Читати книгу - "Проект «Україна». Галерея національних героїв"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
У середині літа 1910 року Соломія вийшла заміж за італійського адвоката Чезаре Річчоні, колишнього мера приморського міста Віареджо, де у Крушельницької був власний будинок. Весілля відбулося в Буенос-Айресі під час чергових гастролей.
Знаходячись у зеніті слави, Соломія Амвросіївна вирішила піти з оперної сцени і присвятити себе концертній діяльності. Встаннє вона виступила в «Ла Скала» в лютому 1915 року на прем’єі опери Піццетті «Федра», але свої концертні турне по Європі і Америці почала тільки в 1923 році, витративши роки на підготовку нового репертуару.
Гастрольні маршрути Соломії проходили по багатьох містах світу, завжди завершуючись на рідній землі Галичини. У 1939 році після смерті чоловіка Крушельницька вирішила назавжди повернутися на батьківщину і приїхала до Львова, якраз у той час, коли територія Західної України стала радянською. У 1944 році всесвітньовідома співачка стала педагогом Львівської державної консерваторії імені Лисенка, а через 8 років – професором.
Останніми роками Соломія жила і працювала на рідній землі, передаючи свій багатий досвід і величезні знання молоді. Незважаючи на похилий вік, співачка виступала і з сольними концертами, останній з яких відбувся, коли їй було 77 років. Вона померла від раку горла 16 листопада 1952 року і була похована на Личаківському кладовищі недалеко від могили свого друга Івана Франка.
Гмиря Борис Романович
(1903—1969)
Видатний оперний співак
У 2003 році, до 100-річчя Бориса Гмирі, ЮНЕСКО в своєму спеціальному посланні відзначало: «Гмиря відомий як Борис Великий і його величний бас визнаний унікальним феноменом, що належить не тільки Україні, але і світовій культурі в цілому… Його філософські та епістолярні праці також становлять величезну цінність для світової культури». Людина дивовижного і різностороннього таланту, Борис Гмиря заради кращого і більш ситого життя міг переїхати до Москви, а може навіть до Парижа або Нью-Йорка. На нього завжди був попит, його феноменальний голос знали у всьому світі. Але він залишався удома, тому що любив Україну не на словах…
Він народився 23 липня (5 серпня) 1903 року в Лебедині (нині – Сумська область). Родина ледве зводила кінці з кінцями, грошей, які заробляли батьки (батько – каменяр, мати – швачка), часто не вистачало, щоб прогодувати дітей. Коли Борис закінчив школу, попросив батька віддати його в училище, проте той, за спогадами Бориса Романовича, відповів: «В училищі потрібна форма, а мій заробіток – 11 рублів на місяць».
Вже в 11 років хлопчик самостійно почав заробляти собі на хліб. Був посильним, різноробочим, матросом, кочегаром. У 1930 році він вступив у Харківський інженерно-будівельний інститут, який з відзнакою закінчив у 1935-му. У тому ж таки році Борис поступив в аспірантуру Харківського науково-дослідного інституту споруд. Він написав декілька статей і навіть одержав премію за удосконалення конструкції бетономішалки. Проте будівельником Борис Гмиря так і не став…
Його приголомшливий голос візначили ще під час студентських концертів. Хтось порадив Борису піти на прослуховування в Харківську консерваторію. Члени приймальної комісії буквально обімліли, коли почули цей густий бас. Але за тодішніми правилами вчитися одночасно в двох вузах було не можна. За Гмирю замовив слово викладач вокалу і майбутній наставник Павло Голубєв. Він пішов на прийом до наркома освіти Миколи Скрипника і добився, щоб для Гмирі зробили виняток і дозволили вчитися одночасно в двох вузах.
З 1936 року Борис співав у Харківському оперному театрі. Через три роки він стає лауреатом Всесоюзного конкурсу вокалістів у Москві, після чого йому пропонують роботу у Большому театрі і Ленінградському оперному театрі. Але Гмиря залишається в Україні. У 1941 році йому було присвоєно звання заслуженого артиста УРСР.
Коли почалася війна, Гмиря опинився в окупованому німцями Харкові. Він співав у театрах (у Харкові, потім в Кам’янці-Подільському), як і інші артисти, що не встигли евакуюватися в тил. Пізніше це стало приводом для звинувачень його в зраді.
З 1945 по 1957 рік Борис Романович працював у Київському театрі опери і балету. У 1951 році, за особистим розпорядженням Сталіна, проминувши «проміжне» звання народного артиста УРСР, Гмиря був удостоєний звання народного артиста СРСР, в 1952 році артистові була присуджена Сталінська премія. В його репертуарі було близько 40 оперних партій, головними серед яких були партія Тараса («Тарас Бульба»), Кривоніс («Богдан Хмельницький»), Сусанін («Іван Сусанін»), Мефістофель («Фауст»).
Незважаючи на всі нагороди і премії, за кордон Бориса Гмирю випускали неохоче, тільки в країни соцтабору, західні країни були для нього закриті. На виступи Гмирі до Москви і Києва приходили заявки з кращих оперних театрів США, Італії, Великобританії, Голландії, але у відповідь незмінно йшли телеграми: «Гмиря хворий». У Київській опері, якій артист віддав стільки сил і енергії, продовжувалося його цькування. Головний «аргумент» був все той же – в роки війни Гмиря нібито співробітничав з німцями. Насправді це була елементарна заздрість, яка завжди є супутницею справжнього таланту. У результаті в 1957 році Борис Романович був вимушений піти з театру.
Воістину, немає пророка в своїй вітчизні – Гмирю знали і любили у всьому світі, його платівки розходилися величезними тиражами, в 1962 році його ім’я було включене в престижну музичну енциклопедію «Хто є хто». А на батьківщині великий співак не мав постійного місця роботи, заробляв на життя гастролями. Серце Бориса Гмирі не витримало цієї боротьби 1 серпня 1969 року. Він був похований на Байковому кладовищі в Києві.
Вертинський Олександр Миколайович
(1889—1957)
Кумир естради ХХ століття, композитор і виконавець пісень
Говорячи про Олександра Вертинського, дуже важко розставити всі крапки над «i», відповісти чітко на питання, хто він – співак, поет, письменник, актор? Вертинський настільки багатогранний у своєму таланті, що визначити чітко межі його таланту неможливо. Він – людина мистецтва у всій її повноті, і саме тому його так обожнювала публіка…
Олександр народився 9 (21) березня 1889 року в родині київського повіреного. Він рано втратив батьків: матері не стало, коли йому були три роки,
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». Галерея національних героїв», після закриття браузера.