Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дата Туташхіа" автора Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 181 182 183 ... 238
Перейти на сторінку:
та в хвості маніфестації співали різноголосо, невлад. Кого підводив голос, кого слух, і з усього того виходило таке ревище, що здавалося, ось-ось почнеться новий: потоп, а ця величезна орда, передчуваючи близький кінець, вивергає в себе передсмертне виття. Церковний хор перестав співати, всередині юрби пискнула гармонія, кілька чоловік пішли в танець, але в голові процесії заспівали знов, і танцюристам звелено було припинити.

Танці припинили, і знов ревище.

Маніфестація поминула готель. Козацькі коні, що замикали процесію, перед самим носом у нас розтрусили чималенько кізяків. Аж ось з Олександрівського саду рушили демонстранти. Я чекав, що й вони підуть до опери. Але ні, не пішли; порозгортавши гасла, вони повернули ліворуч і попрямували в протилежний бік, до палацу намісника. Це вже було й зовсім несподівано. Чорносотенці під конвоєм козаків ішли вгору. Демонстранти текли в інший бік. Нібито все було правильно: маніфестанти хотіли обнародувати свої почуття перед міським населенням, а демонстранти — викласти свої вимоги намісникові як верховному представникові влади. Однак такий поворот справи спантеличив не самого мене, а навіть чорносотенців. Маніфестація зупинилася й повернулась обличчям до демонстрантів. А з Олександрівського саду плавом плив величезний людський потік.

Біля нас зупинилася молода пара. Він — грузин, вона — росіянка. Вони, як і ми, спостерігали за цим видовищем.

— Ти глянь, глянь на них! — казав юнак своїй супутниці.

Попідбиравши ряси; до хвоста маніфестації підбігло кілька захеканих попів і здивовано втупилися в останніх демонстрантів, що виходили з Олександрівського саду. Маніфестанти тупцяли, геть розгубившись, а ніяких розпоряджень не чути було.

— Куди ви, антихристи? — зарепетував один піп.

Тієї самої миті зусібіч почулося:

— Бий їх! — і маніфестанти зірвалися з місця й кинулися на демонстрантів.

Попи опитувалися стримати свою паству, але маса, натискуючи ззаду, поламала свої ж передні ряди, зім’явши разом з ними й попів, і по живих тілах розлючено кинулася на ар’єргард демонстрації.

Розгорівся справжній бій. У демонстрантів були каміння й кілки. Уже від перших ударів у багатьох чорносотенців фізіономії були заюшені. Але каміння, що летіло в них, вони одразу ж піднімали і з не меншим ефектом вживали його проти демонстрантів. Артилерійська підготовка скінчилась, і обидві сторони кинулися врукопашну. Бійка була шалена! Козаки, солдати й поліція поки що не втручалися, бо демонстранти, хоч і з боєм, але відступали назад — до палацу намісника. Здавалося, ніби перемагають маніфестанти, і «охоронців порядку» це цілком влаштовувало. А тим часом демонстранти, яких відтісняли маніфестанти до палацу намісника, досягли таким чином мети — зупинились і порозгортали під самим носом у намісника свої гасла. Вони простояли не більше двох хвилин, коли одночасно з усіх боків почулася рушнична стрілянина... І одразу з Єрмоловської вулиці, з брами палацу, від Єреванської площі на демонстрантів навалилася козача кіннота, а слідом за нею солдати. Покажи мені біду, а я тобі, як тікати, покажу... Чи не так і тут було. Ніхто ж не збирався вриватися в палац намісника: люди прийшли на демонстрацію, демонстрація зупинилася під вікнами палацу, розгорнула свої гасла, постояла трохи — оце, власне, й усе!.. Не стояти ж їм було доти, доки цар Микола з Петербурга пришле телеграму про своє зречення?! Організатори демонстрації гукнули: «Розбігайтеся хто куди!» — і за якихось двадцять секунд площа перед палацом спустіла. Одні бігли до ломбарду, інші, повернувши до Калоубанської церкви, кинулись до ринку. А основна маса рушила назад до Олександрівського саду. Але рух від руху різниться: велика маса народу могутньою лавиною врізалася у свій ар’єргард, котрий на цей час бився з михаїлоархангельцями. Хто не був розчавлений — разом з усією лавиною подався назад, у браму Олександрівського саду. Через хвилину на Головінському проспекті лишилися тільки чорносотенці та кілька роззяв, якщо не рахувати поліції, козаків та солдатів. Повторилося те, що я сьогодні вже спостерігав: сила, котра покликана була зірвати демонстрацію, діяла на її користь. Демонстрантів одтиснули до палацу намісника. Висунувши та обнародувавши свої гасла, демонстрація розбіглася, а чорносотенці чомусь святкували перемогу — всипали, мовляв, щоб пам’ятали до нових віників! Вони походжали по проспекту, поодинці й групами, з дурнуватим виразом перемоги на обличчі, понабундючувавшись, мов індики, і присікуючись до перехожих: чи ти, бува, не демонстрант?

Хто виправдувався, а хто відбивався непристойним словом.

До молодої пари, що стояла коло нас, причепилося троє михаїлоархангельців: «Хто такі? Чого тут стовбичите?»

— А яке ваше діло? Де хочемо, там і стоїмо! — по-російському відповів юнак насмішкувато.

Лункий ляпас — він похитнувся й зразу ж одміряв здачі. Вони зчепилися, їх кинулись розбороняти. Два інші чорносотенці повитягали багнети, до яких були поприроблювані ручки. Той, що вдарив юнака, видно, був з дружиною-маніфестанткою. Вона підкралася до юнакової супутниці і вдарила її в обличчя. Панночка заплакала, закричала й повисла на руці в юнака, благаючи його йти звідси. Він послухав, з допомогою тих, що розбороняли, випручався, і вони швидко пішли звідси. Їх поривалися наздогнати й завершити розправу, та юнак і його супутниця поспішили зникнути в найближчому під’їзді, а за ними пішли й ті, що розбороняли. Чорносотенця повела дружина. Все нібито затихло. Два інші, ті, що повитягали багнети з короткими ручками, спинилися кроків за десять від нас, неголосно перемовляючись, і схоже було, що вони теж збираються розійтись по домівках. У всякому разі, мені так здалося.

Я стояв і дивився на щось. Дата Туташхіа штовхнув мене:

— Куди це вони пішли?

— Хто? Куди?

— Та оті, з багнетами. Вони пішли за тією молодою парою.

— Невже? — злякавсь я.

— Вони ж п’яні як дим...— Дата Туташхіа рушив до під’їзду, а я за ним.

— Дато! — гукнули позад нас, коли ми були вже в під’їзді.

Я не зрозумів, чи він не чув, чи не захотів при мені озиватися. Але він ішов далі, а я спинився на порозі, щоб подивитися, хто гукає його.

— Дато, Дато! — все ще гукав чоловік, поруч якого йшов високий стрункий гімназист. Рукою він показав мені, що кличе того, хто вже ввійшов у під’їзд.

То був високий добродій років тридцяти п’яти, а може, й старший. Він ішов повільно, накульгуючи на одну ногу, як ходять каліки.

— Дядьку Прокопе, вас кличуть!..

Дата Туташхіа озирнувсь, уважно подивився на мене й сказав:

— Хто мене тут може кликати? Кого я знаю, хто — мене? Зараз прийду.— Він пішов далі довгим темним коридором, а я мимохіть знов попрямував за ним.

Ліворуч у

1 ... 181 182 183 ... 238
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"