Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Кантика для Лейбовіца, Уолтер М. Міллер-мол. 📚 - Українською

Читати книгу - "Кантика для Лейбовіца, Уолтер М. Міллер-мол."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кантика для Лейбовіца" автора Уолтер М. Міллер-мол.. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 96 97 98 ... 100
Перейти на сторінку:
— Про нікчемне.

171

«І сотворив Бог людину на свій образ…» — Бт. 1:27; Бт. 2:15–17; Бт. 3:4.

172

Ad Lumina Christi — при світлі Христовім.

173

Nunc dimittis servum tuum, Domine… Quia viderunt oculi mei salutare — Нині, Владико, можеш відпустити слугу твого… мої очі бачили твоє спасіння (Лк 2:29–30).

174

Ego te absolvo — Відпускаю тобі гріхи [твої].

175

Cathartes aura regnans — Верховна червоноголова катарта. Катарта червоноголова (Cathartes aura (Linnaeus, 1758)) — широко розповсюджений в обох Америках, крім Канади і північніших регіонів, хижий птах-падлоїд із родини катартових (американських грифів).

176

Fiat voluntas tua — Нехай твоя буде воля (Лк 22:42).

177

…якій-небудь розумній істоті з Арктура… — Арктур (д. — гр. Αρκτούρος [Arktouros], «Вартовий ведмедиці»), α Boo (альфа Волопаса) — старий оранжевий гігант, 4-а найяскравіша зоря в нічному небі, розташована майже за 37 світлових років від Землі. Станом на сьогодні про наявність у неї планет не відомо.

178

…судилося […] підкорити інші світи… — Натяк на експансіоністські настрої в американській зовнішній політиці межі ХІХ-ХХ ст.

179

…Версикулах Адама, на які лунає одповідь Розіпнутих… — Складний метафоричний образ, що ґрунтується на понятті про жанр коротких респонсорних (поперемінних) співів у католицькому григоріанському хоралі, складених із версикулів (лат. versiculi) — псалмових піввіршів, котрі виконуються почергово кантором, тут Адам, сольно (Ꝟ) і хором у відповідь, тут Розіпнуті, — Ꞧ. На форму образу нашаровується і його зміст: протиставлення гріхопадіння старозаповітного Адама новозаповітним спокутувальникам — послідовникам Ісуса Христа.

180

Wir […] marschieren weiter wenn ailes in Scherben fàllt. — Точніше: Wir werden weiter marschieren // Wenn ailes in Scherben fallt — «Ми крокуватимем’ далі, коли все розлітається вщент» (нім.). Перші слова приспіву нацистського військового маршу «Es zittern die morschen Knochen» [Тремтять порохняві кістки] (1933). Пікантність ситуації додає те, що автор слів — поет і дитячий (!) письменник Ганс Бауманн (1914–1988) — первинно написав його для потреб молодіжної католицької організації «Jugendbund Neudeutschland» (Нова Німеччина).

181

…ваші воліти, ваші мезоліти, ваші неоліти… — Мезоліт і неоліт — середній і новий кам’яний віки. Еоліт (’Ηως [Εos], «світанок» + λιθος [lithos], «камінь») — застарілий термін, використовуваний одним із засновників французької археології Ґабріелем де Мортільє (1821–1898) на позначення епохи, що передувала давньокам’яному віку — палеоліту, а також кремнієвих знарядь, що нібито використовувалися в той час.

182

…Ентропія і Proteus vulgaris — Proteus vulgaris (Hauser 1885) — грам-негативна бактерія (бацила) родини ентеробактерій, що входить до великої розмаїтої (звідси й назва на честь д. — гр. морського божества Протея, котрий міг приймати різні подоби) групи протеобактерій. Патоген, викликає захворювання сечовивідних шляхів у людей і тварин, спостерігається у ґрунті, воді та фекаліях. Уперше виявлена німецьким бактеріологом Ґуставом Гаузером (1856–1935).

183

…в берсерковім шалі… — Берсерки (д. — ісл., ber-serkr, «ведмежа сорочка») — могутні воїни, що б’ються із несамовитою люттю в стані, схожому на транс, зазвичай без панцирів, звідки й назва. Часті фігуранти скандинавських саг.

184

Κυριε, ελεησον […] Χριστε, ελεησον […] Κυριε, ελεησον, ελεησον ημας — Господи, помилуй… Христосе, помилуй… Господи, помилуй, помилуй нас (гр.).

185

SUPREME SECRETISSIMO — ЦІЛКОМ ТАЄМНО.

186

…пухкими пальчиками затикали голландські хлопчики-бюрократи… — У відомій дитячій книзі американської письменниці Мері Мейпс Додж (1831–1905) «Срібні ковзани» (Hans Brinker, or The Silver Skates, 1865; пер. Ірини Стешенко, 1963) є епізод про «гаарлемського героя» — сина воротаря шлюзів, який побачив дірку в дамбі і затикав її пальцем, поки його не помітили люди.

187

…вчинив lèse-majesté на особу суверенного абата… — Злочин проти монарха, образа його честі та гідності (лат. laesa majestas, «ображена величність»).

188

Neccesse est epistulam Sacri collegio mittendam esse statim dictem — Потрібно негайно продиктувати листа і відправити його Священній колегії.

189

Адже думка передбачає здатність до міркуванняя, а значить — наявність душі. — Відгомін міркувань Аристотеля (384–322 рр. до н. е.), викладених у його трактаті «Нікомахова етика» (Ηθικα Νικομαχεια [Ethika Nikomacheia]; пер. Віктора Ставнюка, 2002) про будову людської душі, що складається із частин, наділених здатністю до суджень та ін.

190

Говорять же про рослинну душу як передумову життя, правда? — Тут і далі в своїй промові абат спирається на інший трактат Аристотеля — «Περι Ψυχης / Peri Psuchës» [Про душу], а також його коментар засновником середньовічної схоластичної філософії Томою Аквінським (1225–1274) «In libros De anima expositio» (бл. 1268).

191

А ти говориш аллеґанською? — Аллеґанські гори (Alleghenies) — 640-кілометровий лісистий хребет у центральній і західній частині Аппалачів, обмежений рр. Сасквеганна та Нью-Ривер на півночі й півдні відповідно. Колишній природний західний кордон 13 первинних штатів США. Найвища точка — г. Спрус-Ноб (1 482 м).

192

Мовою Вульґати чи сучасною? — Вульґата — створений у IV ст. «загальноприйнятий» (лат. vulgata) текст латинського перекладу Біблії, що мав офіційний статус в римо-католицькій церкві у період з сер. XVI ст. по 1979 р. Головним чином, праця перекладача, редактора й укладача Ієроніма Стридонського (347–420), котрий завдяки цьому вважається одним із фундаторів перекладацького мистецтва і, зокрема, святим покровителем перекладачів.

193

Перше ніж заспіває півень, — відречешся ти тричі від Мене. — Див.: Мт. 26:34:

194

…окреслені в посланні Motu proprio… — Motu proprio (лат. «із власної ініціативи») — не назва документа, а його особливий тип у католицькому канонічному праві; офіційне рішення із конкретного питання, формально ухвалене з власної ініціативи сторони, яка його випустила, нібито не у відповідь на клопотання контрагента. Що стосується свята, то найпевніше, йдеться про Благовіщення, яке в римо-католицькій церкві відзначається 25 березня.

195

Ab hac planeta nativitatis aliquos filios Ecclesiae usque ad planetas solium alienorum iam abisse et numquam

1 ... 96 97 98 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кантика для Лейбовіца, Уолтер М. Міллер-мол.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кантика для Лейбовіца, Уолтер М. Міллер-мол."