Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 90 91 92 ... 111
Перейти на сторінку:
друге. Чи вiн робить що, а в неї вiльна хвилина, - вона коло його: ко­ли не помагає, пiддержує що, то так стоїть та диви­ться; чи вона робить, - вiн з рук хапає, щоб їй легше було.

- Галю! найми наймичку, - каже вiн, дивлячись, як вона втомилася коло печi, золiйники. вергаючи. - Невже все те тобi своїми руками ворочати? Ти й коло корови, й коло пе­чi, й коло шитва, - та все одна, все сама.


- Наймичку? -питає, здивувавшись, Галя. -Навiщо? Щоб вона своїми нечистими руками тобi страву го­тувала? Хай їй!


- Пожалуй себе, Галю, свого здоров'я...


- А що моє здоров'я? Хiба ще не викохала та не ви­рос­ти­ла, в матерi гуляючи? Задля тебе, мiй голубе, хоч i руки натруджу, то не шкода. Ти замолоду натерпiвся всьо­го, - поживи хоч зо мною в доволлi... I яке воно тобi те ща­стя здасться, коли до всього я сама своїх рук не до­ложу, не поклопочуся бiля всячини... Нi, не треба... Не хочу я наймич­ки!


Чiпка слухав ту любу мову жiнчину, а серце його про­ймала радiсть щастя...


- Доле моя! щастя моє! - пригортаючи мiцно до себе Га­лю, шептав вiн увечерi. - Ти ж менi радiсть у двiр принесла; ти з моїх очей полуду зняла, що їх цiлий мiй вiк закри­вала!.. Кругом мене кривда облягала, неправда об­ступала, як важкий камiнь, давила вона мої плечi, гру­ди... опускалися в мене дужi руки, закривалися очi... я не знав нiчого, не бачив, куди менi вилiзти з того гнiту, як його ви­скочити... Ти - як зiрочка зiйшла над моєю задуреною голо­вою - i освiтила менi темну стежку, мiй неутертий шлях!..


- Галю! - трохи згодом, не швидко, нiби роздумуючи, обiзвався голосно Чiпка. - Коли б усi люди були такi ща­сливi, як ми з тобою, тодi б нам ще краще жилося, ще ве­селiше!


- Коли б же то, мiй голубе! Що ж, коли їх доля так поме­жувала: одному дала багато, а другому - нiчого...


- Доля?.. Гляди лишень, Галю, чи доля то? чи не самi люди, бува, й виннi?.


-Та, може, й вони трошки... Якби можна, Чiпко, то я б їм свого удiлила... Знаєш: як розказала менi твоя мати, яку ви нужду, яке лишенько замолоду терпiли, то мене то в огонь укине, то мороз обсипле... Коли б знала, то в той би час усе своє вiддала, що маю...


- Ти, Галю, добра. Ти - жалiслива, - казав Чiпка, обнi­маючи її, а в самого по сумному виду мишка бiгала й го­лос дрижав вiд спомину. - Та чи то ж то одна моя мати та­ка?.. Хiба однi ми... Сотнi, тисячi, тисячi тисяч отак тягли й тя­гнуть своє злиденне життя. I нiхто на те не вважає; нiкому немає дiла до того; нiхто на те не дивиться; нiхто того не бачить... усiм воно чуже, не рiдне... Кому воно своє?.. кому - не байдуже?.. Отим хiба беззахисним лю­дям, що з голоду мруть?.. Не дивуй же, Галю, що ми своє одбирали - силою...


- Не нагадуй, не нагадуй... Христом-богом молю, не нагадуй менi про те. Чiпко! - молила Галя, ще дужче горну­чись до його. - Як я здумаю про те, то в мене розум мути­ться, в очах червонi плями замрiють... Хiба було не можна без того обiйтися?.. Працею, хоч тяжкою, кри­вавою пра­цею, та чесною - свого добути?...


- Працею?.. Гм... Нiчого, Галю, працею не вдiєш... Один з неї вискочить, а десятьох вона задавить!


- Адже от - Грицько... З бiдностi вийшов у люди... I спо­кiй­ний, i щасливий... а все через працю...


- Та працi, Галю, нiгде приложити!.. I те - чуже, i того - не можна, й того - не роби!.. Нiяк рук зачепити... Кривда кру­гом, скрiзь неправда...


- Ти думаєш. Чiпко, що справдi у всiх такi думки? їй-богу, нi! Лушня такий чоловiк, що купить i продасть; Па­цюк - аби йому погуляти та поспiвати, наробити дешпо­ту; а Матня - щоб нализатися от по сю!.. Хiба їм у головi праця? Хiба вони думають, де своє,де чуже?.. Або москалi! Цiлий вiк його вчать не дивитись не тiльки на чуже добро, а й на життя. Хiба вони таке думають, як ти?.. Вiн собi йде прямо задля того, щоб порабувати... щоб чужим добром пожити... Так у них, у москалях, було: так вiн звик до того... а тепереньки й не хоче за чесну працю взятися!..


- Може, й так... Може, й твоя правда... Може...


- Нi, Чiпко:. краще тихо, мирно жити, чесно заробляти й поживати... А дасть господь дiток дiждати - вигодуємо, ви­ростимо їх на добро, до школи ддамо... Хай змалечку вча­ться... Може, вони в книжках тих вичитають, як краще жи­ти, нiж ми з тобою!..


Такою тихою мовою та розумною радою Чiпка був як сповивачем сповитий. Од щирих слiв любої жiнки серце його впокоювалось, сувора натура, загартована давнiм злиденним життям, м'якшала: вiн тепер соромився свого давнього безпуття, тiєї кривої стежки, якою вiн думав дi­йти до щастя... Шкода йому було свого безталанного товариства, жаль його погибелi... А сказати їм Галину правду - нехватало духу, сили; I вiн тепер ховався, тiкав вiд своїх давнiх братчикiв.



- Шкода! не ждати вже нам тепер добра з нашого ота­мана, - казав Лушня товариству. - Пропав чоловiк... Жiнка ко­ло спiдницi пришила...


- Сказано: медовий мiсяць - солодше вiд усього на свi­тi, - пояснив Пацюк.


- А горiлка - ще солодша! - додав Матня. - Хоч би ж до се­бе приймав, бiсiв син! Адже за жiнкою яку худобу затяг?


- А справдi... Ходiм до його, - пiдбиває Лушня.


- Ходiм! ходiм! - замовлять усi разом, та й пiдуть.


Чiпка побачить, вибiжить з хати.


- Так i так, братця, - таке й таке лихо... Жiнка занедужал­а, мати насилу сновигає, а хата - самi знаєте - одна... Де я вас прийму?


- То дай нам хоч рубля грошей! - пристає Лушня, - до­жи­лися до того, що й копiйки за душею немає... От ми й ви­п'ємо за здоров'я жiнки, щоб господь її помилував.


Чiпка радий такому дешевому викуповi. Тиче їм рубля в руки - i повертає назад у хату. Товариство - до шинку. Як нерадо стрiчався тепер Чiпка з давнiми братчиками, так Грицько з своєю доброю Христею при­пав йому до душi.


Грицько - невсипущий хазяїн. Вiн чесною працею, свої­ми мозоляними

1 ... 90 91 92 ... 111
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"