Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Зібрання творів у семи томах. Том 7. Історична проза, статті, матеріали, Микола Васильович Гоголь 📚 - Українською

Читати книгу - "Зібрання творів у семи томах. Том 7. Історична проза, статті, матеріали, Микола Васильович Гоголь"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Зібрання творів у семи томах. Том 7. Історична проза, статті, матеріали" автора Микола Васильович Гоголь. Жанр книги: 💙 Сучасна проза / 💛 Поезія. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 102 103 104 ... 126
Перейти на сторінку:
драми з історії Запорожжя.

Червень, 12—13. Гоголь через Турін виїхав у Баден-Баден.

Липень, початок місяця — серпень. Гоголь у Баден-Бадені.

Липень, 21. З листа до М.Я. Прокоповича: «Який гидкий, який жахливий час! Дощ, сльота. Серце моє сумує за Римом і за моєю Італією! І не дочекаюся, поки мине місяць, котрий мені треба вбити на місцевих водах».

Серпень, 14. У Бадені Гоголь читає Смирновим дві перші глави з «Мертвих душ». На читанні присутні А.М. Карамзін, гр. Л.О. Сологуб і В.П. Платонов.

Вересень, початок місяця. Гоголь приїхав у Франкфурт.

Вересень, 3. З листа М.О. Смирнову: «Тургенєв, між іншим, сказав важливу істину, котра почасти відома, може, й Олександрі Осипівні, — що, мешкаючи за кордоном, нудишся за Росією, а не встигнеш приїхати в Росію, так уже нудить від Росії…»

Вересень, перша половина. Гоголь приїхав у Женеву.

Жовтень, середина місяця. Гоголь виїхав у Рим через Мілан і Флоренцію.

Жовтень (друга половина) — листопад (перша половина). Гоголь у Римі працює над «Мертвими душами».

Листопад, 2. З листа М.Я. Прокоповичу: «Я тебе просив вислати мені мої рукописи — всі повністю, без винятку. Будь ласка, не забудь цього виконати. Вони мені цілковито всі потрібні, в тому числі, разом з ними, є й друковані екстракти зі справ і доповідні записки, і малорос<ійські> пісні; все це надсилай. …Якщо що-небудь вийшло щодо російської історії, видання Нестора, або Київського літопису, Іпатьєвського чи Хлєбніковського списку — будь ласка, присилай. Якщо вийшов переклад Слов’янської історії Шафарика чи що-небудь стосовно слов’ян, чи міфол<огії> слов<’янської>, також які-небудь акти до древньої рос<ійської> історії, чи гарне видання російських пісень, чи малорос<ійських>, — все це візьми у Смірдіна, нехай поставить на мій рахунок…»

Грудень, 22. З листа до матері: «Я дуже радий, що ви трохи розважили себе поїздкою у Київ. Це для вас добре — і для здоров’я, і для задоволення, і для душі, бо приємніше молитися там, де спочивають святі. Щодо моїх почуттів і думок про це, ви праві, що сперечалися з іншими, що я не зміню обрядів своєї релігії. Це цілком справедливо. Тому що як релігія наша, так і католицька цілковито одне і те саме, і тому цілковито немає потреби змінювати одну на другу. Та й друга істинні».

1838

Січень—червень. Гоголь у Римі працює над «Мертвими душами».

Лютий, 5. З листа до матері: «Ви запевняєте, що наш клімат у Малоросії має ту саму дію, що в Італії, і що Кричевський мене вилікує неодмінно. На це я вам скажу, що клімат місцевий зовсім не той, що у Малоросії. У вас тепер, поза сумнівом, 25 градусів морозу, а тут 15 градусів тепла. Ніякого вітру, тепло і набагато краще, ніж навесні. …Клімат у Римі безпечний і найкращий у світі».

Квітень—травень. Гоголь зустрічається в Римі з поляками — членами ордену «із-мертвих-встанців» П. Семененком та І. Кайсевичем. Гоголь захоплюється їх релігійною діяльністю в ім’я вільної Польщі. Члени ордену роблять спробу схилити Гоголя до прийняття католицизму.

Квітень, 23. З листа О.С. Данилевському: «Ти питаєш мене, куди я влітку. Нікуди, нікуди, крім Рима. Посох мій мандрівний вже не існує».

Квітень, друга половина. Гоголь через М.Я. Прокоповича просить І.Г. Пащенка, «щоб він зробив невеликого роду викрадення яких-небудь казусних справ», потрібних йому для роботи над «Мертвими душами».

Червень, 25. З листа П.А. В’яземському: «Італія, прекрасна, моя ненаглядна Італія продовжила моє життя, але викорінити цілком хворобу, що деспотично увійшла в єство моє і перетворилася на натуру, вона не в силах. Що коли я не закінчу праці моєї?.. О, геть ця жахлива думка! Вона містить у собі ціле пекло мук, яких не доведи Боже відчути смертному».

Липень, 2. З листа М.Я. Прокоповичу: «… я про тебе думаю часто, завжди. І ні розкіш цих країн, де я живу тепер, ні південь, ні чудові небеса, ніщо не в силах перешкодити мені думати про тебе, з ким почався союз наш під алеями лип ніжинського саду, у другому музеї, на маленькій сцені нашого домашнього театру, і зміцнювався, стягнутий холодом петербурзького клімату, крізь усі дні нашого перебування разом».

Липень—серпень. Гоголь у Неаполі й Касталламаре.

Серпень, 14. Гоголь у листі М.П. Погодіну говорить про роботу над «Мертвими душами» і свої задуми: «…я веду свою роботу, і вона буде закінчена, але інші, інші… О друже! які існують великі сюжети».

Серпень, друга половина. Гоголь їде у Париж.

Серпень, 28. Гоголь із Ліворно в листі до матері просить відомостей «про теперішній стан нашого краю, чи поправляється наша Полтавська губернія, і який нинішній генерал-губернатор, і які прибутки наших поміщиків. Про це я нічого не знаю, а хотів би, між іншим, знати». Цікавлять його новини «про сусідів і хто з них приїздив до нас у церкву недільного дня і потім, звісно, обідав у нас, у що був одягнений чи одягнена, і що казав чи казала. Я не знаю, чого мені тепер прийшла фантазія знати про це».

Вересень, перша половина. Гоголь у Парижі.

Вересень (кінець місяця) — жовтень (перша половина). Гоголь повертається у Рим дорогою через Ліон і Марсель.

Вересень, 28. З листа О.С. Данилевському: «Я багато, багато разів шкодув<ав> через те, що взяв цю підлу дорогу на Марсель. Нічого рідного до самого Рима. Це, їй-бо, нудьга. Там хоч Женева з мамзелями Фабр і Калам, з чаєм у Коронованому готелі і, врешті, з натхненним Міцкевичем, що мені приносило чимало задоволен<ня>».

Грудень, 1. У листі М.П. Погодіну Гоголь говорить про роботу над «Ревізором»: «Я почав переробляти і виправляти деякі сцени, які були написані доволі недбало і необачно».

Грудень, 19. Гоголь Показує В.А. Жуковському пам’ятки Рима.

Грудень, 31. З листа О.С. Данилевському: «Я отримав лист від матусі. Вона пише, що у Полтаві чекала дуже довго, з тим, щоб дочекатися, коли даватимуть “Ревізора” у якомусь тамтешньому театрі і що кріпосний бовдур, якого відправили про це дізнатися, перебрехав і переплутав і нічого не добився, і що вони, натомість, потрапили на Шекспірового “Гамлета”, котрого вислухали усього, і на другий день, на їхнє невимовне задоволення, тобто матусі і сестри, дізналися, що гратимуть “Ревізора”, і вирушили того ж вечора. <…> З кільк<ох> випадково сказаних слів у листі матусі я міг також помітити, що мої співвітчизники, тобто Полтавської губернії, терпіти мене не можуть».

1839

Січень—червень (перша половина). Гоголь у Римі.

Січень, 18. З листа до В.М. Рєпніної: «Я такий тепер щасливий приїздом Жуковського, що це одне наповнює мене

1 ... 102 103 104 ... 126
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Зібрання творів у семи томах. Том 7. Історична проза, статті, матеріали, Микола Васильович Гоголь», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Зібрання творів у семи томах. Том 7. Історична проза, статті, матеріали, Микола Васильович Гоголь"