Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Проект «Україна». Галерея національних героїв 📚 - Українською

Читати книгу - "Проект «Україна». Галерея національних героїв"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Проект «Україна». Галерея національних героїв" автора Андрій Юрійович Хорошевський. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 106 107 108 ... 125
Перейти на сторінку:
об’єднує трупу. На жаль, нині таке розуміння в основному втрачене, а я намагаюся його зберегти…»

У цих словах, сказаних в інтерв’ю газеті «Бульвар Гордона», – режисерське і творче кредо Михайла Резниковича. Режисер – фігура особлива в театральній ієрархії. З одного боку, він може, а іноді і повинен бути абсолютним диктатором, навіть тираном, артисти повинні беззаперечно підкорятися його волі. Але така позиція неминуче приводить до конфліктів. І тоді завдання режисера – знайти дуже вузький прохід між численними сциллами і харібдами, інтересами і амбіціями багатьох людей. І саме тому такі люди, як Михайло Резникович, який ось уже десятки років очолює свій театр, є унікальними і в чомусь навіть неповторними…

Михайло Резникович народився 26 квітня 1938 року в Харкові. Він з дитинства захоплювався театром. Перше незабутнє враження про сцену, як згадував сам режисер, він отримав у Львові, куди незабаром переїхала родина. Коли йому було п’ятнадцять років, в місто із спектаклем «Живий труп» за твором Л. Толстого приїхав Театр імені Лесі Українки. Михайло потрапив на спектакль, і побачене, за його спогадами, справило на нього незабутнє враження.

Мрія пов’язати свою долю з театром вже сиділа в юнакові, проте після закінчення школи в 1955 році він за наполяганням батьків поступив на фізичний факультет Львівського університету. Через півроку Михайло став актором допоміжного складу Львівського російського драматичного театру. Ще два роки хлопець поєднував навчання в університеті і гру в театрі, поки, нарешті, не зрозумів, що фізика хоч і «цариця наук», але вона його абсолютно не спокушає. І у результаті в 1958 році Резникович виїхав до Ленінграда (як він сам говорив через роки – просто втік) і поступив у Ленінградський інститут театру, музики і кінематографії.

Михайло витягнув свій щасливий квиток – він потрапив у майстерню Георгія Товстоногова. Товстоногов – це ціла епоха в театральному мистецтві. Протягом тридцяти трьох років Георгій Олександрович очолював ленінградський Великий драматичний театр, «естетичний оазис інтелігенції», як його називали в ті часи. Завідуючи кафедрою режисури Інституту театру, музики і кінематографії, він виховав декілька поколінь май стрів режисури. В їх число потрапив і Михайло Резникович.

Все йшло своєю чередою – п’ять років навчання, потім завершальний акорд – дипломний спектакль. Михайло для постановки вибрав повість Бориса Балтера «До свидания, мальчики», що з’явилася спочатку в журналі «Юность», а потім вийшла у видавництві «Советский писатель». Разом з автором він декілька місяців працював над інсценуванням повісті, щоб потім поставити її в московському Театрі імені Ленінського комсомолу. Все йшло добре, проте потім, з незрозумілих причин, постановка зависла. Режисер-початківець цілком міг лишитися при розбитому кориті, але, на щастя, допоміг Товстоногов. Якраз в той момент до нього звернулися з київського театру імені Лесі Українки з проханням знайти їм молодого режисера. Кияни зацікавилися темою дипломного спектаклю Резниковича, а потім і запросили його на постійну роботу. Ця ситуація влаштовувала Михайла, і він переїхав до Києва.

За перші три сезони в театрі Резникович ставить спектаклі «Хто за, хто проти?» за романом Павла Загребельного «День для прийдешнього» і п’єси «Насмішкувате щастя моє» за листами А. П. Чехова. Перший спектакль витримав більше тисячі вистав, «довгожителем» став і другий – він протримався на сцені 18 років.

Резникович ще молодий, але його ім’я вже відоме в театральних колах. У 1966 році його запрошують до Москви, причому відразу два театри – А. Ефрос звав до Театру Ленінського комсомолу, а Б. Львов-Анохін – у Театр ім. Станіславського. Михайло вибирає останній. Тим часом радянські танки, що увійшли в 1968 році до Праги, остаточно підвели риску під «відлигою». Влада узялася за інтелігенцію, «виховних заходів» зазнали Ефрос, Любимов, Єфремов та інші театральні діячі. Львова-Анохіна до певного часу не чіпали, але в 1970 році зняли і його. Театру ім. Станіславського нав’язали нового режисера, працювати з яким, як згадував Михайло Юрійович, було неможливо. І тоді він вирішив повернутися до Києва.

У 1970-му відбулося «друге пришестя» Резниковича в Театр ім. Лесі Українки. Відразу він ставить п’єсу за повістю Данііла Граніна «Хтось винен». Цю п’єсу в Москві заборонили до постановки, проте до Києва ця заборона, мабуть, просто не дійшла. Співпраця з Граніним на цьому не закінчилася – за його сценарієм Михайло Юрійович зняв на кіностудії Довженка фільм «Дощ у чужому місті», що отримав декілька призів на міжнародних фестивалях. Окрім театру і кіно, Резникович працював на радіо, з 1971 року викладав режисуру, а з 1976-го – театральну майстерність у Театральному інституті імені Карпенка-Карого.

У 1982 році Михайло Резникович став головним режисером Театру імені Лесі Українки. «У трупі театру було мало здібної молоді, – згадував Михайло Юрійович, – від оновлення колективу багато що залежало. Але деякі актори – і зовсім не люди похилого віку! – відчули загрозу своєму спокійному існуванню». Почалися інтриги з підключенням вищого керівництва, і у результаті в 1984 році Резникович написав заяву про звільнення. Він виїхав до Новосибірська, працював у місцевому театрі «Червоний факел», у 1988-му повернувся до Києва, викладав у Театральному інституті.

У 1994 році відбулося третє за рахунком «пришестя» Резниковича до Театру російської драми імені Лесі Українки. Здавалося, настали часи, коли режисери і актори можуть не озиратися на владу. Проте в 2005 році, після перемоги «оранжевої революції», над Резниковичем знову згустилися хмари. Провина режисера полягала в тому, що він на виборах 2004 року підтримав «не того» кандидата. Цього виявилося достатньо, щоб звільнити Михайла Юрійовича з його поста, завести на нього кримінальну справу. Тільки після численних протестів з боку колективу Театру російської драми, громадськості і діячів культури в грудні 2005 року він був відновлений на посаді. Втім, сам режисер вважає, що тодішня влада мала до цього конфлікту «двоюрідне відношення»: «Все це було типовою акторською інтригою із залученням людей із влади».

Фраза «незважаючи на вік, він сповнений планів і енергії» давно вже стала поширеною. Але стосовно до Михайла Резниковича інакше й не скажеш. У художнього керівника Театру російської драми не буває простоїв. Як тільки він закінчує роботу над одним спектаклем, відразу ж береться за інший. Він не може жити без театру, а театр – без нього. «Стіни цього театру мені допомагають, – говорить Михайло Юрійович. – Взагалі вони завжди допомагали хорошим спектаклям і здібним людям. У них витає дух успіху…»

Ріхтер Святослав Теофілович

(1915—1997)

Геніальний піаніст, громадський діяч, один із найвидатніших музикантів ХХ століття

1 ... 106 107 108 ... 125
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». Галерея національних героїв», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проект «Україна». Галерея національних героїв"