Читати книгу - "Історія європейської цивілізації. Епоха Відродження. Історія. Філософія. Наука і техніка, Умберто Еко"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Благодать
і свобода
волі
У праці «Про рабство волі» (Servo Arbitro) Лютер використовує інше бачення: людська воля — не що інше, як в’ючна тварина. Якщо Бог сідає в сідло, воля йде туди, куди хоче Бог. Якщо на місці наїзника Сатана, воля рухається туди, куди хоче Сатана. У будь-якому разі вибір наїзника не є вільним. Бог і Сатана з усіх сил борються за порятунок чи прокляття душі, яка несе або витримує вагу наїзника. Ця метафора використовувалася середньовічними коментаторами, аби припустити відносно вільну природу в’ючної тварини. Рішучий крок Лютера — перетворити його на радикальну критику роботи про волю. Це не питання прийняття маніхейської концепції: Сатана тут є відсутністю Бога через неправильне розуміння благодаті. Також у галузі тлумачення Лютер критикує філологічне прочитання Еразма, зокрема помірне тлумачення Євангелія від Іоанна, де написано: «Без мене ви нічого не можете зробити». Для Еразма «ніщо» не означає «зовсім нічого», але нічого важливого. Якби ми надто наполягали на «нічому», нам довелося б зробити висновок, що ми не можемо грішити без Христа, тому цей гріх — ніщо. Лютер іронізує над цією філологічною дотепністю й розуміє «ніщо» як явне заперечення свободи волі.
Пропущений
діалог
Але що найбільше вражає в цій суперечці, так це те, що Еразм не обговорює фундаментальні тези Лютера у праці «Про свободу волі» (De libero arbitrio). Він не торкається їх безпосередньо або розглядає їхні вторинні аспекти, часто поверхово. Сам Лютер у роботі «Про рабство волі» (De Servo arbitrio) підкреслює цей пропущений діалог. Благочестива цікавість Еразма була несправедливою також тому, що відходить від головного завдання справжнього християнина, яке полягає в тому, аби знати, що людина може вчинити стосовно Бога, а Бог — стосовно людини. Без точного знання того, що слід віднести до одного чи другого, неможливо вклонятися божественній силі. Еразм зводить цю підставу віри до філологічної ганьби. Якщо традиційне судження, згідно з яким діатриба між свободою і рабством волі, що характеризує цезуру між гуманізмом і Реформацією, обов’язково має бути переформульованою (E. W. Kohls, Erasmus oder Luther. Luthers Theologie in der Auseinandersetzung mit Erasmus, 1972-1978), є грою, воно змушує визнати, що несумісність між Еразмом і Лютером є істотною, оскільки вона концептуальна. Якщо Лютер обманював себе, вважаючи, що він вірить у те, що він знайде союзника в особі Еразма, то Еразм помилявся, зводячи прочитання Лютером Писання до слова зарозумілого оракула, а заперечення свободи волі — до заперечення свободи.
Дві різні філософії
Текст праці Лютера 1520 р. «Свобода християнина» чітко показує, що свобода та вільна воля — це дві різні концепції. Вільна воля належить до сили волі, яка, строго кажучи, належить тільки Всемогутньому Богу, дія якого сама по собі добро, а не тому, що вона відповідає зовнішнім критеріям доброти. Якщо в прагматичному житті досвід прийняття рішень демонструє форму вільної волі, свобода — це насамперед визначення волі. Отже, здатність вирішувати — це ще не вираження свободи, а форма небажання. Істотна відмінність стосується не обумовленої та хиткої свободи людини й абсолютної божественної свободи, а передструктури (див. Основну інтерпретацію G. Ebeling, Luther. Einführung in sein Denken, Tübingen, Mohr, 1964). Те, що Еразм називає свободою волі, — це тільки справи та поведінка людини перед людьми, це простір політики. Справжня свобода тільки перед Богом. Тільки у відмові від божественної всемогутності людина одночасно є рабом і хазяїном. Потім божественні заповіді виконуються вільно, оскільки людина, залишена в такому занедбаному вигляді, отримує силу виконувати волю Бога заради любові, не вдаючись у сумний облік вигід, кредитів та боргів. Конфлікт у такий спосіб виникає з двох різних філософій. Там, де Еразм все ще думає про людину в термінах сутності, душі й тіла, Лютер десубстанціалізує її у функціональній структурі (перед Богом і перед людиною). Якщо перший оцінює, що розум є гегемоністською частиною здібностей душі, другий перетворює августініанську формулу внутрішньої людини в сучасну фігуру внутрішньої свободи (див. П. Бюттген. Лютер і філософія (Luther et la philosophie), Париж, Vrin / EHEES, 2011 р). Воля одного протиставляється свідомості іншого. Якщо суперечка про свободу розчарувала всіх, друзів і ворогів, можливо, це можна пояснити тим, що обидва суперники говорили не про одне й те саме.
Дві
свободи
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Історія європейської цивілізації. Епоха Відродження. Історія. Філософія. Наука і техніка, Умберто Еко», після закриття браузера.