Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Між солов'ями, Світличний Костянтин 📚 - Українською

Читати книгу - "Між солов'ями, Світличний Костянтин"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між солов'ями" автора Світличний Костянтин. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 10 11 12 ... 21
Перейти на сторінку:

Вітя спочатку охоче брався за їх виконання, потім йому набридало, і він забував про них. Коли Вітю обрали до сантрійки, він мало не тиждень ходив акуратний, з білим комірцем, в начищених до блиску черевиках. А потім все пішло постарому.

Одного разу в класі зникли кольорові олівці. Маленька кароока Люба Кириченко принесла їх на урок малювання вперше, і от вони зникли. Дівчинка поплакала та й забула.

Лише через кілька тижнів на одному з уроків малювання вона піднесла руку і сказала вчительці:

— Мої олівці у Віті Мірошниченка.

— Іди ти! — відгукнувся Вітя. — Сам купив.

— А вони мічені, — сповістила Люба. — Всередині коробки — дві клякси... я ненароком ляпнула.

Перевірили, і виявилось, що це правда. Вітя наїжачився і сопів, не бажаючи давати пояснення.

— у Забери свої погані олівці. Дуже мені потрібні, — буркнув він.

Вчителька залишила хлопця після уроків, щоб поговорити з ним, але він вперто відмовчувався. Обличчя його було понуре, наче покірне й винувате, але Віра Іванівна" бачила, що він і не думає каятись.

Одне тільки втішало її: ніхто з дітей незахоплювався його витівками, всі ставились до них осудливо, навіть вороже, і вчителька була певна, що згодом у хлопця це пройде.

Одного разу видався теплий сухий сонячний день, і Віра Іванівна вирішила провести заняття фізкультури на повітрі. Учні забрали з собою портфелі, щоб не повертатися потім до класу (це був останній урок), і вийшли на шкільний спортивний майданчик.

— Я зараз додому втечу, — шепнув Вітя одному з учнів.

— Ну й дурень! — відізвався той.

— Я в тій школі не боявся вчительки, Í тут не боюсь, — продовжував Вітя вже голосніше.

— І ми не боїмось,' — 'втрутилась в розмову Люба Кириченко. — Ми поважаємо.

— Однаково втечу, — настирливо тягнув своє Вітя Мірошниченко.

— А ми не пустимо, — рішуче сказав хтось із хлоп'яків.' — Ще й наб'ємо.

Віра Іванівна, що йшла спереду, обернувшись на гамір, побачила, як за Вітею гониться група учнів.

— Верніться! — гукнула вона дітям. — Хто вам дозволив? Хай втікає, якщо йому хочеться. Прийде завтра — спитаємо.

Камінчук випадково спостерігав цю подію з вікна кабінету.

Взагалі він мало займався молодшими класами. Там командував другий завуч. Проте Василь Васильович час від часу відвідував уроки в молодших класах і більшменш знав роботу кожного вчителя. Віру Іванівну вважав досвідченою і сумлінною вчителькою.

— Що трапилось? — запитав він її, зустрівши після уроків.

— Учень цей, новенький. Задумав раптом втекти з фізкультури. — Вчительці було трохи незручно перед Камінчуком. Вона і сама не сподівалась, що в її класі може таке трапитись.

— Треба суворо покарати, — не задумуючись, порадив завуч.

— Ні, Василю Васильовичу, це йому не допоможе, — заперечила Віра Іванівна. — До нього якусь іншу одмичку треба підібрати. Він в своїй основі — —хороший хлопець, але занедбаний.

На другий же день діти почали дражнити Вітю дезертиром. Вчителька почула й заборонила. І знову після уроків відбулася бесіда з хлопцем:

— Чому ти вчора втік?

Вітя стояв біля дошки, опустивши голову, і не збирався відповідати. Віра Іванівна розсердилась.

— Постій, подумай, — сказала вона. — — Діти пішли вже додому, а ти стій хоч до вечора, коли ніг не шкода. — Вона заходилась перевіряти зошити.

Хвилин десять панувала мовчанка. Вітя шморгав носом, переступав з ноги на ногу, зітхав, витирав спітнілого лоба, кректав, намагаючись, очевидно, нагадати про своє існування, але вчителька наче забула про нього, нахилившись над столом.

— Я стану хорошим учнем, — сказав він нарешті.

"Набридло, видно стояти", — подумала вчителька і, озирнувшись, здивувалась: хлопцеві очі не брехали. Вона зібралась, було, прочитати йому довгу нотацію, а тепер передумала.

— Іди додому, — сказала і знов схилилась над зошитом.

Він не поспішав. Повільно зібрав підручники в портфель, постояв трохи, щось міркуючи, потім зітхнув і наважився:

— Там хлопці під дверима. Хочуть побити мене. Я не боюсь, але...

Віра Іванівна вийшла в коридор і справді побачила дітей. Ті стояли біля вікна насторожені, войовничо збуджені. Вона і бровою не повела.

— Вітю чекаєте? — опитала. — Молодці, не кидаєте товариша в скруті.

Хлопці ніяково перезирнулися і, як по команді, опустили очі.

— Вітя дав слово виправитись. Я вірю йому. А ви?

Хлопці переминалися з ноги на ногу, зітхали, але ніхто з них не зронив і слова у відповідь на запитання вчительки.

"І впертий же народ. Не схвалюють мого довір'я", — догадалась Віра Іванівна í нишком посміхнулася.

— І ми віримо, — сказав нарешті один і" них тихо і невпевнено. Інші не стали заперечувати, але ще нижче опустили голови.. Принишклі і серйозні, діти тісною зграйкокт рушили по коридору. Вітя йшов позаду самотній, наче забутий ними.

"Не повірили вони йому", — подумала вчителька, дивлячись учням услід.

І тільки тепер відчула, як утомилася за день.

* * *

Що там за гамір на вулиці?

Филимон Прокопович Ворона відхиляє завіску і дивиться через вікно на дорогу. Вулиця заповнена веселими людьми, перев'язаними рушниками, з квітками на грудях.

Весілля йде. Багате шахтарське весілля.

Спереду процесії * — молода з молодим. Поверх білого весільного плаття на ній пальто накинуте, а він в темному костюмі без кашкета, хоч надворі вже холодно. За ними — молодий чубатий баяніст утинає гопака. І молоді і старі — всі танцюють, приспівують, присвистують, як і належить на весіллі.

Ворона з хвилину спостерігає, скептично оглядаючи процесію, потім старанно розправляє шторку і знов сідає за стіл. "Женяться, — думає він. — А чи скоро будуть розженюватися? Знаю я цю молодь..." Він вмокає перо, довго трясе чорнильницею і буркотить: "Ага, про дошки ще треба", — І шкребе пером. Гостроносий, в окулярах, з довгим зализаним назад волоссям, Ворона скидається на дячка. Ліве вухо його здається довшим від правого. Дехто навіть розповідає, в силу яких обставин це вухо подовшало.

Буцімто трапилось це ще до революції, .коли Ворона був хлоп'яком.

Любив малий Филимон дражнити сусідського Пірата. Примоститься, бувало, в себе в дворі під парканом, закладе камінець в рогатку або шматочок битого чавуну і спостерігає в дірку. Тільки Пірат вилізає з будки, а Филимон нишком — блись його по ребрах!

Заскавучить собака від болю та назад у схованку. А бешкетник міняє засідку і знов чекає. Через якийсь час собака вилазить з будки, сторожко озирається, але не бачить небезпеки і заспокоюється. А тут Филимон із-за паркану — хвать! І сидить зловтішно сміється, задоволений. І так з дня в день розважається, став, як снайпер: жодного промаху. Бідний Пірат так наполохався і знервувався, що навіть з будки перестав вилазити. Лежить і скиглить потихеньку, бо немає йому життя. Навіть господар помітив це і почав думати, що пес захворів.

Малий ¡Ворона до того знахабнів, що зайшов одного разу з вулиці, присів біля сусідської хвіртки і три рази підряд вистрілив прямо в будку. Пірат з переляку підняв скажений лемент, а потім почав розпачливо і ¡протяжно вити.

Филимон потихеньку реготав під парканом і не зчувся, як хтось раптом схопивйого за вухо. Крутнув він головою туди,, сюди — еге, попало вухо в міцні руки. Скосив очі і, побачивши сусіда, господаря, почав потихеньку скиглити, точнісінько так,, як ¡Пірат, коли йому дошкуляли з рогатки.

Незважаючи на те скигління, став господар спроквола його піднімати, тримаючи за вухо, і підняв мало не на півметра над. землею. Саме в ту хвилину і почало його вухо витягуватись. З тих пір, кажуть, воно в нього й зробилося довшим.

...Захопившись писанням, Филимон Прокопович не помічає, що прийшла дружина з базару і вже щось ворожить там, на кухні.

Вона заходить в світлицю і, витираючи мокрі руки об хвартух, говорить Филимонові:

— Загубила сьогодні Лецькова молодиця гроші. Носила в вузлику, якось ненароком випустила та й...

Филимон знає Лецькову молодицю. Висока огрядна жінка і, крий боже, яка роззява.

— Хай би ховала в пазуху, — озивається він.

— Заявила в міліцію. Може, значить, .хто знайде, так щоб...

— Хе-хе-хе! Який же дурень принесе? То вже поминай, як звали, — зловтішається Ворона.

— Знайшовся один. Хлопець якийсь прийшов у міліцію і віддав усі до колійки.

Филимон Прокопович здивовано мружиться на дружину, наче його несподівано ошукали. Він не вірить.

— Ну, знаєш... Тут щось підтасовано.

— Коли ти перестанеш вважати шахраями всіх живущих на світі? Тобі це ще не набридло?

Филимон Прокопович не наважується вступити в суперечку. Він знає важкенький характер дружини. Схиляється над паперами і знову шкребе.

Дружина ставить на плитку каструлю з водою.

— Де Віктор? — питає вона з кухні.

— Де ж, як не в школі, — в голосі Ворони вчувається зневага і презирство. — Знов, видно, роботу якусь загадали...

— Хай попрацює. Не злиняє.

— Директорових свиней скоро, мабуть, годувати примусять. — Уява його малює директорових свиней, а біля них — сина. Свині кувікають, вищать і прямо з Вікторових рук хапають шкільні буряки.

Ворона тягнеться рукою до полиці, бере звідти червоненького синового зошита і кличе дружину.

— Ось подивись, — тиче він пальцем в сторінку. — Завуч перевіряв роботу і не виправив, грамотяга, помилку. Треба "беруть", а тут так і залишилось "бируть".

— Біда не в тому, що завуч пропустив, а в тому, що Віктор помилився, — заперечує дружина.

— Так вчать! — доводить своє Филимон Прокопович, і — Куди йому навчати, якщо він сам, маїбуть, усю грамоту заібув. Закінчив з горем пополам якийсь там заочний...

Він рішуче встромив ручку в чорнильницю і знов заскрипів пером.

— Що пишеш? — поцікавилась дружина, докірливо хитнувши головою. — Знов, мабуть, скаргу?

Ворона підняв руки перед обличчям, немов захищаючись.

— Ти сюди не втручайся.

Вона підкинула в .грубку, 'заглянула в каструлю, потім увійшла в світлицю, сіла на стілець і довго стежила за чоловіком. Нарешті промовила:

— Іноді нагадуєш ти мені, Филимоне, отого діда, що жив у нашому селі, коли я була маленькою. Помер він давно, той дід. Такий рахубний був, нікого за людей не вважав. Іде, бувало, по вулиці — сердитий, насуплений. Зустрічає одного і, не дивлячись у вічі, каже йому: "Дурень ти, недотепа! Паркан не вмієш як слід полагодити", — І йде далі, залишивши приголомшеного чоловіка стояти серед вулиці з виряченими очима.

1 ... 10 11 12 ... 21
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між солов'ями, Світличний Костянтин», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між солов'ями, Світличний Костянтин"