Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кобзар, Шевченко Т. Г. 📚 - Українською

Читати книгу - "Кобзар, Шевченко Т. Г."

493
0
14.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кобзар" автора Шевченко Т. Г.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 92 93 94 ... 106
Перейти на сторінку:
id="footnote23"/>

23 - Альта - річка, притока Трубежа.


24 - Булава - палиця з кулястим потовщенням на кінці. Тут - символ гетьманської влади.


25 - Перебендя - людина, що вміє весело, дотепно розповідати і співати. Тут - кобзар.


26 - Чалий Сава (? -1741) - полковник надвірного війська магнатів Потоцьких. Деякий час був на Запорозькій Січі, після втечі з якої служив сотником у польських магнатів Четвертинських. Під час гайдамацького повстання 1734 р. перейшов на бік повстанців, а після його придушення склав присягу на вірність польсько-шляхетського уряду, за що був страчений гайдамаками загону Гната Голого. Тут згадується історична пісня про зраду С. Чалого і його покарання.


27 - Горлиця - можливо, це жартівлива пісня «Ой летіла горлиця через сад» або пісня «Ой дівчина-горлиця до козака горнеться».


28 - Сербин - представник південнослов՚янської народності, що живе в Югославії. Серби браталися із східними слов՚янами у боротьбі із зовнішніми ворогами, бували на Україні, де про них склалось кілька пісень. Дві з них вміщено у зб. М. Максимовича «Украинские народные песни» (1834): «Ой сербине, сербине! покинь сербовати...» і «Ой сербине, сербиночку, сватай мене, дівчиночку». Одну з таких пісень і виконував Перебендя.


29 - Шинкарка - відома в багатьох варіантах пісня про шинкарку, яку козаки підмовили їхати з ними, а потім убили.


30 - Про тополю - пісня про злу свекруху, яка чарами перетворила невістку в тополю.


31 - У гаю - пісня про те, як син за намовою матері убив свою жінку.


32 - Про Лазаря - пісня, у якій використано євангельську легенду про голодного старця Лазаря і багатія Лазаря.


33 - ...Як Січ руйнували.- В ході боротьби українських народних мас проти феодально-кріпосницького і національного гніту, а також проти турецьких і татарських нападів на початку XVI ст. у пониззі Дніпра була створена Запорозька Січ. Розглядаючи Січ як вогнище антифеодальної боротьби, Катерина II у 1775 р. видала наказ про її зруйнування. Тут ідеться про історичні пісні, пов՚язані з цією подією.


34 - Основ՚яненко - український письменник Квітка-Основ՚яненко Григорій Федорович (1778-1843). Писав українською й російською мовами. Тепло відгукувався на вихід «Кобзаря» 1840 р. І «Гайдамаків», листувався з Т. Шевченком, але особисто з ним не був знайомий. Вірш написаний під враженням від нарису Г. Квітки-Основ՚яненка про кошового отамана Чорноморського козацького війська «Головатый. Материалы для истории Малороссии». На зв՚язок поезії з нарисом Г. Квітки вказували рядки вірша у першому виданні «Кобзаря» 1840 р.: Наш завзятий Головатий не вмре, не загине...


35 - Іван Підкова (?-1578) - за походженням молдаванин, до 1577 р. був запорозьким козаком, а потім (1577-1578) молдавським господарем; один з керівників визвольної боротьби молдавського народу проти турецьких і татарських загарбників. Про його участь у морських походах відомостей немає. Господар - титул правителів Волощини і Молдавії у XIV-XIX ст.


36 - Синоп - портове містечко в Туреччині на Чорному морі.


37 - Царград - Царгород, давня слов՚янська назва Константинополя (Стамбула), колишньої столиці Туреччини.


38 - Маркевич Микола Андрійович (1804-1860) - український дворянський історик, письменник і етнограф, автор поетичної збірки російською мовою «Украинские мелодии» та п՚ятитомної «Истории Малороссии», знайомий Т. Шевченка.


39 - Вірш написаний на примірнику «Кобзаря» 1840 р., подарованого В. Штернбергові з нагоди його від՚їзду до Італії.

Штернберг Василь Іванович (1818-1845) - російський і український художник, приятель Т. Шевченка по Академії мистецтв. Особливим успіхом користувалися його малюнки з українського народного побуту. У «Кобзарі» 1840 р. вміщено як фронтиспіс офорт В. Штернберга «Кобзар з поводирем».


40 - Гайдамаки - учасники народно-визвольного руху (переважно селяни) проти феодально-кріпосницького, національного і релігійного гніту на Правобережній Україні, яка до кінця XVIII ст. перебувала під владою шляхетської Польщі. Грізним вибухом гайдамацького руху було повстання 1768 р., очолене Залізняком і Гонтою (відоме під назвою Коліївщина), яке і стало темою Шевченкового твору. Виступи гайдамаків жорстоко придушувались шляхетською Польщею при підтримці царського уряду.


41 - Вавілон - найбільше стародавнє місто в Месопотамії. Славилося «висячими садами», розміщеними на штучних кам՚яних терасах біля царського палацу.


42 - Султан - тут: оздоба з пір'я чи кінського волосу на парадних головних уборах військових.


43 - Скутарі - передмістя Царгорода, де знаходився палац султана, багато мечетей, базари і склади, а також тюрма, в якій перебували полонені козаки.


44 - Тма, мна - трилітерні склади в церковнослов'янському букварі.


45 - Оксія - надрядковий значок в церковнослов'янських книгах, що означає наголос над складом.


46 - Щирий батько - Григорович Василь Іванович (1786-1865), російський історик мистецтва, секретар Товариства заохочування художників у Петербурзі, конференц-секретар Академії мистецтв (1829-1859), сприяв розвиткові мистецької освіти на Україні. Брав діяльну участь у викупі Т. Шевченка з кріпацтва. На згадку про день викупу Т. Шевченко присвятив йому поему «Гайдамаки».


47 - Інтродукція - вступ до великого музичного або художнього твору. Оскільки в поемі був уже ліричний вступ, Т. Шевченко назвав тут історичний вступ «інтродукцією».


48 - Степан - Стефан Баторій, король Польщі з 1576-го до 1586 р.


49 - Ян Собієський - Ян Собеський, король Польщі в 1674-1696 рр.


50 - ...Дивилися, як королі із Польщі втікають… - Після смерті короля Сигізмунда II Августа в Польщі скінчилась династія Ягеллонів і королем було обрано Генріха Валуа, брата французького короля Карла IX. Звикнувши до абсолютистських порядків у Франції, Генріх Валуа не зважав на шляхетську конституцію, внаслідок чого між ним і шляхтою почалися чвари. Після смерті Карла IX Генріх Валуа повернувся до Франції.


51 - Nie pozwalam! (Пол.) - Не дозволяю! - право вето (заборони), яке мав у XVII-XVIII ст. кожен член польського сейму. За цим правом голос лише одного депутата міг зірвати ухвалу сейму.


52 - Понятовський Станіслав Август (1732-1798) - останній король Польщі. Проводив політику, що відповідала інтересам польських магнатів та царського уряду Росії. При ньому Польща втратила свою державність.


53

1 ... 92 93 94 ... 106
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кобзар, Шевченко Т. Г.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кобзар, Шевченко Т. Г."