Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Проект «Україна». Галерея національних героїв 📚 - Українською

Читати книгу - "Проект «Україна». Галерея національних героїв"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Проект «Україна». Галерея національних героїв" автора Андрій Юрійович Хорошевський. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 116 117 118 ... 125
Перейти на сторінку:
нагород: П. Саксаганський був удостоєний звання народного артиста УРСР і СРСР, нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора. Останній його виступ на сцені відбувся в травні 1935 року. У 1939 році було широко відзначено 80-річчя великого актора і режисера, а наступного року, 17 вересня, П. Саксаганського не стало.

Муратова Кіра Георгіївна

(народилася 1934 р.)

Кінорежисер-постановник, народна артистка України, академік АНУ, член Національної спілки кінематографістів України

Кіра Муратова – без сумніву, культова фігура не тільки вітчизняної, але і світової кінематографії. Майстерність і унікальність цього самобутнього і яскравого художника очевидні. Не випадково Муратову названо серед ста кращих режисерів світу, а Україна і Росія сперечаються сьогодні за право вважати її «своїм» кінематографістом. Але Кіра Муратова не визнає національностей, іменуючи себе одеським режисером. Вже більше 40 років вона живе в Одесі, знімаючи свої картини тільки там – на рідній кіностудії.

Кіра Муратова народилася 5 листопада 1934 року в бессарабському місті Сорока (нині – Молдавія). Після закінчення у ВДІКу майстерні С. А. Герасимова разом зі своїм чоловіком Олександром вона приїхала до Одеси. У 1964 році вийшов їх фільм «Наш чесний хліб». Потім творчі і життєві шляхи Кіри і Олександра розійшлися, кожен пішов своєю дорогою: Олександр виїхав до Києва, а Кіра залишилася з дочкою в Одесі.

Через три роки Кіра зняла свій перший самостійний фільм «Короткі зустрічі» – розповідь про те, як зустрілися Вона і Він і полюбили одне одного. Але життя, нелегке, повне умовностей, розлучало їх, залишаючи для любові миті коротких зустрічей. Над фільмом прошуміли легкі «грозовиці»– його випустили в прокат не «тим» екраном, обмеженим тиражем.

А ось над наступною картиною Муратової «Довгі проводи» вибухнула справжня «гроза». Фільм назвали надмракобісним і надантирадянським, а також таким, що руйнує всі основи радянського суспільства. Кіра Муратова, що ніколи не вступала ні в які полеміки, не заперечувала, тільки сказала: «Фільм знятий. Дивіться». Але подивитися ні «Довгі проводи», ні «Короткі зустрічі» глядачеві не дали – на довгі 20 років картини поклали «на полицю».

У роки застою творчість Муратової переслідувалася передовсім через те, що ні вона сама, ні її герої ніяк не вписувалися в тодішні уявлення про те, які ж потрібні люди на екрані. Її фільми «Пізнаючи білий світ» (1979), «Серед сірих каменів» (1983), «Зміна долі» (1987), «Астенічний синдром» (1989) важко знаходили шлях до глядача. А потім, коли прийшли інші часи, були заслужені нагороди і премії. Так сталося, наприклад, з одним з найвідоміших фільмів режисера «Астенічний синдром». Цей фільм 1989 року викликав «традиційне» несхвалення партійного керівництва, був випущений в обмежений прокат, що означало показ у окраїнних кінотеатрах. А буквально через рік «Астенічний синдром» був нагороджений премією «Ніка» – найвищою кінематографічною нагородою на просторах тоді ще існуючого СРСР – і відзначений спеціальним призом Берлінського кінофестивалю. Нагородами були відзначені і подальші фільми Кіри Муратової: «Чутливий міліціонер» (1992), «Захоплення» (1994), «Три історії» (1996), «Настроювач» (2004) та ін.

Кіра Муратова – дуже працелюбний режисер. Вона завжди довго і ретельно шукає виконавців. «Я придивляюся до людей, порівнюю, пробую, ними надихаюся, відштовхуючись від їх особистості, придумую якісь драматургічні ситуації, епізоди». У неї знімалися Володимир Висоцький, Ніна Русланова, Зінаїда Шарко, Рената Литвинова, Сергій Маковецкий і багато інших. Вона уміє показати відомих акторів у найнесподіваніших амплуа. Вражає й її робота з фактурою (відомий критик Сергій Кудрявцев навіть назвав Муратову «приборкувачем фактури»): звичний світ немов відкривається по-новому, звичайні люди перестають бути «сірими» особами, а їх проблеми зростають до загальнолюдських масштабів. Актори, яким довелося попрацювати на знімальному майданчику з Кірою Георгіївною, обожнюють її.

Для Муратової кіно було, є і буде – це найважливіше. «Кіно – це радість! Ніяких інших справжніх радощів для мене не існує. Я знаю, що мені завжди на знімальному майданчику буде добре, неодмінно. А інакше цим дуже важко і болісно займатися», – говорить Муратова. Кіно для неї – не тільки найбільша радість, але і віддушина, «нематеріальне місце», де все відбувається за її законами – законами персональної, муратовскої естетики. І їй подобається робити кіно – створювати своє справжнє царство свободи і відчувати себе в цьому цар стві повністю вільною. Коли у Кіри Муратової запитали, чи є у неї як у режисера ідея фікс, вона відповіла: «Знімати, знімати і знімати».

Крушельницька Соломія Амвросіївна

(1872—1952)

Українська оперна співачка, що посіла одне з провідних місць у сузір’ї знаменитих світових виконавців кінця XIX – початку XX століття

Уславлені діячі літератури та мистецтва – Пуччіні, Леонкавалло, Штраус, Карузо, Шаляпін, Кардуччі, Дузе і багато інших були не тільки гарячими прихильниками величезного таланту Соломії Крушельницької, але й її добрими друзями. А диригенти Тосканіні і Муньоне навіть змагалися між собою за честь диригувати спектаклем за участю цієї примадонни. Народилася «чародійка сцени» 23 вересня 1872 року в селі Білявинці на Тернопільщині в родині греко-католицького священика. Музика увійшла до життя Соломії з раннього дитинства, з колискових пісень матері, Теодори Григорівни, яка дуже любила співати.

Будучи ще зовсім маленькою, дівчинка вчилася грати на фортепіано, а з 10 років виступала в хорі, організованому її батьком, і навіть якийсь час була його художнім керівником. Подмітивши великий потяг дочки до музики, батьки зайняли грошей і відправили її вчитися у Львівську консерваторію. У 1893 році Соломія закінчила консерваторію з відзнакою і відразу ж із великим успіхом дебютувала на сцені Львівської опери. Ставши солісткою оперного театру, вона вирішила не зупинятися на досягнутому і восени того самого року відправилася до Мілана, де збиралася продовжити музичну освіту. Своїм голосом і артистизмом Соломія відразу ж привернула до себе увагу педагогів і заслужила «звання» «найталановитішої і вихованої» серед всіх учениць міланської школи бельканто. Через рік молода вокалістка вже співала провідні партії в оперних театрах Італії.

Слава Крушельницької швидко покотилася по всіх країнах Європи і досягла Росії. Один із кращих у той час оперних театрів – Одеський – поспішив запросити примадонну на гастролі у складі італійської трупи. Після успішного виступу в чорноморському місті Соломія весною 1897 року рушила до Латинської Америки, а в сезони 1898—1902 років працювала у Великому театрі Варшави.

Виступаючи з тріумфом у Варшаві, Соломія також щорічно

1 ... 116 117 118 ... 125
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». Галерея національних героїв», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проект «Україна». Галерея національних героїв"