Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дата Туташхіа" автора Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 142 143 144 ... 238
Перейти на сторінку:
не виказати свого занепокоєння оточуючим, Я зміг позбутися його тільки тоді, коли було все закінчено. Де вже було мені думати ще про щось і про якісь побічні наслідки всіх тих подій!

Операція скінчилася в суботу близько третьої години дня. І враз на мене звалилася страшенна втома й байдужість до всього на світі. Мені захотілося в лазню, захотілося потрапити до рук розтирача, вдихнути нудотний запах теплої сірчаної води. Я викликав екіпаж, і вже через півгодини ми спускалися до Орбеліанівської лазні.

А трохи згодом я лежав на мармурових плитах, і знаменитий на весь Тифліс розтирач Кямбіз здирав з мене шкуру. В голові у мене клубком скрутилися думки, кінця яким не видно було, і думки ті поринули в дрімоту, як і я сам,— завмерлий і відчужений. Досить було думкам моїм ледь ворухнутися, як у нещадній наготі поставала переді мною істина, що килим Великих Моголів знадобився Зарандіа, щоб затягти Сахнова в пастку — більше ні для чого. Для мене двох думок уже не існувало, і єдине, чого я не міг собі уявити,— як саме примудрився Зарандіа потягти Сахнова на цій наживці. Було ясно, що розумний і підступний чоловік готував явно безвихідний, фатальний кінець чоловікові обмеженому, а якщо й хитрому, то по-дурному. Нитка моїх роздумів на якусь мить обірвалася, бо Кямбіз скочив ногами мені на спину й змусив тріщати мої хребці й суглоби. Його ступня пройшлася по мені від шиї до куприка, я відчув легкість, і... стало шкода Сахнова. Я побачив, як хрещеник великого князя плазує перед ним, і раптом зрозумів, що згубну витівку задумав Зарандіа, а здійснив її я.

— Вашможність, прохолод треба? — почув я Кямбізів голос.

Я опустив голову, і на розпарене тіло ринула штормова хвиля.

Кямбіз кинув мені на плечі величезне простирадло й попрощався зі мною.

Я йшов додому пішки, і мене поїдом їла совість. Цілий вечір я просидів у кріслі біля каміна. Уночі, лежачи в постелі, годин три крутився, як на рожні. Прокинувся вдосвіта, провалявся до полудня, а від думок, що допікали мене, так утекти й не зміг.

Лиш тепер у найзагальніших рисах я можу відновити те, що мене тоді мучило, і спробую розповісти про це, тому що... тому що звідси починається все моє подальше життя.

Мій сьомий предок граф Лайош Сегеді вступив на військову службу до російського царя. Одружився з російською дворянкою і відтоді до нашого родового відгалуження не домішувалося іншої крові. Починаючи від тисяча п’ятсот вісімдесят дев’ятого року всі мої предки своєю єдиною батьківщиною вважали Росію, а своїм єдиним сюзереном — російського царя. Російському престолові вони віддавали все — совість, талант, життя. Їх було помічено, і заслуги їхні оцінено високо. Маєтки, великі чини, звання, високе жалування, великі зв’язки — усього цього вони мали вдосталь. Я був єдиним прямим спадкоємцем титулу, і вже з юнацьких років служіння престолові було втіленням для мене не лише високого становища в суспільстві й запоруки міцного майнового становища, а, мабуть, передусім воно було для мене полем діяльності, на якому моя відданість державі, моя честь і прагнення високого самопожертвування могли набути свого найповнішого вияву і сприяли рафінуванню моїх природжених достоїнств і вад. Згідно з тим кодексом честі, якого я дотримувався, я покликаний був віддавати батьківщині все, а одержувати лише стільки, скільки треба було,, щоб віддавати все. Нехай не вважають мене за хвалька, але я й справді жив саме так, через що лишився неодружений, бездітний і на схилі віку самотній.

У студентські роки, проведені в Сорбонні, і значно пізніше, ще протягом одинадцяти років, я перебував на таємній службі Російській імперії в Європі. Та настав час, і за не залежних від мене обставин я змушений був залишити Європу й поїхати в Петербург, куди мене було відкликано. Я повернувся на батьківщину в чині Полковника. Якщо не зраджує мене пам’ять, з моїх ровесників, котрі служили в армії його імператорської величності, лише кілька досягли вищих чи нижчих офіцерських чинів. Навіть моє фіаско в Європі дало мені орден св. Олександра Невського — одну з найвищих нагород імперії. Згадую про це не заради того, щоб показати себе у вигідному світлі, а тільки задля того, щоб відзначити, що всі двері були відчинені переді мною і я міг увійти в будь-які. Я обрав жандармерію, таємну поліцію і Кавказ, де таємна служба проходила чи не в найскладніших умовах. Очевидно, можна знайти сотні духовних і матеріальних причин такого вибору, але відшукувати й відгадувати їх було б марною працею, бо причина була одна: я знав, що зберегти гідність і честь там важче, ніж будь-де. Бажання спізнати ці труднощі віч-на-віч, наодинці з ними, і привело мене в жандармерію. Це давало мені змогу продовжити військові дії проти самого себе, проти всього наносного й суєтного, що було в мені, що прагло до зваб і крилося в закутках душі всупереч моїм власним уявленням про гідність і честь. Я жив, служив, кажучи словами Дати Туташхіа, «боровся з самим собою» і радів з перемог. Служба була джерелом моєї духовної рівноваги, і без того я не міг жити. Я мав багату колекцію стереотипів, у мене було раз і назавжди вироблене ставлення до речей, і я — можу заприсягтися! — не опоганював себе компромісами, поки не підкрався до мене, як диявол, Мушні Зарандіа. Компроміс від компромісу різниться, я не говорю про ті випадки, коли треба пожертвувати своїм заради інтересів громади або держави, а я, скажімо, не міг вчинити цього, або про те, що Мушні Зарандіа силою своєї привабливості чи духу один-єдиний раз домігся з мого боку моральної поступки. Ні! Я говорю зараз про докорінну ломку підвалин, про очевидні ознаки зміни світогляду, про повалення ідолів... Одне слово, склалося так, що саме на цій службі я розгубив усе, для збереження чого обрав її.

Каменем спотикання став Сахнов!

Основою моєї громадянськості був стереотип, згідно з яким усе людство поділяється на «ми» та «інші». «Ми» — це всі ті, хто вірно служив тронові й визнавав цілісність Російської імперії, хто був переконаний в її великій і особливій всесвітньо-історичній місії і праведно служив цій ідеї. Ті, хто цих поглядів не поділяв, були для мене «іншими». Я хочу застерегти: ані найменшої ненависті до «інших» я ніколи не відчував. Була сама настороженість. Я знав, що землю населяємо не лише «ми», «інші» теж існують і до того ж їх величезна більшість. Я був вихований на

1 ... 142 143 144 ... 238
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"