Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Новели, Черемшина Марко 📚 - Українською

Читати книгу - "Новели, Черемшина Марко"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Новели" автора Черемшина Марко. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 21 22 23 ... 102
Перейти на сторінку:
по вуха, голодом не меш ходити. А подарує ті шо пан поверх токми, то ти возми, а я прийду туди та й возму ’д хаті, а за сорочічков прийду в суботу ввечір.

- Та й накажи її, аби не дивиласи панові в очі, бо заздрит більмо,- дораджував знадвору Тимофій.

Анничка лагодилася сама, а Тимофіїха зайшла з чоловіком у хату і нараджувалася над токмою з паном. Менші сестрички і братчик Семенко зміркували, що їх найстарша сестра приготовляється йти кудись; повилазили на під і стали цікаво допитуватися, куди вона збирається.

- До пана йду на цимбрилю, то будете мати шо їсти! - говорила вона, радіючи.

- До пана, до пана, до того, шо ліс має, та й єгоди, та й афини, та й дрова? - перекрикується дітвора.

- Цитьте, не верещіт, бо його шо лиш не видко. Семенку, а чуй, дитина рує, іди возми на руки.

Діти підскакували з радості...

 

 

- То, проше пана, цего газди тота дівчина,- інформував Танасій лісничого, що трошка заточувався в один, то в другий бік.

- Так муф, цо хцеш за єден рік! - звернувся лісничий до Тимофія.

- Ци ж я в тім розумію, проше пана фештиря та й злісного? Я дітий ше не давав на цимбрилю.

- Ну, бо німам часу, кажи так альбо так.

- Та шо божа ласка та й панцка, то най тото буде. Я знаю, шо, аді, пишний та годний панчік не зробит нам кривди, хто би си радува чужому мозілеві.

- Но, то дам єй футраш і убранє.

- Аби біг дав панові здоровлєчко.

- А умі цо коло кухні?

- Шо скажете, всєчіно зварит, вона у мене вже газдиня,- прихвалювала Тимофіїха, що впоїла очі в пана і начеб рахувала кожде його слово.

- Гет всєчіну вміє,- потверджував Тимофій,- ци кулешу зварити, ци борщ барабуліний, ци рибу, ци малай спечи, шо душа захоче!

Лісничий усміхнувся, глипнув на дівчину і ще раз усміхнувся. Анничка загнюпила голову вдолину і зачервонілася. Вона і соромилася і раділа.

То дьидьо перший раз в життю хвалить її.

- Тож нєх зараз ідзє зе мнов!

- Ну, то шо ж, єк траба, то траба, то, аді, йди, Анничко, з паном.

- То моя фіна, проше пана фештиря, то вгідна дівка,- представляв панові Танасій, прощаючися міною з кумом.

- Но, ходи, дівчє, ходи,- кивнув пальцем лісничий.

- Іди, не бійси, Анничко, іди з паном,- заохочували доньку дьидьо й неня.

- То таки, проше пана, рахуєси служба від завтра ци пан схочут аж від другої неділі? - питав ще несміло Тимофій.

- Службу лічу ід піршего.

- Аєк, аєк, панчіку файний, від першого дня; сегодні маємо неділю, а від цеї середи через тиждень маємо богородички малої.

Вийшли на дорогу. Лісничий іде передом, за ним його побережник Танасій, а позаду Анничка з похиленою головою. Вона соромиться. Боками попри дорогу біжать її дві менші сестрички і братчик, що не втерпіли і крадьки втекли з хати сестру виряджати. Братчик Семенко несе на руках найменшу сестру Гафійку, що ще не виросла так, аби її неня постарала сорочину. Він не може підбігати і при кождому перелазі кричить на сестрички, щоб підождали його.

- То наша Анничка пішла з паном,- хваляться малі сестрички бадікам, що лежачи святкують на царинках неділю. Бадіки всміхаються, а вони біжать гейби навздогін за сестрою.

- Вже веде свіжу,- замічає один бадьо, коли лісничий далеченько відійшов наперед.

- Аєк, веде сліпцунку,- потакує другий.

- Шо-сми мав казати: туда йде вона впорожні, а відти вернеси вповні,- глузує третій.

- Буде добра на перехід,- насміхається ще інший.

- Чілідина з волєм пуста на перехід,- глумиться гурт.

- А то, мой, жінко, я гадав, шо то лиш мужик дурний, а то трафлєютси й межи панами дурні!

- Ану, заткайси! Єкби-с порєдний був дєдя, то би твої діти не ходили на цимбрилю.

- Говори з тобов, коли ти сво́ї! Таже вона там у гараздах буде, та й ше одежину даст; коби лишень не заздрів більма, бо відрідит - та й пропало.

- Акурат мені це в голові! Ра́з токма була та й уже; хоть най собі тепер голову ломит. Я ше каюси, шо не стокмиласи, аби дав за цес рік три леви, аді, нема відки Манашковому лифу заплатити. То таки єк хотіти говорити, а за своєв дитинов жєль, ци каліка, ци дужя. А втім, біг світий знає, ци то справедливе більмо? Мні видитси, шо то її лише луна на очі.

- Ей, єка ж бо ти, жінко, дивна! Раз сеї, а раз тої; то не миливси єкийс, шо каже: «З бабов ні в брід, ні в воду». Таже ти чула, шо кум Танасій казав! Ше й єке більмо! Погане більмо!..

Тимофій переклав руки навхрест та й обернувся до дривітні, усміхаючись:

- Тепер не будеш, небого, киндіти, надсадишси під ломаджєм, хіба би-с мні на тот світ вирідила!

Але Параска мовчала. Сперлася на острову, на котрій сушились два глиняні варіннчики, і банувала за донькою. Ніби так, гейби банувала, ніби так, як би сердилась на чоловіка, що він ані кришки не банує, ніби й добріла на нього,- а направду радувалася несподіваному щастю…

 

ГОРНЕЦЬ

 

 

Кілько вас тут є іршєних, то аби-сте були свідомі: через оцей варінник я на старця зійшов. Як моя умирала, то я не помнівси, то забув-сми, як забрав. А Самарка каже мені вчєра, шо то все горнец. «І жінку затратив-єс і сам пропав-єс,- каже.- Аби не горнец, то ти до сегодні газда». А я на їду не вистравний, храмів не роблю, людей не скликаю, бо не бірую, усі знают. Єк за покійничьки поклалоси на полицу, то чєпів до сьогоднішного дня.

- Ти, бадіку, не псуй собі працу, але дивиси за другов жінков. Тобі траба такої газдині, аби тобі на голові горшки била. За кожний раз, єк прийдеш з коршми, то один горнец. Або ти на чілідину, або чілідина на тебе верже.

1 ... 21 22 23 ... 102
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Новели, Черемшина Марко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Новели, Черемшина Марко"