Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Спомини 📚 - Українською

Читати книгу - "Спомини"

1 019
0
29.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Спомини" автора Йосип Сліпий. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Езотерика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 168 169 170 ... 334
Перейти на сторінку:
стаж провірювали основно вже вчені світової слави, так що під тим оглядом нема вже що більше додавати. Я був вже і членом філії Академії Наук у Львові. Українське радянське Міністерство державної безпеки не є науковою установою, не має наукової ерудиції, і вона йому не потрібна. А коли Вам ходить про дальшу долю Греко-Католицької Церкви, то добре прохаю думати! Більшим “ворогом народа” вже мене не зробите, і Америки тут ніхто не відкриє.

17. Я вже був, як Вам відомо, в тій справі в Москві, в Міністерстві внутрішніх справ. Але там умовини були сто разів кращі і легші. І поставлення до мене було сто разів прихильніше і людяніше, хоч вони не менші і не гірші комуністи від Вас, і я не був там іншим митрополитом, ніж тепер тут. Я міг там не одно помогти виложити, чуючи про державні труднощі, і кожний раз, одверто кажу, я вертав з великим вдоволенням і сатисфакцією. І, як мені переказували, вони рівно ж були дуже вдоволені. А що політична констеляція змінилася, це буває у всіх державах і у всіх віках.

А тут, на Україні, в її серці — Києві, я, здавалося би, знайшовся в своєму національному середовищі, — бо що хочете собі кажіть, то таки Ви українці і я українець, — мучусь і страдаю. 7 літ сиджу вже в Києві в найтяжчій радянській тюрмі і не можу добитись не то рішення справи, але діждатись і почути ні одного прихильного слова, але навпаки.

Я ще і ще раз пригадую, що я не хочу вносити найменшого дисонансу в усю теперішню працю, бо то було би абсолютно без цілі, але бажаю виключно і тільки звернути справу на її властиві тори словами не критики і докору, але чистої любови.


Київ, ізолятор, Короленка, 33

17.ІІ.1961

Йосиф Сліпий, митрополит

Реферат про Львівський “собор” 1946 року

Начальнику оперативного відділу М. Купцовові


У зв’язку з розмовою 28.ХІІ.1960 дозвольте предложити Вам, начальник, ще на письмі правничі канонічні рації дійсного т. зв. “греко-католицького собору 1946 року”, на який Ви любите покликуватись і ним навіть чванитесь у пресі і протоколах.

1. Історичне введення. Після смерти Христа християнська віра ширилася між юдеями і поганами. Християни з поган зберігали тільки Христовий закон, а християни з юдеїв продовжували виповняти, крім Христового, також давній Мойсеїв закон і жадали такого від християн з поган. Постали між ними великі спори, передусім в Антіохії. Щоби авторитетно рішити ці питання, зібралися всі апостоли (прибл. 51 р.) в Єрусалим на т. зв. Апостольський Собор. На ньому виступав св. Петро і висловив свою думку, що всіх християн не може обов’язувати юдейський закон (обрізання, умивання, празники і інше), тому що християни є спасені ласкою і заслугами Христа! До його думки прилучився дуже впливовий ап. Яків та всі інші апостоли. Тоді вони видали постанову, і то однозгідно і одноголосно, що християни мають придержуватися тільки Христового закону і не підлягають вже більше Мойсеєвому, навіть християни з юдеїв.

2. Вселенські і часні собори. За прикладом апостолів збиралися пізніше єпископи усієї Церкви під проводом Римських Папів на т. зв. Вселенські собори, яких було дотепер 20, а 21-й приготовляється. Очевидно, доки християнство було заборонене і переслідуване в Римській імперії, соборів не могло бути. Аж коли 313 р. імператор Константин видав толеранційний едикт і проголосив християнство державною реліґією, тоді 12 літ опісля зібрався перший Вселенський собор в Нікеї (325 p.), що осудив єресь Арія, котрий перечив божество Христа. На другому соборі розбирано правди про Святого Духа і ухвалено дисциплінарні і обрядові закони. Так було і на наступних Вселенських соборах впродовж століть.

У межичасі збиралися на собори і єпископи поодиноких патріярхій і провінцій для осудження ложних наук і загострення церковної дисципліни, якщо з часом такі надужиття вдиралися в церковне життя. Навіть поодинокі єпископи скликали в своїх єпархіях помісні часні собори для піднесення реліґійного життя, і то так щодо віри, як і щодо моральности.

3. Собори на Русі-Україні. В нас скликав на митрополичі собори Київський митрополит усіх єпископів, як далеко сягала його юрисдикція. Вони відбувалися в Києві, Переяславі, Кобрині, Берестю, Львові й інших місцевостях і виносили рішення проти різних єресей, забобонів, поганських вірувань і затіснювали розвільні звичаї і обичаї Церкви, якщо така потреба заходила. Так само зобов’язані були це чинити і єпископи в своїх єпархіях. При тому наші митрополити і єпископи брали участь у Вселенських соборах в Нікеї, Константинополі, в Римі, Ліоні, Фльоренції й ін.

4. Канонічність постанов. Видавати закони в Церкві можуть тільки єпископи, тому що вони одинокі мають юрисдикцію, то є правосуддя і управу єпархією. Священики є помічниками єпископів і не мають ні повноти священства, ні повноти влади бодай в єпархіях. Вони мають призначені їм території (парохії) для ведення душпастирства. Тим самим вони не мають права скликати собору, провадити ним і видавати закони, але тільки дорадчий, а не рішаючий голос. Єпархіяльний собор є правосильний тому, що ним провадить єпископ, котрий має право видавати закон для єпархії, а на соборі він його видає при помочі і дораді священиків. Одначе самі священики, як сказано, не мають права видавати законів і ухвалювати рішення, зобов’язуючі єпархію, то є священиків і вірних. В тому напрямі є на основі Євангелія і апостольської практики строгі і категоричні услів’я Вселенських соборів, і якщо вони не виповнені, собор не може уважатися правосильним і обов’язувати підчинених духовних і вірних, і ніхто не може його законом визнавати собором.

5. Нелегальний збір греко-католиків 1946 р. Ввиду того т. зв. (нібито) “греко-католицький собор 1946 р.” не може в жоден спосіб вважатись в церковному і світському житті яким-небудь “греко-католицьким собором”, ні провінційним, ні єпархіяльним, і не може мати канонічного значення

1 ... 168 169 170 ... 334
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Спомини», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Спомини"