як вечiр настане, так i знявся, й пiшов... А он - всюди такi чутки хо­дять... Ще на тебе, чого доброго, скажуть...


Чiпцi хоч i гiрка була материна догана, та недавня радiсть тихомирила його серце.


- Не журiться, мамо! - з усмiхом одказує вiн: - Ось, не­за­ба­ром, як бог поможе, не буду й з хати виходити...


- Видно й по тобi! Хiба б, може, жiнка чи не вдержала; а вже матерi не послухаєш...


- Та може й жiнка...


Мати вперше почула таку рiч вiд сина. I здивувала вона її, i зрадувала. Одначе Мотря не сказала на це нiчо­го. Вона тiльки суворо глянула на сина та й знову сiла за гребiнь.


Чiпка, запаливши люльку, вийшов до скотини довi­датись, - та проблукав - уже геть сонце пiдбилося... А там - i майнув на хутiр до Гудзя.



Галя тим часом сама не дрiмала. Як тiльки вернулися старi додому, вона кинулась до матерi й стала її сльозами благати, щоб не губили її краси, сили, здоров'я в мо­сков­ських походах та переходах, на чужiй сторонi, далеко вiд роду, з нелюбим москалем...


Мати - як мати. Вона пройнялась жалем рiдної дити­ни, заглянулась на її сльози, благання, - сказала про все Мак­си­мовi. Максим хоч i хотiв би мати зятем Сидора, ще такого молодого, а вже унтер-офiцера, та, пригадавши своє гiрке московське життя, непосидяче та невiльне, сам згоджувався з дочкою... Взяли його смутнi думки. Вiн цiлу нiч не спав, усе думав.


На ранок радиться з Явдохою: як би вiд Сидора вiдскiп­атись? Коли й Сидiр якраз настиг на ту раду. Довго вiн те­рся та м'явся, поки зважився сказати про своє ли­хо... Як став вiн журливо виводити, що я б, мов, боже, який радий, - та поход усе стратив!.. Старi слухали та жа­лкували на ту лиху причину, а самi нишком радiли. Найбiльше ж радiла Галя, слухаючи такi речi з своєї хати­ни.


Вирядивши Сидора, батьки поїхали чогось у Геть­маньке. Галя зосталася одна дома. Вона була весела, рада, з радощiв сама не знала, що робити, з ким ними подiлитися. Убравшись у найкраще убрання, вона бiгала по хатах, спi­вала веселих пiсень; далi здумала про обiд, розпалила пiч, наставила страву; знову спiвала, бiгала, виглядала в вiкна: чи не йде, бува. Чiпка?


Чiпка не йшов. Марно вона трудила очi, виглядаючи його. Iнодi: чорна пляма серед поля здавалася їй ним; вона кидала пiч i, не пам'ятаючи сама себе вiд радостi, вибiгала аж за хвiртку стрiвати його... Розглядiвши оману, вертала­ся вона в хату з жалем у серцi, з сльозами на очах. "Вiн, мабуть, мене не любить, що не йде... Якби вiн любив мене, то не йшов би - летiв... А вiн?.. дурить... з ума зводить!" Такi думки мутили її голову, ображали серце, Галя починала плакати.


На той саме плач нахопився Чiпка. Як вона кинулась до його, як привiтала! Де дiлися й сльози, i смуток: очi горiли коханням, одрадою, вид осiяв, як сонячний ранок весняно­го дня. I що за радiсний був день той, що за люба розмова!..


- Так ти покинеш?.. Покинеш, мiй голубе, таке життя?.. - допитувалась вона Чiпки, заглядаючи йому в вiчi.


Чiпка мовчав. Любувався веселим голосом Галi, нали­тими радiстю очима. Вона ж не переставала щебетати перед ним, як та ластiвочка.


- Та як ми заживемо з тобою! якi порядки заведемо!.. Зранку - ти будеш хазяїнувати коло худоби, а я - в господi... Адже ти будеш кохатись у скотинi? Я не люблю коней... воли кращi... Воли такi смирнi, тихi... А корова щоб менi безпремiнно була! Чуєш? Я й не пiду за тебе, як тiльки корови не купиш... та щоб з телятком!.. Що я, пак, казала? От уже й забула... Бач! Так ото ранком ми будемо поратися; потiм пообiдаємо, спочинемо; потiм уп'ять ти що-небудь зробиш, поки вечiр; а ввечерi я вечерю зварю... Уже таких м'яких та пухких галушок зварю, що губами можна буде їсти... I все в нас буде тихо, мирно - нi лайки, нi сварки нiко­ли... Ти не будеш лаятись?


Чiпка осмiхнувся.


- Чого ти смiєшся? Ти, мабуть, будеш битись? А я, дурна, питаю, чи будеш лаятись... Гляди менi: тiльки бу­деш битись або лаятись, - то я тебе покину...


- Та годi тобi, Галю, об цьому й думати! Як можна та­ку зозулечку лаяти або бити? Ти, як те сонечко, закрасиш мою смутну хату, розвеселиш матiр...


- Ба! У тебе й мати є? А я й забула...


Брови у Галi на хвилину здвинулись, буцiм вiд


тяжкої думки. Одначе швидко та думка промелькну­ла: Галя знову веселенько зацокотала.


- А твоя мати - стара?


- Нi, не дуже. Лихо тiльки її зостарiло та нужда молодог­о вiку...


- А я. Чiпко, не знаю, що то таке лихо та нужда... Росла я в доволi, не знаю того нiчого. Хiба, може, ще моє вiд мене не втече, наздожене мене... Нi, я не хочу!.. Чув, Чiп­ко? Не хочу я нi нужди, нi лиха... Хай йому цур, хай йому пек!.. Не хочу!.. От, тiльки що: чи твоя мати сердита? чи не буде вона мене лаяти?..


-Нi, Галю... Нiколи сього не буде, щоб хто сказав тобi й слово накриво, - не тiльки налаяв... та ти така, що мати моя, як побачить тебе, то бiльше вподоба, нiж мене.


- Яка ж я? - прядучи веселими очима, допитувалась во­на.


- Така... - жартував Чiпка.


- Яка - така?


Чiпка кинувся її обнiмати...


- Гляди ж менi! гляди! Тiльки одуриш... - i сварилася на його своїм маленьким бiлим пальчиком.

1 ... 85 86 87 ... 111
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"