Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Зібрання творів у семи томах. Том 7. Історична проза, статті, матеріали, Микола Васильович Гоголь 📚 - Українською

Читати книгу - "Зібрання творів у семи томах. Том 7. Історична проза, статті, матеріали, Микола Васильович Гоголь"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Зібрання творів у семи томах. Том 7. Історична проза, статті, матеріали" автора Микола Васильович Гоголь. Жанр книги: 💙 Сучасна проза / 💛 Поезія. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 103 104 105 ... 126
Перейти на сторінку:
всього. Побачення наше було дуже зворушливим. Перше ім’я, вимовлене нами, було: Пушкін».

Лютий, 12. З листа О.С. Данилевському: «Я, як тобі вже відомо, проводив увесь час з Римом, тобто з його руїнами, природою і з Жуковським, котрий тепер тільки поїхав і залишив мене сиротою, і мені стало вперше сумно в Римі».

Березень, 8. М.П. Погодін приїхав у Рим.

Березень, 25. Гоголь, М.П. Погодін і С.П. Шевирьов відвідали майстерню О.А. Іванова.

Квітень—травень. Гоголь біля помираючого Й.М. Вієльгорського.

Травень, 5. З листа Гоголя М.П. Погодіну: «Йосиф, здається, справді помирає. Бідолашний, лагідний, благородний Йосиф. …Нема життя на Русі людям прекрасним. Самі тільки свині там живуть…»

Травень, 21. Смерть Й. Вієльгорського.

Травень, 30. З листа до М.П. Балабіної: «Я проводжу тепер безсонні ночі біля одра хворого, помираючого мого друга Йосифа Вієльгорського. …Клянуся, незбагненно дивна доля всього доброго у нас у Росії! Щойно воно встигає з’явитися — і одразу смерть!»

Липень, 5. Граф П.І. Кутайсов надсилає Гоголю та Є.Р. Рейтерну повідомлення про їхнє прийняття у члени-кореспонденти петербурзького Товариства заохочення художників.

Серпень, 15. З листа Гоголя М.П. Погодіну: «Ще тижнів на півтора залишаюся у Марієнбаді. …Нічого особливого зі мною не трапилося. Відчуваю порожнечу без тебе, але не сумую. Малорос<ійські> пісні зі мною. Припасаю і намагаюся якомога надихатися старовиною».

Серпень, 25. З листа С.П. Шевирьову: «Переді мною вияснюються і проходять поетичними лавами часи козацтва, і якщо я нічого не зроблю з цього, то я буду великим дурнем. Чи малоросійські пісні, котрі тепер у мене під рукою, навіяли їх, чи на душу мою найшло само собою яснобачення минулого, тільки я чую багато того, що нині рідко трапляється. Благослови!»

Вересень, 10. Гоголь з Відня пише С.П. Шевирьову про труднощі з роботою над новою драмою з історії Запорожжя: «Труд мій, котрий почав, не йде; а, відчуваю, річ може бути славна».

Вересень, 22. Гоголь і М.П. Погодін виїхали з Відня у Росію.

Вересень, 26. Гоголь приїхав у Москву і зупинився у М.П. Погодіна.

Гоголь пише матері листа з Москви з поміткою «Трієст»: «Якщо я буду у Росії, то це буде ніяк не раніше листопада місяця, та й то, якщо знайду для цього зручну нагоду і якщо ця поїздка мене не розорить».

Вересень, 27. 3 листа Гоголя П.О. Плетньову: «Я у Москві. …Як дивно! Боже, як дивно. Росія без Пушкіна. …Я побачу вас — і Пушкіна немає. Нащо вам тепер Петербург? До чого вам тепер ваші любі колишні звички, ваше колишнє життя? Киньте все! і поїхали у Рим. <…> Як близько там до неба. Боже, Боже, Боже! о мій Рим. Прекрасний мій, чудовий Рим».

Жовтень, 9. Гоголь у В.А. Жуковського читає «Мертві душі».

Жовтень, 17. Гоголь вперше присутній на виставі «Ревізора» у московському Малому театрі.

Жовтень, 24. Гоголь з Москви пише матері листа з поміткою «Відень»: «Я сьогодні виїжджаю. Вирішено, я їду в Росію на короткий час, на час, який дозволить мені пробути моє здоров’я».

Жовтень, 26. Гоголь з Аксаковими виїздить у Петербург.

Жовтень, 30. Гоголь у Петербурзі, зупиняється у П.О. Плетньова.

Листопад, 5. У листі до М.П. Погодіна пише, що через випуск сестер з Патріотичного інституту потребує грошей.

Листопад, 13. Гоголь з С.Т. Аксаковим говорив про розпочату трагедію з історії Запорожжя, «в якій все готово, навіть до останньої нитки в одязі дійових осіб; що це його давнє улюблене дитя, що він уважає, що ця п’єса буде найкращим його твором і що йому буде цілком достатньо двох місяців, щоб переписати її на папір».

Листопад, 14—15. Гоголь переїхав від П.О. Плетньова на квартиру В.А. Жуковського.

Листопад, 19. Гоголь забрав сестер з інституту і тимчасово оселив у Балабіних.

Листопад—грудень. Гоголь читає перші чотири глави «Мертвих душ» у М.Я. Прокоповича.

Грудень, 5. Гоголь у П.А. Вяземського читає перші глави «Мертвих душ» і початок повісті «Рим».

Грудень, 11. Гоголь у Карамзіних читає «Мертві душі».

Грудень, 17. Із сестрами та Аксаковими Гоголь виїздить із Петербурга до Москви.

Грудень, 21. Гоголь з сестрами у Москві, зупиняються у М.П. Погодіна.

Грудень, 29. З листа Гоголя О.С. Данилевському: «Так, я в Росії. Останню треба принести жертву. …я не буду в Малоросії і не маю ніякої можливості це зробити. Та бажаючи виконати синівський обов’язок, тобто надати матусі змогу мене бачити, запрошую її до Москви, на два тижні. На мене ж чекає, як сам знаєш, дорога немала в мій любий Рим, де там тільки знайду заспокоєння. Дух мій страждає».

1840

Січень. У Москві Гоголь зустрічається з композитором О.І. Верстовським, який збирався написати оперу «Страшна помста».

Січень, 25. З листа Гоголя М.П. Погодіну: «О, вижени мене, заради Бога і всього святого, геть у Рим, хай відпочине душа моя. Швидше, швидше. Я загину. Ще, мабуть, мотиве освіження! Не може бути, щоб я зовсім помер…»

Березень, 7. Гоголь пише П.О. Плетньову про труднощі з отриманням закордонного паспорта і просить вислати довідку про його службу у Петербурзькому університеті.

Квітень, 6. У «Прибавлении» до 28 числа «Московских ведомостей» надруковано об’яву Гоголя: «Пан, який не має власного екіпажу, шукає попутника до Відня, який має власний екіпаж, на половинних витратах…»

Квітень, 12. З листа Гоголя М.Д. Білозерському: «За два тижні я їду. Здоров’я моє та й я сам вже не годяться для місцевого клімату, а головне — моя бідна душа: їй немає тут притулку, чи, краще сказати, для неї немає такого притулку тут, куди б не доходили до неї хвилювання. Я ж тепер більше годящий для монастиря, ніж для життя світського».

Квітень, до 13. У Москву приїхала мати Гоголя Марія Іванівна з молодшою донькою Ольгою.

Квітень, 13. Гоголь читав у Аксакових перед пасхальною заутренею шосту главу «Мертвих душ».

Квітень, 27. Марія Іванівна Гоголь разом з дочками виїхала з Москви у Василівку.

Травень, 9. Гоголь у саду М.П. Погодіна влаштовує обід на честь своїх іменин. Серед гостей — І.С. Тургенєв, П.А. Вяземський, М.Ю. Лєрмонтов, М.Ф. Орлов, М.О. Дмитрієв, М.М. Загоскін, К.С. Аксаков, П.Я. Чаадаєв, О.С. Хомяков, М.С. Щепкін, П.Г. Редкін та ін. Лєрмонтов читав Гоголю уривки з поеми «Мцирі».

Травень, 18. Гоголь разом з В.О. Пановим виїхав у Італію, пообіцявши друзям повернутися за рік і привезти для друку перший том «Мертвих душ».

Червень, 10. У листі С.Т. Аксакову з Варшави Гоголь просить дістати для нього «яких-небудь докладних записок і справ», необхідних для роботи над «Мертвими душами».

Червень, 14. Гоголь і

1 ... 103 104 105 ... 126
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Зібрання творів у семи томах. Том 7. Історична проза, статті, матеріали, Микола Васильович Гоголь», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Зібрання творів у семи томах. Том 7. Історична проза, статті, матеріали, Микола Васильович Гоголь"