Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дата Туташхіа" автора Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 13 14 15 ... 238
Перейти на сторінку:
коняку ще.

— Навіщо ти це робиш, цікаво б знати? — питаю.

— Можу, то й роблю, а чому б мені й не робити? — відказує.

Пішли вони втрьох іще вдосвіта. Увечері вернулися. Пригнали двох корів з телятами й чудового коня. Дата, звісна річ, худобу брав без помилки. Ні одна жива душа не вийшла їх зустрічати, всі сиділи в себе дома, з вікон непомітно визирали.

Найняли Будари робітників, розкорчували землю під хліб, під катроплю, купили зерна, зорали поле, засіяли й заволочили, і добудували хату, завели свиню й птицю.

Не втерпів я, спитав якось Дату, скільки він Бударам грошей дав, що вони так оббудувалися й розжилися.

Подивився Дата прямо мені у вічі, довго так дивився, одвернувся й знову за клепку взявся, а тоді й каже:

— З тобою, Дігво, щось сталося від того, що вони так оббудувалися?

— Чого б це зі мною щось сталося,— одказую,— тільки даремно ти так думаєш, що Будари тобі в горі поможуть, головою за тебе накладуть!

— Мені їхня допомога не потрібна,— каже Дата,— розживуться вони, багатому добре діло легко зробити, трапиться їм якийсь бідолаха, і як я їм допоміг, так і вони йому допоможуть. А в моїй скруті, якби я був навіть хрещеником намісника, і то ніхто не допоможе.

— Добре,— кажу,— курчат восени лічать. Коли Будариха з повітки молоко в скляній банці носила, вже тоді я зрозумів, що вони за пташки... Скільки все ж таки ти їм дав?

— Триста карбованців. Не просили, сам дав. Позичив. Міг і подарувати, тільки дароване не піде їм на пожиток, прахом розвіється, добро своїм потом наживати треба!

Настала весна, я — додому, обсіявся, дав усьому лад. Літо, звісно, пора селянська. Восени знову на Кубань. Дата зустрів мене похмурий, душа не на місці. Що його мучило, я так і не зміг зрозуміти.

Восени зібрали врожай. Будари невідь-скільки зерна в засіки понасипали, і картопля вродила, масла й сиру запасли, десятипудового кабанця закололи. І борг повернули. Та тільки тих люб’язних і приязних Будари й Бударихи паче й не було. У підсліпуватого Будари очі ніби стали бачити, Будариха в ліс уже не ходить, сидить дома, рукоділлям займається, домівці, мовляв, господарка потрібна. Будара звідкись робітника привів, каліку кривого. Той кривий і на розум накульгував. Усе з усмішечкою і під ніс собі мимрить. Працював він у них від рання до смеркання, за сороківку на день надривав пупа, горопаха. І не те біда, що дурненький, кожному селу свій дурник потрібен,— шкода його було, не можу тобі й сказати як. Сороківку за отакий труд платити — гріх великий. Дата сказав про те Бударі, а той йому: «А навіщо дурневі більше?»

Коли б ти бачив, як Будара з лісу повертається: Іде як пан. Сева-дурник за ним плуганиться, ледве ноги тягне, інструмент несе — геть зігнувся: сокири, тесло, пилку, клини з довбнями... Сім потів з нього вийде, поки додому доплентається. Усі клепочники інструмент у лісі залишали, ховали де-небудь від дощу — та й усе; ніхто не чіпав, крадіжок не знали, а Будара казав, що вкрадуть, і гнав бідолашного п’ять верстов туди і п’ять верстов назад, так наче й без того не надривався Сева-дурник.

Я й раніше помічав, та помовчував, що Будариха так і обмацує очима Дату. Тепер, коли вона відпаслася та соком налилася, прямо грудьми на нього пішла. Дата й не дивиться на неї, а вона як з цепу зірвалася, проходу зовсім не стало, не знаєш, де й дітися від неї. Усі кутки в нас повимітає, обпирала нас, шити-вишивати для нас стала. Їй і так треба б нас обшивати і обпирати — то ж з нашої ласки вони он як піднялися, тільки не про вдячність тут ідеться, інше було в неї на думці. Не подобалося мені це, а потім махнув рукою: Даті від цього пі холодно ні жарко, нічого вона з ним не зробить. Усі хлисти з жінками своїх одновірців спали — за їхньою вірою це не гріх, а провидіння боже. Будариха геть одуріла, дивлячись на таке. Кажу я Даті: жінок усе одно недобір, хлисти з православними знатися не бажають, не муч жінки, задовольни її сердечне бажання, шкоди від цього тобі не буде. Дата Бударихи й близько до себе не підпустив. Якщо піти на таке, каже, то вийде, що допомагав я Бударам, щоб хтивість свою задовольнити. Покрутилася кругом нас Будариха, повертілась, бачить, пуття не буде, і відступилась. Довелося знов самим у річці білизну прати.

Поки в Будар за душею й шеляга не було, вони останній шматок віддати могли, а розбагатіли — махорки на затяжку не випросиш. Дюжина яєць у Баракаєвці п’ятак коштувала. Будариха менше гривеника не брала, а для нас з Датою у неї й зовсім нічого не було — що не попроси, відмовить. За глечик молока грошей з нас брати совість не дає, вона й каже: нема в нас молока, та й усе.

Почала Будариха самогонку гнати. Торгувала нею, скільки здужала. Сева-дурник спину обдер, пиряючи дрова з лісу, але даром горілки не нюхав. Зате коли Будариха брагу поставить, відцідить її, отоді гуща Севі дістається: нахлищеться бідолаха тієї гидоти й ходить задурманений.

Підлізли хлисти до Будар, почали схиляти їх до своєї віри. З Бударихою швидко домовилися — горілки пити, сказали, не можна, а жени й продавай її — скільки завгодно. Охлистилася Будариха, і бахурів тепер у неї — хоч відбавляй, а Будара православної віри ні за які гроші не хотів міняти — думаю, від горілки й тютюну відмовлятися шкода було. А що жінка його з однієї постелі в другу перекочувалася і Бударі як православному спати з нею не можна було, це його ніби й не обходило. Щоправда, до часу. Не знав, бідолашний, що на нього чекає, не пустив би жінки в іншу віру, убив би, а не пустив.

А чекало його ось що: Будариха розгулялася, з усіма хлистами на хуторі переспала, не зважала на те, що віра забороняє,— православного теж не минала. Хлисти нетямились від люті. А тут Іще Будара очі їм намуляв, їхньої віри не приймає. Убили б вони його, та страх не давав — знали, що ми його пригріли. Дати боялися — тому й не чіпали. Будара кожнісінького дня лупцює Будариху, не ходи, кричить, по чужих чоловіках. А Будариха гуляє собі. Якщо, каже, відмовлюся нести цей

1 ... 13 14 15 ... 238
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"