Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко 📚 - Українською

Читати книгу - "З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко"

60
0
07.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "З часів неволі. Сосновка-7" автора Левко Григорович Лук'яненко. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 87 88 89 ... 165
Перейти на сторінку:
ув’язнення втратило ману тимчасового сну, а стало реальністю. Ілюзія розвіялася. Перед очима постала жорстока дійсність: ув’язнення — це не проміжок між минулим і майбутнім, а — таки життя. Одноманітне, безбарвне, холодне, голодне, без сім’ї, без крапельки душевного тепла. І постійна праця на ворожу державу. І він став втрачати оте гаряче бажання — жити.

Якось днями Арсенові приснився дивний сон. Ніби темне без жодної зірочки небо. І ця чорнота близько-близько перед очима. Середина її поволі біліє, ясніє, розширюється і зсередини цього ясного величного кола виринає обличчя Наталки. Немає тіла, навіть не видно її довгої коси. Обличчя. Якесь таке просвітлене, що наче від нього чи крізь нього звідкілясь іззаду, з якогось космічного безмежжя лине небесне всесильне Боже проміння. Обличчя привітне. Дивиться на нього і ніби не в його лице, а йому всередину, в саму душу. І її тепло полинуло в усе його тіло. І ніби між ними хоче утворитися якийсь магічний зв’язок, проте не може, бо для цього треба більше зблизитися. Вона ніби рухається йому назустріч, а він не здужає й кроку ступити до неї і стоїть, мов укопаний. Досі вона не мовила ні слова. Лише душі говорили. Потім каже: “Йди до мене. Я так чекаю на тебе!” І ясне обличчя в світлому колі почало повільно відступати і звужуватися, доки зовсім не відійшло і не сховалося за суцільною темрявою.

У словах її була якась така велика енергія, що прокинувся. В бараці було темно, хоч в око стрель. А перед його зором довго стояло усміхнене Наталчине любе обличчя і дзвеніли у вухах її слова. Поступово воно втрачало чіткі обриси, а натомість виникала картина похорону в селі і тих кількох попередніх зустрічей, в яких спалахнуло їхнє кохання і розгорялося з такою яскравою силою аж до раптової смерти.

Після цього сну Арсен відчув над собою якусь могутню силу, що штовхала його до потойбіччя, і став пручатися. Відчув, що не хоче залишатися на самоті й почав шукати частіших зустрічей з людьми.

Hi, не просто з в’язнями. Їх багато і вони всюди. Від них хочеться кудись подітися, сховатися від їхніх очей. Шукав зустрічей з особами, в душах яких знаходив розуміння і співчуття. Один з них — Степан Кравчук. Власне, він був найближчий. Мав цей чоловік дуже добру душу, умів уважно слухати іншого і близько до серця брати його горе. З ним легшало на серці. Степан ніколи не використає проти тебе інтимне, яке йому довіриш. Він, бувало, жартував і кепкував над собою і над іншими, але без зла і без приниження іншої людини. У нього не було жодного бажання… та що там бажання! Просто не вмів дошкуляти іншому. Біля нього відчуваєте, що лине добра енергія, хочеться бути поруч. Тож Арсен і зачастив до Кравчука. Небагато за весь період ув’язнення Арсен зустрічав людей, з якими міг говорити так щиро, як зі Степаном Кравчуком. І той відповідав взаємністю. Обоє мали ще одну особливість, що зближувала як спільна таємниця: обидва були незаймані. Їм незручно було признаватися в цьому перед іншими в’язнями, бо вже давно досягнули того віку, коли годилося б мати дітей і готувати їх до школи, а вони ще не й пізнали справжнього щастя кохання. Між собою про це говорили вільно.

У час підпільної боротьби керівництво ОУН та командири УПА суворо забороняли випадкові статеві взаємини, бо жінок легкої поведінки чекісти використовували в боротьбі проти підпілля. Їх закидали до повстанців, як розвідниць, їхніми руками, бувало, підсипали до їжі хімічні речовини, що паралізували руки і ноги, щоб захопити живими в полон, таких жінок часом зумисне заражали венеричними хворобами, аби ті передавали їх повстанцям. Венерично заражений повстанець не признавався бойовим друзям, крутився, вертівся, мучився, нарешті, шукав спосіб відлучитися від бойових побратимів і шукати лікаря. На такі хвороби своїх лікарів практично не було, і він змушений був шукати серед офіційної державної медицини. Це, як правило, допомагало змусити повстанця до зради. Іноді повстанець, зрозумівши, що має венеричну хворобу, сам стрілявся. Через те, що стрілялось менше, а зраджувало більше, керівництво ОУН — УПА і дозволяло низовим провідникам і командирам розстрілювати хворих. Страту вирішував і здійснював рій чи боївка, в якій був повстанець.

Суворість національно-визвольної війни вимагала суворої дисципліни. І абсолютна більшість повстанців утримувалася від випадкових статевих взаємин. Через це багато молодих хлопців, парубків потрапляли до рук чекістів раніше, ніж устигли пізнати смак статевого акту. У час війни їхня стриманість була свідомою жертовністю задля успіху національно-визвольної боротьби. На тлі постійного ризику життям статева стриманість не здавалася помітною жертвою. Та минув час, боротьба ущухла, багато хто опинився в концтаборі, і колишня стриманість, і теперішня чоловіча недоторканість перетворилася в щось таке, чим жоден повстанець не хотів хвалитися. І Арсен шукав розради у Степановій моральній підтримці та ще кількох душевних в’язнів. Казав собі: звільнюся, знайду добру жінку й заживу нормальним життям.

Якось я, повечерявши, вийшов з їдальні й попростував до свого барака. Перед бараком мене наздоганяють Кравчук зі Склярем і пропонують прогулятися.

— Зараз покладу горнятко й ложку і вийду, — погодився.

— Якщо панство не проти, — почав Кравчук, — то я запропонував би стежку за лікарнею. Може, там тепер нікого немає і нам би ніхто не заважав.

— Левку, — звернувся Степан, — скоро Арсенові надійде термін на отримання пакунка з харчами, а надсилати нікому. Чи не зможеш написати своїм рідним, щоб надіслали?

— Звичайно, зможу, — відповів я.

— Я, власне кажучи, — мовив Арсен, — міг би оплатити пакунок. Біда тільки в тому, що влада не дозволяє в’язням переказувати гроші чужим людям.

— Нічого, — відповідаю, — якось родичі зберуться на вісім кілограмів добрих харчів. Коли це треба зробити? — питаю Арсена.

— З двадцятого числа наступного місяця.

— Гаразд. В цьому місяці я ще не скористався правом на лист і завтра напишу про це дружині або рідним.

— Власне оце, — каже Степан, — і хотів з’ясувати, а тепер, якщо ви не заперечуватимете, вас покину, бо маю зустрітися з литовцем Янаускасом.

Ми з Арсеном не стали утримувати Кравчука, і той пішов.

— Що б ви, Арсене, хотіли отримати в пакунку?

— Пане Левку, я не буду перебірливим, а по-друге, знаю, що зібрати вісім кілограмів сала, масла, меду — це вельми дорого. Для сільської сім’ї це означає відправити, либонь, весь запас сала. Мед загалом вельми дорогий.

1 ... 87 88 89 ... 165
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко"