Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Вогонь до вогню, Рутківський Володимир 📚 - Українською

Читати книгу - "Вогонь до вогню, Рутківський Володимир"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вогонь до вогню" автора Рутківський Володимир. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 16 17 18 ... 27
Перейти на сторінку:

Посередині острова було розкладено багаття. Навколо нього сиділо з десяток чоловіків. Вони з цікавістю втупилися в прибульців. Зненацька один з них радісно вигукнув:

– Грім мене вбий, коли це не Медовуха!

– Він самий, – ствердив Медовуха. – А ти ж хто будеш? Господи, Самійло Корж! А я думав, що тебе вже давно раки з'їли.

– Та ні, якраз навпаки, – обіймаючись із гостем, відказав Корж. – А ти звідкіля будеш – невже з самого Дніпра?

– Так, звідтіля. Приїхав з посольством до очаківського хана, а він оце запросив нас в гості до свого брата… – І ніхто не помітив, що крім цих слів Медовуха встиг сказати Коржу ще кілька, але на вухо.

– В гості значить. Це добре, – схвалив Самійло. – А поки що прошу до нашого вогнища. Хлопці немов відчували, що ти приїдеш, тож роздобули гарного вина.

– Ми з Мустемом-алі теж дещо прихопили, – відказав Медовуха. – Але спочатку хотілося б перекинутися з тобою кількома словами. Де тут у тебе можна присісти?

– Та хоча б отам, на березі…

Вони всілися на трухлявій колоді, і Медовуха одразу почав:

– Знаю тебе, Самійле, як людину, віддану Орді. Тож коли мій друг Мустем-алі дізнався про це, він захотів погомоніти з тобою.

– А чого ж, – згодився Самійло. – Тільки я не відаю, хто він буде.

– Я товмач очаківського хана Хаджибея, – сказав Мустем-алі. Хотів би поговорити з тобою на чотири ока…

– Зрозумів натяк, – жваво відгукнувся Медовуха і звівся на ноги. – Тож гомоніть скільки хочете, а я піду до хлопців, бо, здається, вони вже біля вина заходилися, а в мене з дороги в горлі все пересохло…

Він рушив до багаття і за хвилину почувся його жвавий голос:

– Ану, хлопці, хлюпніть з цього жбана. Ого, пішло, як брехня по селу! А це у вас що – таке ж саме чи ні? Ану, налийте. Кажете, з ніг збиває? Це ви мені кажете? Ану, наливай…

Мустем-алі тим часом стиха гомонів Самійлові:

– Тільки ж гляди: дізнається хтось – нам обом не зносити голови. Сам же знаєш, як наші хани люблять один одного…

– Та воно так, – кивав головою Самійло.

– Очаківський хан не відає, що навколо його брата осами закружляли турки. Воно, може й добре, а може бути й так, що вони відтягнуть Котлабугу від братів.

– Турки це можуть, – згодився Самійло.

– Мій хан про це нічого не відає, але я мушу знати про все, зрозумів?

– Та що ж тут неясного. Хочеш, аби я з хлопцями доносив тобі про них?

– Саме так. На яких кораблях припливли, скільки їх.

– Так їх і зараз як собак недорізаних. Сотні дві буде. Одного з них мої хлопці вчора додому відводили, бо геть був п'яний. Все варняка, мовляв султан тим латинянам в пику дає, а ми приїхали розвідати, чи можна їм і по потилиці додати. То я так зрозумів, що вони хочуть на латинян із нашого боку вдарити.

– От-от, саме це мені і треба. А для початку візьми ось.

І товстий капшук перейшов у Самійлову долоню.

Коли вони повернулися до багаття, веселощі були в розпалі. Розпашілий Медовуха непевним рухом тицьнув Самійлові дерев'яну чашу.

– Ану, скуштуй нашого, друже. А ти, Мустемеджан, сідай поруч… Бач, які гарні хлопці? Налийте хтось моєму другові, братове!

Мустем випив чашу, похапцем заходився закушувати. Вино було з тої бурди, що від однієї чаші, коли не закушувати, можна втратити розум. Для годиться посидів ще трохи, тоді підштовхнув Медовуху:

– Час повертатися.

– Як? – здивувався той. – Куди?

– В Акерман.

– Не знаю ніякого Акерману, – рішуче мовив Медовуха. – Мені й тут добре… Гей, люди, а де музика? Нема? А в Акермані є? Тоді їдемо…

Він підвівся, зробив кілька кроків і впав, по-дурному гигикаючи. А через хвилину солодко захропів.

– Казали ж йому, щоб не перебирав, – винувато мовив Трясило. – А він як з цепу зірвався – одразу три чаші без заїдку.

– Це буває, – пояснив Мустемові Самійло. – Особливо з тими, хто звик до горілки. Їм все здається, що вино – це вода. А воно не зовсім так.

Якусь хвилину Мустем роздумував, покушуючи вуста. Везти таким Медовуху не можна, ще в'язи собі дорогою скрутить. Але й чекати, коли він прийде до тями, теж не годиться.

– Можете зранку доставити його до Акермана? – запитав у Самійла.

– А чому ж ні, – згодився той. – Мені самому треба там бути. Тільки куди його відвезти?

– До Трясила. А куди далі – він буде знати.

Коли плюскотіння, віддаляючись, затихло, Медовуха раптом підвівся і ясним голосом сказав:

– А тепер, Самійло, поговоримо серйозно.

– Тьфу ти! – тільки й сказав ватаг бродників.

Сонце вже сідало, коли Сашко почистив і напоїв коней. Тоді подався до лиману, де вже купалося все посольство. Один лише Коцюба діловито походжав по табору з кількома місцевими чоловіками. Боброк сказав, що додому повертатися посольство буде верхи, тож Коцюба вирішив за краще продати вози, бо такому добру пропадати просто так не годиться.

Вода була тепла, як у великій калюжі. Сашкові довелося з годину побовтатися в ній, доки не відчув полегкість у всьому тілі. Може, він плавав би й довше, так Коцюба сповістив, що куліш уже готовий. І хто запізниться, той ляже спати голодним. Посольські люди і Сашко разом з ними горохом посипали на берег, бо зненацька відчули такий голод, що декого аж млоїло.

Біля багаття, де мав вечеряти Сашко, уже сидів якийсь сивий лірник. Коцюба привіз його з недалекого селища, де лірника разом з поводирем трохи не загризли собаки. Біля лірника сиділо худе хлопченя років десяти і з його замурзаного обличчя все ще не зійшов переляк.

– І давно ви в цих місцях, дідусю? – поцікавився хтось.

– Та вже літов з п'ятнадцять буде, – відказав лірник, непорушними зіницями дивлячись у небо. – Під зиму повертаюся до свого Корсуня, там у мене сестра залишилася. Перезимую в неї, а весною знову сюди.

– А чого так далеко? – запитав Коцюба, жестом запрошуючи всіх до казана. – Можна було б і ближче десь походити, коли вже на сестриній печі не сидиться.

– Звик я до цих місць, – відказав дідусь і потягнув носом, вбираючи пахощі кулешу. – І люди до мене звикли. Ану, кажуть, діду Остапе, заграй такої, щоб плакалося солодше. Або – вжар такої, щоб ноги самі в танок пішли.

– Ага, звикли, – гмукнув хтось із бродників. – А собак сьогодні, бач, напустили.

– Так це ж через вас все, синку, – незворушно відказав лірник. – Тут таке зчинилися, коли ви приїхали! Хтось пустив чутку, що приїхали уруські козаки. Одні прибігли дивитися на вас, інші поховалися подалі від гріха. І кожен собак своїх відпустив, бо, кажуть, уруси полюбляють по кошарах шастати. А тут і нас нечиста занесла. Правда, Миронку?

Миронко кивнув головою і рукавом витер останні сльози. Хтось із бродників дав йому ложку, і Миронко запрацював нею не згірш від дорослих.

Старий лірник їв повільно, ніби знехотя. А коли ложки застукали по дну казана, зняв з плеча ліру і сказав:

– Ну, синки, час відробляти вашу вечерю. Тільки що б вам таке заграти? Гопак ви не затанцюєте, бо жарко, а про любов більше жіноцтво любить слухати… Ану зіграю я вам ось цієї, що місяць тому почув під Києвом.

Він провів рукою по струнах і почав:

По цей бік долини та й гуло село,

По той бік долини та й гомонів татарський аул…

А загуло тому, що малий русич Тимішко і татарча Зейнула поклялися бути друзями-братами на все життя…

– Дядьку Федоре, – збуджено прошепотів Сашко, – так це ж він співає про нашого Тимка та горошинського Зейнулу. Еге ж?

– Здається так, хлопче, – прогудів Коцюба. – І помовч, дай послухати.

Та розлучили друзів-братів люди, а ще й лихая доля. А коли підросли, подався Тимко з бродницькою ватагою у татарський степ, аби десь там відшукати свого побратима. А Зейнула з татарськими козаками рушив до уруського порубіжжя, аби пошукати слідів Тимішкових.

Пройшли літа і якось увечері стрілися серед чистого поля дві ватаги і ніхто не хотів поступатися. "Нищи татар!" – гукнув ватаг бродників Тимішко і кинувся на татарського ватага. "Бий урусів!" – крикнув татарський ватаг Зейнула і кинувся на уруса. Билися вони, аж поки не впали з ножами в грудях. А коли випали ранкові роси, востаннє розплющили вони очі і впізнали один одного. Тиміш заплакав: "Здрастуй, друже-брате!" "Тимошку, джан!" – заплакав Зейнула. І обнялися вони, і їхні душі, уже навіки нерозлучні, відлетіли на небо.

Довго мовчали бродники. Гарною була пісня і голоси лірнника та його поводиря були гарними: то злітали до зірок, то шепотіли, мов трава під легким вітром.

– Аж за серце взяла, – зітхнув Коцюба. – От тільки, дідусю, зараз інших співають. Приміром, отих, де люди повертають до своїх полишених колись домівок і тепер вже нізащо їх не покинуть. Чув такі?

– Чув, – відказав старий. – І знаю, що ти маєш на увазі. Але навряд чи ти відаєш, синку, про те, що цю пісню склала людина, якій татарове викололи очі. Тож вона повинна була б співати про зненависть і помсту, але не зробила цього, бо свято вірила, що війни проходять і зненависть помирає, а дружба і приязнь живуть вічно.

Коцюба довго мовчав. Нарешті схилив голову перед лірником.

– Правда твоя, діду, – сказав він. – Тільки, на жаль, ще не скоро люди повірять у це.

– То так, – важко зітхнув старий. – То так, синку.

Терем князя Володимира

За останній рік Боброк відвідував Київ чи не вп'яте. І по кожному приїзді все більше переконувався в тому, що свого часу даремно легковажив думкою про ділові якості князя київського Володимира Ольгердовича.

Позбавлений пильного батьківського нагляду, змінився м'який і ніжний Володко до невпізнання. Кудись відлетіло його щире зачудування перед грецькими та римськими героями. Тепер Володимир вважав, що князі з Гедиминового роду ні в чому їм не поступаються. Це була саме та думка, яку, на відміну від інших навчителів, намагався втовкмачити в незрілі голови княжат дядько їхній Віхол, людина настільки хоробра й розважлива, що перед нею, казали, схиляв голову сам великий князь. І коли в ранній юності Володимир віддавав перевагу розповідям про древніх перед полюванням, то тепер він користувався будь-якою нагодою привезти з молодецьких ловів власноруч забитого зубра чи вепра. Раніше Володко полюбляв тратити гроші (коли такі були) на всілякі дворові танці та ігрища. А тепер все частіше прозирали у Володимирові риси ощадливого і навіть скупуватого господаря, що вмів дати раду кожній копійці.

Щоразу, буваючи в Києві, бачив Боброк щось нове. І це нове було пов'язано з іменем Володимира.

То по котрійсь із грузьких вулиць уподовж Либеді з'явиться добрячий шмат дерев'яного настилу чи навіть бруківки.

1 ... 16 17 18 ... 27
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вогонь до вогню, Рутківський Володимир», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вогонь до вогню, Рутківський Володимир"