Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Галицько-Волинське князівство, Іван Петрович Крип'якевич 📚 - Українською

Читати книгу - "Галицько-Волинське князівство, Іван Петрович Крип'якевич"

666
0
29.08.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Галицько-Волинське князівство" автора Іван Петрович Крип'якевич. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 39
Перейти на сторінку:
в якій 1144 р. Володимирко перебував на ловах, та Толмач (Товмач) [Іпат., с. 226, 491.].

На Підкарпатті найбільшим містом була Коломия, центр торгівлі сіллю [Іпат., с. 525.]. В цій околиці відомий також Городок на Черемоші [Воскрес., с. 248.]. Згаданий в літописі зневажливо Вотьнин [Іпат., с. 525.], вважають однозначним з Отинією.

В роки правління Ярослава Осмомисла з Галицьким князівством була з’єднана — невідомо точніше, на яких умовах, — територія при гирлі Дунаю. Список «градів всіх руських дальних і ближніх» XIV ст., вміщений у Воскресенському літописі, подає на Дунаї міста Килію, Нове Село, Дичин; при гирлі Дністра Білгород, Берладь і Малий Галич (Галац), відомі як міста Івана Берладника, тут не згадуються. Позначено також міста при шляхах, які вели від Чорного моря до Галичини: при Пруті Аский Торг (Ясси), між Серетом та Карпатами: Романів Торг, Немеч, Корочунів Камінь, Сочаву, Серет, Баню, Нечун, а далі галицькі міста: Коломию, Городок на Черемоші і Хотин [Воскрес., с. 240–241.]. Цей список показує приблизно територію, яка знаходилася під впливом Галицького князівства.

ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК

Територія Галицько–Волинського князівства займала лісову та степово–лісову смугу. Первісні ліси, що мали великі багатства, простягалися не лише в Карпатах і на Поліссі, а займали також значні простори над Дністром, Сяном і Бугом. Проведені дослідження свідчать, що в середньовіччі у Львівській землі ліс займав значно більшу площу, ніж тепер [Hladylowicz K. Zmiany krajobrazu w ziemi Lwowskiej od polowy XV do poczatku XX w. — Studia z historii spolecznej i gospodarczej. — Lwow, 1931, s. 101–134.]

Багатство лісу сприяло збереженню вологи в грунті тому річки в давні часи були багатшими водою, ніж сьогодні. Літопис розповідає про величезну повідь на Дністрі поблизу Галича 1164 р., в якій потонуло більш як 300 людей, що везли сіль із карпатських солеварень: «багато людей і вози знімали з дерев, де їх вода покидала» [Іпат., с. 358.]. Невелика львівська річка Полтва мала стільки води, що на ній влаштовувався млин [АГЗ, т. 2, № 1.]. Дністер і Західний Буг були судноплавними ріками [Іпат., с. 491, 580.].

Основним заняттям населення було сільське господарство.

Господарською одиницею в цей період служило дворище, тобто самостійне господарство, яке мало свої ріллі, сіножаті, луги, ліс, ловища, рибні озера та ін. В грамотах XIV ст. дуже точно визначали господарські угіддя. Юрій II грамотою 1339 р. надає сяноцькому війтові 6 ланів землі у Сяноці «з усіма звичайними прибутками, які є і можуть бути, тобто у ріллях викорчуваних і тих, що будуть корчуватись, в сіножатях, пасовиськах, полях, болотах, лісах і кущах» [Болеслав–Юрий II, с. 78.]. «Дворище Занево» в Чайковичах посідало «землю рольную с сіножатьми, што к тому дворищі слушаєт», а також дубовий ліс, «язи» (обладнання для рибальства) на Дністрі, рибні озера, ловища та ін. Дворища в Бушковичах були «із землею і сіножатьми і с лугом і с болоньєм» [Розов, № 2, 24.].

Про сільськогосподарську продукцію літописи дають лише скупі відомості. Коли 1238 р. у Галичині оселився чернігівський князь Михайло Всеволодович, Данило і Василько «дали йому пшениці багато і меду і худоби і овець доволі» [Іпат., с. 521.]. Жителі Болохівської землі, на верхів’ях Случі і Південного Бугу, були залишені ординцями, «щоб орали їм пшеницю і просо» [Іпат., с. 526.]. 1279 р. у землі ятвягів виник голод, Данило надіслав туди із Берестя човнами по Бугу запаси жита [Іпат., с. 580.]. З грамот Мстислава Даниловича Берестю видно, що жителі міста сіяли овес, жито і льон [Іпат., с. 613.].

На основі пізніших джерел можна ствердити, що у середньовічному господарстві на першому місці стояли овес і жито, пшениці і ячменю сіяли менше[49]. Таке співвідношення зберігалося і в наступні століття.

На високий розвиток сільського господарства вказують археологічні знахідки землеробського знаряддя: залізних серпів, кіс, наральників [Ратич, с. 29, 88.]. Про розвиток садівництва свідчить звістка літопису, що Данило в новозаснованому Холмі «посадив гарний сад» [Іпат., с. 559.].

Літописи містять деякі відомості про тваринництво. Часто згадуються коні. Безперервні феодальні війни вимагали багато кінноти для війська, тому в тогочасному господарстві тримали багато коней. Під час війни 1224 р. Василько Романович захопив «стада коней і кобил», які належали місцевим жителям [Іпат., с. 498.]. Володимир Василькович перед смертю «роздав стада незаможним людям, у кого коней немає, і тим, у кого загинули під час війни з Телебугою» [Іпат., с. 601.]. При різних нагодах згадуються коні, які привернули особливу увагу або якими князі себе взаємно обдаровували[50]. У княжих господарствах коней розводили спеціалісти цієї галузі — степовики: торки, половці та ін.

Можна припускати, що з цих часів походить поселення Торки, недалеко від Перемишля, мешканці якого ще й в XVI ст. пильнували королівського стада; очевидно, торки виконували ці обов’язки з часів Галицького князівства [Жерела, т. 2, с. 100–101.].

Про рогату худобу точних відомостей нема. Вівці згадуються в Бересті [Іпат., с. 613.], очевидно, найбільше їх розводили у підкарпатських селах, як це бачимо пізніше, в XV–XVI ст. [Zrodla dziejowe. — Warszawa, 1902, t. 18, cz. 1, s. 169–171.]. Тоді за стародавнім звичаєм овець і свиней виганяли в дубові ліси «на жир» [АГЗ, t. 11, № 3442; т. 12, № 2461, 3296, 3615; t. 14, № 1863; Жерела, т. 1, c. 24, 180; t. 2, c. 202; та ін.].

Про значне поширення бджільництва свідчить той факт, що Мстислав Данилович 1289 р. назначив Бересті данину медом: «со ста по дві лукні меду» [Іпат., с. 613.]. Літопис наводить приказку соцького Микули (1231): «не знищивши бджіл, меду не їдять» [Іпат., с. 509.]. Це показує, мабуть, на старовинний звичай вибивати бджоли при підбиранні меду із бортей. З джерел дещо пізнішого часу довідуємось, що деякі села спеціалізувалися у бджільництві[51]; звідси походить досить поширена назва сіл Бортники або Бортничі.

В цей час Підкарпаття і Волинь відзначалися великою кількістю дикого звіра. Ще й тепер в Карпатах збереглися олені і ведмеді, вовки, козли, дикі кабани, інша звірина. На існування деяких звірів, що пізніше були винищені, вказують топографічні назви: Туря, Зубря, Зубрик, Лосі, Бібрка та ін. Бобри були поширені в Галичині ще в XVI ст. [Жерела, т. 1, с. 69, 73, 83; т. З, с. 58, 62.], а на волинському Поліссі — в середині XIX ст. 1165 р. візантійський князь Андронік Комнен, перебуваючи в Галичині як гість Ярослава Осмомисла, брав участь у ловах зубрів [Кіннам, с. 232–234; Хоніят, с.,168, 173, 433.].

Мисливство мало тоді господарське значення, постачаючи цінні шкури на одяг, а також м’ясо. Данило Романович 1252 р.,

1 ... 8 9 10 ... 39
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Галицько-Волинське князівство, Іван Петрович Крип'якевич», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Галицько-Волинське князівство, Іван Петрович Крип'якевич"