Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Українська література 17 століття 📚 - Українською

Читати книгу - "Українська література 17 століття"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Українська література 17 століття" автора Автор невідомий. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 170 171 172 ... 202
Перейти на сторінку:
оригіналу— в публікації: Struminski Bohdan, Jurkowski Marian. Ukrainskie „Kazania ruskie“ z polnoczno-zachodniego Poiesia, powstate naipozniej w 1697 roku.— „Slavia orientalis", 1961, № 1, c. 57—79. На думку публікаторів, твір було транслітеровано латинкою із кириличного тексту. В зворотній транслітерації «Казання» вміщено у кн.: Махновець Л. Сатира і гумор української прози XVI—XVIII ст. К., 1964, с. 390—392.

Подається за цим виданням.

Твір виявив Ю. Кшижановський на 96—98 с. 27-ої книги 2-го розділу Архівів Радзивіллів, яка містить документи 1682—1718 pp. і зберігається у Головному архіві давніх актів у Варшаві. Виник він, найімовірніше, в католицькому, уніатському чи протестантському середовищі як пародія на проповідницьку практику малоосвічених рядових православних священиків, а може, є виплодом маидрованих дяків.

1 Люципер (Люцифер) — архангел, інше його ім’я Сатанаїл; загордившись, підбурив частину ангелів проти бога, за що інший архангел, Михаїл, вождь небесного воїнства, скинув його разом з повсталими ангелами в безодню; одне з імен диявола, сатани, головного з-поміж злих духів, провідника нечистої сили, уособлення всього зла на землі, володаря пекла.

2 Петровка (Петрівка) — народна назва багатоденного посту перед святом апостолів Петра і Павла, яке припадає на 29 червня за ст. ст.; початок цього посту залежить від дати великодня, а тому триває від шести тижнів до восьми днів.

3 Спасовка (Спасівка) —народна назва багатоденного посту на честь успіння богородиці, яке відзначається 15 серпня за ст. ст.; триває з 1 по 15 серпня; назву зумовлено тим, що на 1, 6 і 16 серпня припадають три свята на честь Ісуса Христа — спасителя, які в народі іменуються Спасами.

4 Филиповка (Пилипівка) — народна назва сорокаденного посту перед різдвом, який триває з 15 листопада до 24 грудня за ст. ст.; назву зумовлено тим, що в переддень його початку (14 листопада) відзначається пам’ять апостола Філіппа.

5 Великий піст — піст, який триває сім тижнів перед Великоднем.

АНОНІМ

Г у стинський літопис. Фрагменти.— Це хронографічна і літописна компіляція, укладена в 1623—1627 pp. Існує припущення, що її укладачем був Захарія Копистенський. Основний список 1670 р. виготовив ієромонах Гуетинського монастиря Михаїл Лосицький. В хронографічній частині пам’ятки подається стислий огляд всесвітньої історії від «початку світу» до розселення слов’янських народів і виникнення Київської Русі. В літописній частині викладаються відомості про історичні події на українських землях Bljx часу заснування Києва до 1597 р. Тут розповідається про становлення, розквіт і занепад Київської Русі, про становище українських земель після татаро-монгольської навали, про їхні зв’язки з Північною Руссю, про загарбництво литовських князів, шляхетської Польщі та султанської Туреччини, про напади на Україну турків і татар. Закінчується твір нарисами «Про походження козаків», «Про запровадження нового календаря», «Про початок унії».

Подається у перекладі В. І. Крекотня сучасною українською мовою за списком 1670 р. (Державна бібліотека СРСР ім. В. І. Леніна, відділ рукописів, ф. 205, № 118).

1 Потоп — у біблійній міфології всесвітня повінь, наслана богом за людські гріхи; у хвилях потопу загинули всі люди і тварини, окрім божогр обранця Ноя, його родини і тих живих створінь, яких він узяв на свій ковчег.

2 Стовпотворінн я.— Нащадки Ноя споруджували у Вавілоні вежу, яка мала доояґтй rfe6.a, а:ле бог зруйнував її, визнавши це будівництво за вияв гріховного зуїрайьства.

3 Розділення мов.— Зруйнувавши вавілонську вежу, бог розділив, «змісив» мови її будівничих, щоб вони не могли порозумітися між собою.

4 Розсіяння люд у.— Після розділення мов люди, не маючи змоги спілкуватися, розсіялися по світу, започаткувавши різні народи.

5 ... у монастир і... гуртожительному Густинськом у...— Йдеться про Густинський чоловічий монастир в селі Густинь на правому березі річки Удаю, біля міста Прилуки на Чернігівщині; заснований 1600 р. Протягом тривалого часу був осередком політичних і культурних зв’язків між Україною, Росією та Молдавією. Ансамбль його споруд — видатна пам’ятка української архітектури стилю барокко.

6 Гомер (IX ст. до н. е.) —давньогрецький поет; йому приііисують авторство епічних поем «Іліада» та «Одіссея».

... турок Грецію осі в.— Ідеться про завоювання Візантії турками, яке завершилося взяттям Константинополя у 1453 р.

8 «Попроси отця свого, і покличе до тебе учителів, і научить тебе» — «... Вопроси отца твоего, и возвЬстит тебі, старцьі твоя, и рекут теб'Ь...» — П’ята Книга Мойсеева, Второзаконіє, гл. 32, ст. 7.

0 Афет (Іафет, Яфет) — за біблійною легендою, один із трьох синів Ноя, родоначальник європейських народів.

10 Гомер — за біблійною легендою, один із синів Афета; від нього начебто походять кельти (прадавні кіммерійці і кімри римських часів), які колись жили над берегами Чорного й Азовського морів. Згодом під тиском скіфів вони рушили на північний захід і зайняли північні острови і півострови Європи.

11 Р и ф а т — другий син Гомера, онук Ноя.

12 Пафлагони — населення Пафлагонії, країни на чорноморському узбережжі Малої Азії.

...е нети, генети, а-енеди, венедиц і...— слов’янські племена,- які на-'рубежі і в перших століттях нової ери жили між Ельбою (Лабою) на заході і межиріччям Дніпра та Оки на сході, Балтійським морем на півночі і Дунаєм та Карпатами на півдні.

14 Анти — південно-східна група давньослов’янських племен; жили переважно в лісостеповій смузі східної Європи протягом другої половини IV — початку VII ст.

15 А л а н и — група сарматських племен.

" Роксани (роксолани) — група сарматських племен.

17 М о с о х — сьомий син Яфета, онук Ноя.

18 Сарматія — країна сарматів, іраномовних кочових племен (аор-сів, язигів, роксоланів, аланів та ін.). Європейська Сарматія займала землі над Чорним морем (між Доном і Віслою); азіатська Сарматія — від Дону до Уралу.

Александр Македонський (356—323 до н. е.) — цар Македонії з 336 p., син Філіппа II Македонського, вихованець Арістотеля; славетний завойовник: підкорив землі до ріки Інду, створивши світову монархію, яка розпалася по його смерті.

Азія Менша — Мала Азія.

21 Йосиф Флавій (37—бл. 100) —давньоєврейський воєначальник та письмеиник-історіограф.

22 Птоломей Клавдій — давньогрецький вчений, жив у II ст. н. е. в Александрії; розвинув геоцентричну концепцію світобудови; у творі «Географія» він систематизував географічні знання свого часу. Або:

Птоломе й І Сотер («Рятівник») — один із воєначальників Алек-сандра Македонського, засновник царської династії Птоломеїв, яка правила в елліністичному Єгипті у IV—III ст. до н. е.

23 Г е р о д о т (бл. 490—

1 ... 170 171 172 ... 202
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Українська література 17 століття», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Українська література 17 століття"