Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Між солов'ями, Світличний Костянтин 📚 - Українською

Читати книгу - "Між солов'ями, Світличний Костянтин"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між солов'ями" автора Світличний Костянтин. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 21
Перейти на сторінку:

— Лекції про трудове виховання його не проймуть. Такого силою ламати треба, щоб не стромляв палиці в колеса..."

Погрібним, нарешті, прийшов. Він винувато блимнув очима і сказав, що відлучався водички попити. Василь Васильович демонстративно глянув на годинника і подумав: "Я чекаю тебе вже тридцять п'ять хвилин. Цистерну за цей час можна випити".

Погрібний зрозумів завуча, густо почервонів і зніяковів, як дівчинка.

Вони відійшли вбік, щоб хлопці не чули їхньої розмови.

— Минулого разу ви, товаришу Погрібний, відпустили учнів на сорок хвилин раніше строку. Чиїм це пояснити? — почав завуч.

"Який бідовий, вже пронюхав".

— Погано себе почував. Температура, голова... — щиро дивлячись в очі' завучу, пояснив Погрібний.

— Ви знов' ідете шляхом найменшого опору. Учні повинні працювати сьогодні в майстернях, біля верстатів.

"Овва, який ти розумний, як ти все знаєш".

— Винен, не продумав...

— Такою, з дозволу сказати, виробничою практикою ви виховуєте ледарів. Учнірозуміють, що це не те, що їм треба, ¡ працюють аби день до вечора. Ні в кого немає конкретного завдання. Ніхто ні за що не відповідає. Яке ж уявлення про виробництво складається в них після таких уроків.

"Ну, досить тобі розмазувати. І який же дійшлий чоловік..."

— Спасибі за зауваження. В подальшій роботі врахую...

Проте Каміїнчука не так легко було обвести круг пальця. Він починав розуміти, з ким має справу, і вперто продовжував наступ. В роботі він був невблаганний і вмів добитися свого.

— Всякі практичні заняття на ваших уроках повинні мати на увазі комплекс цілей, — читав він Погрібному, наче з методики. — Тут і продуктивність праці, придбання практичних навичок і умінь, і виховання колективізму, дружби, товариства, і навіть соцзмагання. А ви кидаєте учнів і йдете в лампову з дівчатами хаханьки та хіхоньк.ч справляти.

"Як же ти точно все знаєш".

— Я вже казав, що...

— Так діло не піде, товаришу Погрібний! Недоліки в роботі я поки що відношу за рахунок вашої недосвідченості, але...

"Доведеться, мабуть, по-справжньому братися. Бо цей завуч не злізе, доки..."

— Виправлюсь! — Погрібний рубонув білою пухленькою рукою і безпорадно засміявся.

"Ага, ти розумієш, що я тебе розкусив, — подумав Василь Васильович. — Це вже добре для справи".

Коли Камінчук повертався із шахти, вій зненацька побачив свою незнайомку. Вона йшла з протилежної сторони і не зводила з нього очей. Нетвердими кроками він зайшов слідом за нею в магазин і, не маючи що там робити, купив собі цигарок. Для чого вони були потрібні йому? Він не терпів тютюну. Потім вийшов на поріг і почав чекати її. Свідомо чекав її, і це був подвиг. Руки йому тремтіли, коли він розпечатував пачку, а цигарка ходором ходила в зубах. Камінчуку здавалось, що всі дивляться на нього і догадуються, чому вія стовбичить отут на порозі.

Нарешті вона вийшла з магазину, обпекла його допитливим поглядом і легко метнулась до кіоску з морозивом. Він тремтів, як осиновик лист, але з місця вперто не сходив. Зараз вона повертатиметься, проходитиме повз нього, і він запитає: "Ну, як — солодке морозиво?"

Німіють щелепи. Мовчить Камінчук.

Вона майже поминула його, та раптом обернулася:

— Ви... хотіли щось сказати?

Камінчукові здалося, що на нього звалилось небо, а під ногами розступилася земля. Це вона до нього звернулася? Хіба до нього? А може, до когось іншого?

"Ну, як — солодке морозиво, ну, як — солодке морозиво, ну, як — солодке морозиво" — (Крутилося в нього в голові. Він силкується видавити з себе ці слава — і не може.

А вона опитала і на хвильку застигла в чеканні.

Тоді він відчайдушно крутить головою:

— Ні!

Що — ні? Він нічого не хоче їй сказати? Та це ж брехня! "Ну, як — солодке морозиво, ну, як — солодке морозиво..."

Вона зашарілася, пронизала його здивованим, докірливим поглядом і швидко пішла геть.

Камінчук підійшов до кіоску з морозивом і з якоюсь дикою безнадійною злістю запитав .продавщицю:

— Ну, як — солодке морозиво?

***

Коли починається, скажімо, весна?

Вона починається зовсім не в березні, як запевняють календарі та природознавці. Починається весна саме в той час і в ту хвилину, коли раптом відчуєш, що пальто на тобі заважке, а хутряна шапка, як обруч, стискає голову і заважає навіть думати.

Те саме можна сказати й про осінь. В той день, коли вона по-справжньому починається, помічаєш раптом, що піджак став якийсь занадто тоненький, і непривітний західний вітрець легко пронизує тебе наскрізь.

— Одягни осіннє пальто, — говорила чоловікові Ольга Петрівна, коли той збирався ввечері в клуб. — Прохолодно вже надворі.

— Досить, мабуть, плаща, — відказав він і, одягтись, вийшов на вулицю.

Сьогодні в клубі лекція для батьків про завдання трудового виховання в звязку з новим Законом про школу.

Микола Петрович 'прийшов за півгодини до .початку. Він хвилювався. Немало вже лекцій і доповідей зробив на своєму віку, і перед кожною із них не міг не хвилюватися: чи зберуться слухачі, як будуть слухати, чи цікаво пройде лекція?..

Прийшов у клуб і Василь Васильович. Розуміючи душевний стан Миколи Петровича, почав підбадьорювати і напучувати його:

— Ти їм з ліричними відступами заверни. Вони це люблять. Я одного разу як завернув, так мене півтори години з трибуни не відпускали. Ще й дорогою гналися...

— А ти в ліриці що-небудь розумієш? — перебив його директор.

— Одного разу читав я на антирелігійну тему, — вперто продовжував Камінчук, одмахнувішись від запитання. — Старенькі бабусі плакали, хрестилися й промовляли; "Прости його, боже, грішного. Це він не од себе богохульствує, а од сатани..."

Директор старанно підготувався до лекції. Він збирався говорити про те, що питання трудового виховання в школі ніколи

-не знімалося з порядку денного, але сьогоднішній етап у цій справі — це якісно новий, вищий етап. І всі труднощі, які переживає школа в .зв'язку з перебудовою в —світлі нового Закону, — створення матеріальної бази, підготовка й добір кадрів учителів політехнічного комплексу, — все це, на жаль, ускладнює роботу, і тут треба бути винахідливим, промітним і пильним. Одна з важливих ланок у цій справі — робота з батьками. Микола Петрович сам не раз чув розпачливі міркування окремих батьків. Одні з них з відвертою неприязню ставились до перебудови школи, інші просто хотіли розібратись. Ідемо, мовляв, до механізації та автоматизації виробничих процесів, а в школі раптом схопилися за терпуги, молотки, зубила. Дочки та сини мали стати лікарями, інженерами, а тепер з них готують штукатурів, водіїв електровозів, .' робітників очисного вибою.

Директор намірявся роз'яснювати людям, що поскільки шахтний вибій сьогодні вже не той, яким був учора, то праця там стає менше фізичною, а більше розумовою, і завтра людина без належної освіти в забої не Справиться. А тим, в кого є бажання, завжди відкрита дорога у вищі учбові заклади. 1 коли ця дорога пройде через шахту, через завод чи колгосп, то з інституту потім вийде по-справжньому загартований спеціаліст.

Час іде, вимоги зростають. Якщо раніше говорили: "Не хочеш вчитися — підеш в шахту", то тепер прийшла пора казати: "Не хочеш вчитися — не бачити тобі шахти, як своїх вух, бо неосвіченому там робити нічого".

З такими думками і вийшов Микола Петрович на трибуну.

Даремно він хвилювався. Батькіїв зібралося багато, а його лекція, по всьому було видно, виявилася цікавою.

Прийшла послухати директора і баба Василина — дружина Федора Калнновича Солов'я. Вона вважала тепер, що має пряме відношення до виховання молодого покоління, оскільки її старий працює в школі.

Микола Петрович наводив цікаві приклади з практики трудового виховання і взагалі виховання в окремих сім'ях.

Баба Василина уважно слухала і час від часу шепотіла своїй сусідці:

— Правильно каже чоловік. Єсть же золоте правило: вчи його, сукиного сина., поки поперек лави лежить. А коли вже й подовж не вміщається — пізно... Отаке й у мого старшого сина стерво росте. Я йому кажу: дров нарубай, а він мені про автоматизацію торочить. Прийде, каже, бабо, таке урем'я, що не встигнеш вранці ніг висунути з-під ковдри, а вже черевики на ногах — натисни лише кнопку. Бач, ледацюга, про що думає? А про те не думає, що ту кнопку йому ж, стервові, треба буде спочатку зробить, подумавши головою та засукавши рукава. Моя б воля, то я їм ту науку палицею вганяла б. Більше було б пуття. Бо іншого жаліють, умовляють, панькаються з ним, а він, дивись, виріс та й став штилягою, враже сім'я.

У баби Василини, як виявляється, була своя, домашня педагогіка.

...Запитань директорові було багато, а потім попрохав слова Микола Іванович Рябоштан — бригадир комплексної бригади, що боролась за звання комуністичної.

— Виробниче навчання учнів треба організовувати з толкоїм, — почав він. — А не так, як я десь бачив: один стоїть, три лежить, а інші нічого не роблять...

і"Це в город нашого Погрібного камінці", — подумав директор.

— Учнів з самого початку треба привчати до залізної трудової дисципліни, — продовжував Рябоштан. — Робота кожного повинна враховуватись до маленької дрібнички і бути видною, як на долоні. У нас на шахті — он яка висока техніка! Діти повинні бачити цю техніку і оволодівати нею. Стара заржавіла лебідка тут справі не допоможе. — Микола Іванович говорив так, наче із кимось сперечався, і Вільховий зрозумів, що це він полемізує і з Погрібним, якого на зборах не було, і докоряє йому, директорові школи, який сидить тут же, поряд, і який ще не встиг і не зумів усього зробити, щоб діло з виробничим навчанням пішло на лад.

— Треба, щоб .кожен учень знав, яку користь він приніс шахті,, працюючи, яка продуктивність йото праці та як це ¡виглядить в грошовому обчисленні. Я не жартую, товариші, а говорю цілком серйозно. Бо на сьогодні кожен дев'яти--чи десятикласник повинен усвідомлювати, що пора вже йому злазити з батьківських плечей і вміти своїм трудом утримувати, принаймні, самого себе. У нас манна з неба не падає і, крім поезії та романтики, треба заглиблювати нашу молоду людину в звичайну прозу, в холодну воду буденної прози життя — і робити це так, щоб молода людина вчасно знала, звідки що береться, і щоб потім не було з її боку всяких вивихів та вибриків, спроб якнайдовше втриматися на батьковій шиї, на шиї суспільства.

"На таких-от батьків треба нам опиратися",— подумав Микола Петрович, слухаючи Рябоштана, і згадав чомусь сутичку з Филимоном Вороною на шкільному подвір'ї.

1 ... 8 9 10 ... 21
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між солов'ями, Світличний Костянтин», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між солов'ями, Світличний Костянтин"