Читати книгу - "Камінний мірошник, Іван Леонтійович Ле"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Та й записалися ви в члени? — раптом запитала Катерина, вирівнявши коня.
— У які члени, хто це тобі казав?
— Я чула, як отець Левонтій говорили з Пилипом про це. Вони вже самі радилися посилати вам борошно, і це гаразд, що ви зайшли. Пилип обіцяв усе батюшці поповнити. Вони дізналися, що вам у комнезамі трохи обіцяли...
Заплутала ще більше Остапові думки. Відкіль така щирість у Пилипа, чого це їм болить так, що комнезам Остапові може допомогти? А Катерина, не помічаючи в темряві, як мінилося Остапове обличчя від її новини, говорила далі, аби не мовчки їхати..
— Батюшка кажуть, що коли комітетчики йому ще не дали, то мусимо дати ми. Не пропадати ж, мовляв, людині. «Він недурний»... це виходить ви, Остапе Даниловичу, недурний. Доки, каже, він не йшов до них, то, може, і лишився б тільки камінним мірошником.
— А тепер що?
— Не знаю. У комсомолі теж якісь там постанови роблять про молебні, щоб, значить, їх не наймати на врожай. Ну, батюшка з Пилипом хотіли вас просити... Або й з камінням отим: вони хотять, щоб ви перестали та відмовилися від підбурювання селян до супряги та кинули б геть борсатися з отим борошном на добриво. Гріх воно ото людей так спокушати, чи що.
— Он як? — тільки й промовив Остап, коли кінь уперся в його ворота й став.
Закляклі каблучки не корилися знервованим Остаповим рукам. Він оце тільки вперше натрапив на такі нові запитання, шукав на них відповіді. Чому це попові потрібен такий захисник від комсомолу, як Остап? То, значить, не одному Остапові в селі таким осоружним здавався піп? Так і кортіло зараз же, серед ночі, ганяти по всьому селі, щоб знайти комсомол і поговорити з ним.
«Заходьте коли-небудь...» — згадав Терешкові слова. Тепер здалися вони такими звичайними. Тільки обережність та пошана до нього, до Остапа, ніби стримувала хлопця звеліти просто прийти до комсомолу того ж чи другого дня.
«Завтра ж розшукаю їх і поговорю».
Знесли мішок з борошном, одну добру, ще й не зовсім черству паляницю та шматок солоного сала, загорнутий у торішній капустяний листок. Беручи з воза оце все, Остап нітрішечки не пошкодував, що бере його від попа. Він певний став, що все оце справді тільки йому, голодному, і належить. Навіть зважив на руці шматок сала, ладний нагадати, що його обважено, недодано. О, він піде ще до нього, до патланя, він вимагатиме в нього, а не проситиме, як сьогодні він упадав.
— Тьху, проклятий!..
— Що? На кого то ви?.. — щиро зацікавилася Катерина.
— Га? — схаменувся Остап і, зрозумівши запитання, відповів: — Та це я про своє. Тобі не боязко буде їхати самій?
— Чого б це? Скільки раз їжджу. А я візьму у вас ось хоч камінця, щоб не з голими руками.
— А то... може, і справді, Катре... провів би... — насмілився вже в воротях промовити. Йoмy кортіло сказати оте: Катре... і боявся, щоб не подумала чогось дівка, тому й сказав його ніби про себе.
Дівчина не відповіла. Може, не вчула. Мабуть, не вчула, бо колеса дзвінко заговорили із сталевими тарілками на осях. Остап довго ще слухав, як віддалялася луна цього дзенькоту, і доки не замовкло останнє їх тремтіння, все зривався наздогнати воза, сісти знов поруч із Катериною, промовити їй ще раз, але щоб почула:
— Катре!
Голова обважніла. Фосфорити тепер переплуталися в колючім рої думок. Тут і лайка в комнезамі, і комсомол сплелися в строкатій чехарді з молебнями, суперфосфатами та з Уляною Дев’ятчихою. Коли б удень поглянути на такого Остапа, здалося б, що він підкрадається до свого ворога, от-от загарбає його в свої сухі пазури, як кіт горобчика. То ось знов розгладжувалося його чоло, спинялися ноги, напружений слух ловив давно замовклі звуки. Катерина опанувала його стривожені думки й підкорила їх, як сонце підкоряє сизі ранкові тумани. Тремтячим бажанням гріла Остапове завмерле серце така боязка й таки щипуча думка.
Село прокинулось, як від електричної іскри. Неначе кожен звечора ще знав і до чогось готувався. Звістка була раптова. Кожен, перебиваючи один одного, сповіщав сусідові, а сам не вірив. Тягло на вулицю, щоб дізнатися першому таку новину, щоб спізнілому сусідові її сповістити.
Халайдаївка, як у лихоманці, затряслася. Було всього на віку: пожежі, злодійства, покритки в ополонках, розкопані гробовища перед війною, а це вперше:
— Попа вбито!..
— Чи правда ж то?.. Невже-таки попа?..
— Йoro, голуба. Своїми бачила.
— Моя матінко, як святий... З пики мазка патьоками...
— Біля воза в клуні... Матушку дванадцять раз одливали.
— Та ще хоч би сорочку... Об соху так, мої людочки, і розпанахав... Лляна та додільна...
— Боже мій, розбійник... І не чули хто?..
— Звісно, знайдуть. Оце приїхали з міліції.. Усе село, казали, переберуть.
— А таке. Знайдуть, як є...
Попів двір і вулиця, і майдан коло церкви заповнювалися людом. Починала вулиця густи роздратованим бджолиним роєм. Тріщали голови в напрузі знайти винного.
Панотця Левонтія вбито!
Пилип Зажеря встиг уже міліцію з району привезти власними кіньми. Сам блідий — певне, з ляку, а може, і тому, що не спав. Хазяйські голови вміють для господарства ніч у жертву принести, енергію свою віддати «на добро людське...»
Крізь юрбу мотоциклом проскочив слідчий. Ще тісніше зімкнувся люд до брами.
Аж ось невідомо хто подав звістку в натовп. Її переховлювали на льоту, з жахом кидали в гурт. Ніхто не міг одразу збагнути що звістку. Але, збагнувши, захлинаючись передавали іншим.
— Остап!..
— Камінний мірошник з наймичкою!..
— З Катериною пізно їхали...
— Отакі! Знюхалися... Попадя застала в клуні.
— Остапів камінь... Каменем по скроні...
— Та в клуні? Під сохою? Як же це сталося? — зісподу прокрадалося підозріливе таке, боязке запитання. А злість, прихована за розверстки та за «розкулачки», тепер під’юджувала на Остапові зігнати серце. Подія ніби дала волю всім ворожим язикам, і вони розв’язалися, виливаючи отут, в юрбі, спліснявілі скарги. Бідніші одступалися від заможніших чи то з поваги до такого лиха, чи щоб не слухати отих підозрінь та докорів. А ті почували, що їхній день настав.
Попа вбито...
Пилип не розпрягав коней, клопотався, бігав. Незабаром двоє міліціонерів вискочили з клуні і прожогом скочили на воза. Пилип, стримуючи коней віжками, гукав на
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Камінний мірошник, Іван Леонтійович Ле», після закриття браузера.