Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Новели, Черемшина Марко 📚 - Українською

Читати книгу - "Новели, Черемшина Марко"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Новели" автора Черемшина Марко. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 17 18 19 ... 102
Перейти на сторінку:
напасть; учіпивси нас фільвартір за грунт. «То,- каже,- камара та й камара, мусити корнєтиси звідси» Та єк зачєли-сми ходити по судах, та по термітах, та й штайрантах, та по натарях, та по адукатах, та й виходили-сме таке, шо нікуди виходу. Фільвартір виграв; найшли у табели так, шо наш грунт має на камару піти, а лишьиєси нам оцес клинок. «Клин,- каже провізорія,- твій, а царинка уся стоїть на камарі». Я кажу, шо люди присвідчут, шо то мій дєдя робив, а сендзя каже, шо дєдя украв від камари, та й роби, шо хоч. Шо́ нам люди не наговорилиси, шо нас не розраювалиси: лишіт, бо камара скрізь має право! Але шо то нетрудний, дух божий з нами, фурт сво́ї: продай дранку, не попусти!

- Випродала я, шо було не було, та й годую адукатів. Прийшлоси відтак, упав покійничок у лежу, а всему раду дай. Цего щєзник габучьит на постели, а мене фурт до міста виріджєє: до адуката та й до адуката. Прихожу я раз із міста, а цес застиг. Лишиласи я сама із нетрудним, прости мені, господіку! А він уодно на поді; грим та й грим! Та й прийшлоси до такого, шо сказали мені пани з хати забиратиси. Ой, сказали, легко би си їм гикнуло так, єк мені було легко. Стала я в гадках, а він, дух світий при нас, ірщених, юдит мене на своє. Ходжу я по місті несамовита, а на плечах так єк добрий огузок.

- Ей, кайтеси, люди, кайте! - жахаються кумки.

- Ану, дивітси! Така тєжка погань! - дивуються бадіки.

- Єк не буде тєжкий, коли кров хрєстєнцку ссе! - виясняє дяк.

- Так він мене давит та давит, аж здибає мене наш піп. Розповідаю йому свій клопіт, а він вислухав та й каже: «Це тобі, бабо, в тім ніхто так не порадить, єк наш депутат Каньовский!»

А нетрудний собі в ухо мені шепче: «Депутат Каньовский!»

Допиталаси я до того депутата, а він мені каже:

«Дурна бабо, нашо-с підписаласи, тепер пропало, хіба би-с ішла до Відні до тісаря просити».

«Де хочете, туди піду,- кажу я йому, але не кажу сама, так нетрудний мені дихтує.- На край світу піду!»

«На дорогу маєш?» - питається депутат.

«Найшло би си,- кажу.- Спечю малаю та й огірків возму».

«Іди гет, дурна бабо, то траба дваціть левів за тоту біду,- каже,- за шнирьку дати».

- Ей бадю! Дваціть левів, гадайте собі,- чудуються бадіки.

«Аді, дваціть левів, єк один грейцірь! Та єкос буду старати!» - кажу я йому, а сама на Мошка гадку маю.

«То,- каже,- добре; приходи до Відні та й приноси ахта, а я тобі все зроблю, бо я туди їду на посідзенє - ци на єку нужду. Тут маєш карту, аби-с мні відпитала».

- Падочку ж наш! Аж де ті справив! То, бадю, ра́з голова, шо то він коло тісаря сидит,- зацікавлюються бадіки.

- Таки так чув-сми, шо, каже, він права рука у тісаря,- толкує дяк.

- Взєла я у Мошка дваціт левів на клин та й далі до тої Відні, а то все нетрудний мене веде. То єк завів мні на ту шнирьку, то світ йшов переді мнов переверци. Пани сидют навкруги мене та й регочутси, а мені світ колесом іде.

- Тото не пани, то вони, щєзли би! - розумує Никифір.

- То так ми крутивси світ цілу днину, та й цілу ніч, та й ше раз днину. Чую, а то бере мні за плече єкийс пан та й виводит надвір. Див’юси, а то таке місто, ци палати, шо-сми зроду такого не виділа. А нетрудний мені шепоче: «То,- каже,- Відня». Тримаю я фурт ту карту від депутата в руках, та й сама не знаю, де я. Але єкийс великий пан з шаблев хап за карту, та й мене на віз, та й замкнув. А тото ні віз, ні бричка, дознаки таке, єк панцка хата. Затарахкотіло тото зі мнов помежи мури та й стало. Ведут мене у мур нагору та й справлєют, аби сідала. Сижу я, сижу, аж див’юси, а двері рип: виходит депутат Каньовский, таки сам він; і борідка його і бесіда його.

«Ти,- каже,- бабо, чого хочеш?»

Я витігаю з платини ахта та й кажу, шо то ніби він мні так раїв. Чітає він, чітає та й каже:

«Добре, тепер я не маю чєсу, але ти допитайси до Василя, розумієш?»

«Та єк цесе,- кажу,- вертатися назад у село до Погрібєникового Василя?»

«Дурна,- каже,- гуцулко, то не тот Василь, то такий дім, що називається Василь, шо там харч задурно,- на, маєш карту». 4

- Тото у тім краю дают ніби імнє хата так, єк у нас христінина кличут? - доглупується старий Федір недовірчиво.

- Іду я з картов надолину, а там до мене знов пан з шаблев єк не глипне, єк не завіритси. Я прошу, ци не знає, де Василь сидит, а він шос шверготит, але так, єк не христєнцким єзиком. Кажу я йому, шо, аді, я дурна, шо ніц не знаю, шо до царя прийшла, а він мене знов на віз та й далі! Та єк замкнув мні, то не заню, куди мні возив та й шо робив, бо нічо не тємлю. Лиш знаю, шо-сми уздріла у нашім місті на бангофі.

- Тото все тобі так привиджувалоси, любко-кумко, бо нетрудний тебе блудом водив! - не довірюють кумки.

- І мені видитси, шо то він так тобов закрутив! - притакує Федір.

- Хто знає, ци таки не привиділося вам, Семенишко, шо то ви ніби до тісаря ходили та й до депутата, то, віді, все його робота, щєз би! - сумніваються інші бадіки.

- Аді, сама не знаю, ци то такий сон я мала, ци мні блудом водило, але це знаю, шо-сми Каньовского виділа, та й говорила-сми з ним.

Бадіки усміхаються, а кумки покивують головами.

- Не рунтаймо ми нечєсту силу, лиш говорім за боже. Добре, шо вам полекшіло, Семенишко,- дораджує нетерпеливий дяк.

- Таки не згадуймо, най щєзає! - згоджуються бадіки.

1 ... 17 18 19 ... 102
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Новели, Черемшина Марко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Новели, Черемшина Марко"