Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дата Туташхіа" автора Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 18 19 20 ... 238
Перейти на сторінку:
лишався надворі. Про що він шептався, які справи облагоджував, я не міг утямити, але відчував недобре, і волочитися за ним не вистачало в мене сили. Наприкінці зайшов він до Селіма-бондаря, в якого Лука відібрав гроші й віддав Махмудові. Пробув у нього довго. Вийшли вони вдвох і все шепталися. Як зараз бачу, боявся чогось Селім.

— Хасана не бачив? — спитав мене Маруда, коли Селім вернувся в духан.

— Униз пройшов.

Хасан був городовий на базарі. Справу він поставив так, що всі трактирники, торговці, перекупники, гендлярі щодня, як данину, давали йому хабара. Жадібний він був — п’ятаком і то не гребував. Коли Маруда держав гру на своєму столику, Хасан і в нього стояв на жалуванні.

Знайшли ми Хасана там, де торгували худобою. Він лаявся з циганом, кричав, що коняка в цигана крадена. Циганів полтиник покотився в кишеню до Хасана, і городовий змовк. Маруда непомітно підкликав його.

— Діло є! — шепнув мій хазяїн Хасанові, одвівши його набік.— Треба тут узяти одного.

— Кого це?

— А є тут такий.

— Чого накоїв?

— Яке твоє діло! Заарештуй і тримай в участку, поки я сходжу по поліцмейстера. Скільки за це візьмеш?

— По Шевеліхіна? Шевеліхіну сьогодні не до тебе. Гості в нього.

— Знову ж не твоє діло. Приведу. Скільки це коштуватиме?

— А зброя в того чоловіка є? — спитав Хасан-городовий.

— При собі ніби немає, але сам ти його не візьмеш, ще двох, а може, й трьох прихопити треба!

— Та хто ж це такий?.. Двох-трьох, кажеш, поліцейських?., їм теж належить.

— Аякже... Хапай в обидві жмені!

— Даром не підуть.

— А скільки заправиш... за трьох поліцейських?

— По три карбованці на голову.

— Це тобто дев’ять карбованців?! — перепитав мій хазяїн.

— Червінець. Карбованець на горілку з закускою.

— А тобі?

— Мені? — Хасан задумався.— Мені п’ять карбованців.

— Як же це, падло ти найостанніше? Городовий дорожчий від поліцейського, виходить?

— Як хочеш... Піди провітрись, а тоді прийдеш. Зараз півтора червінця шкодуєш, завтра за п’ять не вламаєш. Твоє дільце з душком, ти вже мені й не кажи.

Городовий повернувся й пішов собі. Маруда кинувся за ним.

— Гаразд, по руках. Іди забирай його. Гроші — потім.

— Шукай дурнів, — Хасан знову повернувся до Маруди спиною.

Що було робити. Маруда витяг гроші.

— Бери!.. П’ять карбованців буду винен.

Хасан озирнувся сюди-туди, прикрикнув на когось... Маруда всунув йому в кишеню червінця. Хасанова рука шукнула слідом — перевірити золотий навпомацки.

— Хто він і де його брати?

Спочатку приведи поліцейських.

Біля поліцейського участку ми не ждали й п’яти хвилин, як Хасан вивів трьох поліцейських, пошептався, з Марудою — я жодного слова не розібрав,— потім втовкмачив щось і поліцейським — уже на ходу. Ми з Марудою лишилися біля майстерні кинджальників. Хасан з поліцейськими ввірвалися в трактир Папчука, швидко вивели звідти Луку із зв’язаними руками й повели в у часток.

— Ну, гроші тепер будуть! — радів Маруда, дивлячись услід поліцейським.— П’ять тисяч... менше не візьму. Шевеліхіну — половину, більше нехай і не просить. Дві з половиною тисячі одержу — тобі п’ять червінців. Ти заробив. Без тебе я не впорався б з цим ділом. Тепер — до поліцмейстера. Сьогодні ж неділя. Пропустять? Ходімо!

Я знехотя поплентався за ним. Спочатку намагався не відставати, а потім серед тлуму людей загубив Маруду. Шукати його не став. Був як очманілий. Стою, ноги не несуть. То хтось один штовхне плечем, то другий, то потурять туди, то сюди. А мені все байдуже, не бачу нічого, не чую.

І почало мені верзтися, що життя десь далеко, а я один, навколо — ані душі, тільки в очах усе миготить. Не знаю вже і як, опам’ятався я в шапкарів. У майстерні нічого не змінилося. Гедеван розкроював каракулеві шкурки й кидав їх підмайстрам. Десь у кутку кімнати галасливо постукували — грали в нарди.

— Дядю Гедеван, Луку заарештували,— сказав я, немов уві сні.

Гедеван підвів на мене очі, довго роздивлявся, підкликав ближче, розпитав і повідомив про це гравцям у нарди. Одним з гравців був Махмуд. Їм я знов розказав, як усе було.

На якусь хвильку запала тиша.

Потім другий гравець мовив:

— Правду казав Селім, не подобається йому білий світ, переробляти зібрався! Казав я йому,— не чіпай Маруди, це добром не кінчиться. Дурний чоловік. Кидай кості!

— Кидай кості, кажеш? Якщо світ отаким падлом, як ти, набитий, то й сонце нехай не світить? — сказав йому на те Махмуд.— Не з твоїм курячим розумом вчинки благородної людини обговорювати. Геть звідси!

Махмудів партнер по нардах хотів був заперечити, та передумав, махнув рукою і вийшов.

І знов тиша. «Якщо стільки дорослих думають, як врятувати Луку, може, й справді можна його виручити»,— зрадів я.

Мовчанку порушив Махмуд:

— Виходить, Хасан-городовий не знає, кого й навіщо заарештував?

— Маруда сказав йому: то не твоє діло,— швидко відповів я.

— Маруда до Шевеліхіна пішов?

— До Шевеліхіна. Сказав, що його до нього пустять.

— Ти називаєш його Марудою-дурнем, а він он яку свиню підкласти зумів.— Махмуд хруснув пальцями.— Я зараз таке влаштую,— внукам до могили буде з чого сміятися.

Гедеван простягнув Махмудові гроші.

— Не треба. Стільки й не потрібно,— Махмуд усміхнувся йому.— В нашій державі закон — найдешевший товар. Ціна цьому товарові — від чарки горілки до десяти червінців. За те й люблю я свою батьківщину, що добре діло в ній не дорого коштує. А то переїхав би кудись далі.

Махмуд вийшов з майстерні, я намагався не відставати від нього. Біля будинку Бур’янова, що навпроти поліцейського участку, він зупинився й сказав:

— Зайди з двору й подивися в загратовані віконця, що робиться в поліцейському участку.

Я підкрався до віконця, зазирнув і швидко вернувся до Махмуда.

— У кімнаті ліворуч троє поліцейських. Двоє сплять, третій махрою чадить. У кімнаті праворуч Хасан-городовий сидить за столом, а Лука — на лавці. Більше нікого немає.

— Тепер піди поклич Хасана. Скажи йому, що Махмуд чекав його в терміновій справі. Тільки щоб ніхто не чув!.. Тихенько скажи.

Я пройшов в участок повз поліцейських і викликав Хасана, як звелів Махмуд.

Почувши ім’я Махмуда, Хасан насторожився:

— Біжи, я прийду!

Я вибіг з участку, перестрибнув знову через Бур’янову огорожу й причаївся.

Прийшов

1 ... 18 19 20 ... 238
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Дата Туташхіа, Мзечабук (Чабуа) Іраклійович Аміреджібі"